Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 2pre expertov v regióne Severná Amerika
Č. 2pre expertov v regióne USA
Č. 1v pomere kvality a ceny v regióne Kalifornia
Všetky recenzie

Prehľad

Squaw Valley bolo dejiskom zimných olympijských hier v roku 1960 a ide o legendárny rezort, ktorý sa nachádza na konci malebného údolia Sierra. Jeho šesť vrcholov, viac než 1600 hektárov lyžiarskych terénov a takmer 870 metrov prevýšenia, rovnako ako 33 vlekov a lanoviek, vrátane jediného Funitelu v celej Amerike, to všetko vytvára dojem, že Squaw Mountain je nekonečné a nedosiahnuteľné.

Do prašanu!

Vleky Red Dog a KT-22 otvárajú väčšinou ako prvé. "KT" je najobľúbenejší vlek, takže sa tu už od 6:30 tvoria dlhé rady tých, ktorí chcú zanechať prvú stopu na "prstoch", The Fingers, skalnatých kopcoch asi v polovici cesty medzi vrcholom a dolnou stanicou. Keď sa na Fingers dostanete s dostatočným predstihom a stihnete ešte nedotknutý sneh, je to skvelé miesto, ale akonáhle sa tam dostanete až so zástupom ďalších lyžiarov, už to nie je žiadna zábava.

Trať "Nose to Fingers" má dosť z najlepšieho, čo hora ponúka. Ako sa dostať na Nose? Stačí keď zo stanice vleku KT-22 vystrčíte pravú ruku. A tým smerom to je. Ak sa chcete vyhnúť davom na KT-22, najlepšie je zvoliť Red Dog. Terén tu nie je taký strmý, ale stále ešte je náročný. Poulson's Gulley, hneď vedľa stanice vleku, a Heidi' s Rock smerom na Red Dog, to sú obľúbené a strmé zjazdy. Abyste dosiahli Heidi's Rock, musíte si urobiť malý výlet z Red Dog Ridge. Pokiaľ ale celý deň sneží, vráťte sa späť ku KT-22. Tam je toľko prvotriednych svahov, že takmer nezáleží na tom, kde začnete. Funitel (oveľa lepšie dopravné zariadenie ako gondola!) sa zvyčajne otvára ako ďalšie. Choďte s ním do High Camp a potom zlyžujte k vleku Siberia Express, ktorý vás dostane až na Ridgeline na Siberia Bowl.

V dňoch, kedy je veľa snehu, sa zvyčajne vleky spúšťajú v poradí zľava doprava a Granite Chief býva spustený ako posledný. Práve tento vlek vás dopraví na nespočetné bezmenné svahy, kde na vás čaká náročný terén a kde väčšinou nestretnete ani živej duše - ideálny tip pre perfektné popoludnie v prašane!

 

Pre rodiny s deťmi a začiatočníkov

Pre začiatočníkov môže byť Squaw kvôli svojim strmým svahom trochu desivé. Nenechajte sa však zmiasť: Nájdete tu tiež celý rad fantastických svahov pre začiatočníkov v strednej časti hory. Keď pomocou lanovky High Camp, známe ako "električka", prekonáte takmer nezjazdný terén (v týchto miestach, Tram Face, sa koná každoročná elitná súťaž pre adrenalínových nadšencov), nenechajte sa odradiť. Na hornej stanici High Camp na vás čakajú štyri vleky smerujúce na perfektne upravené zjazdovky pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Tu sa nedočkáte len veľkolepého výhľadu na jazero, ale aj úžasného pocitu z toho, že sa nachádzate vysoko v horách, a nie len na somárskych lúčkach na úpätí okolitých kopcov. High Camp sám je obkolesený niekoľkými vysokými vrcholmi, kde sa môžu zabaviť hlavne značne pokročilí lyžiari, než sa stretnú s menej zdatnými členmi rodiny k spoločnému obedu. V High Camp nájdete okrem iného aj bazén, skate park a veľa priestoru v nádhernej prírode v úchvatných horských kulisách.

Začiatočnícky areál Papoose pre mladších návštevníkov sa nachádza na východnom okraji parkoviska ešte za Tube Parkom a snežným ihriskom. Deti tu nájdu vľúdny a priateľský priestor k výučbe a šálku horúceho kakaa. Každý, kto sa už odváži vydať ďalej zo začiatočníckej oblasti, by mal zamieriť na vleku Squaw Creek k poloprázdnym svahom s krásnym výhľadom na jazero. Squaw Creek ponúka tiež typické americké lyžovanie, s traťami zarezávajúcimi sa do lesa - teda niečo, na čo v priestranných častiach areáli Squaw Mountain často nenarazíte.

Stredne náročné zjazdovky vo vyšších nadmorských výškach sú dostupné pomocou Shirley Lake Express, expresnej šesťsedačkovej lanovky. Perfektný lyžiarsky deň zažijete pri zjazdoch od vleku Solitude, ktoré vás povedú z High Camp cez stredne náročné upravované zjazdovky aj off-piste časti so skupinkami stromov až dole do údolia.

 

Snowparky

V minulosti bolo v Squaw Mountain menej snowparkov ako v iných strediskách, pretože samotný terén je tu v podstate jedným obrovským ihriskom. Noví majitelia však investovali veľa času a peňazí do vybudovania nových parkov. Teraz už sa tu chalani s doskou aj na lyžiach cítia ako doma, nájdete ich všade, nielen v mestečku, ale aj na lavičkách pri Parkoch, kde oddychujú po náročných výkonoch na prekážkach.

 

All-mountain

Od roku 2012 je v areáli k dostaniu špeciálna mapa, ktorá má všetkým novým návštevníkom All-Mountain Riden uľahčiť orientáciu v horách. Ak obľubujete vysokohorské túry, ponúka vám Squaw veľa možností. Granite Peak (s vlekom Granite Chief) je s viac ako 2740 metrami najvyšším bodom strediska - práve tu nájdete veľa snehu a vždy po snehových búrkach aj veľa skrytých prašanových prekvapení. Hidden Bowl je ideálne miesto pre dobrodružné zážitky! Ide o veľmi strmý areál s rozptýlenými zhlukmi stromov. Palisades Chutes sú súčasťou slávnych "squallywoodských" terénov, ktoré poslúžili ako kulisa v rade lyžiarskych filmov. Ak lyžujete práve tu, z cestujúcich na lanovke máte odrazu nadšené publikum. Na Palisades sa dostanete Siberia Expressom. Menej skúsení lyžiari by sa mali držať skôr v ľavej časti Chutes, na National Chute. Trať Mosely, pomenovaná po sedemnásobnom olympijskom víťazovi Johnnym Moselym je neuveriteľne strmá trať plná bubnov, vďaka ktorej bol Mosely schopný poraziť tie najväčšie borce vo svetovej súťaži, ako sám hovorí.

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

271cm
170cm
113cm
57cm
3cm
84cm
nov
202cm
dec
217cm
jan
217cm
feb
225cm
mar
81cm
apr
24cm
máj
3cm
jún

Viac o lyžiarskom teréne

Zjazdovky spolu
270
Najdlhšia zjazdovka
5.1 km
Zjazdný terén
2428 ha
Zasnežovanie
405 ha

Počet vlekov: 36

Kabínkové lanovky
3
Expresné 6-sedačky
4
Expresné 4-sedačky
6
4-sedačky
1
3-sedačky
12
2-sedačky
5
Lyžiarske vleky
5

Nadmorská výška

Údolie
1890m
Vrchol
2758m
Prevýšenie
869m

Dôležité dátumy

22 november, 202322. 11. 2023
Plánovaný štart sezóny
27 máj, 202427. 05. 2024
Plánovaný koniec sezóny
196
Dĺžka sezóny (dni)
212
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
75
V prevádzke (roky)
1143cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.