Južné Alpy

Montclar les 2 vallées Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 2mezi malými strediskami v regióne Európa
Č. 5mezi malými strediskami v regióne Francúzsko
Č. 2mezi malými strediskami v regióne Alpes-de-Haute-Provence
Všetky recenzie

Iba dve hodiny autom od morského pobrežia v Provence na slnečnej strane francúzskych Álp nájdete lyžiarske stredisko Saint-Jean Montclar s 55 km zjazdoviek v nadmorskej výške od 1350 do 2505 metrov.

Lyžiarsky areál, ktorý v priesmyku Saint-Jean vyrástol v šesťdesiatych rokoch, sa stal zároveň centrom celej oblasti Montclar. Predovšetkým išlo o turistický rezort, ktorý však bol na rozdiel od obrích komplexov v Savojských Alpách stavaný s ohľadom na životné prostredie. V osemdesiatych rokoch tu bolo športové vyžitie rozšírené aj o ďalšie aktivity - bol postavený bazén a tenisové kurty. Hlavná infraštruktúra tu však bola vybudovaná až v rokoch deväťdesiatych, kedy tu vyrástla škola a škôlka, kultúrny dom a konečne v roku 1997 radnica.

Zjazdovky sú roztrúsené po dvoch svahoch prepojených sedačkovou lanovkou. Najvyššie vás tu môže vlek vyviezť na vrchol Dormillouse (2500m), z ktorého vedie červená a čierna zjazdovka a odkiaľ si okrem iného môžete vyskúšať paragliding.

V Saint-Jean Montclar je tiež klzisko, kde pravidelne organizujú nočné jazdy s DJ-mi. Nalákať by vás mohla tiež šanca vyskúšať si jazdu na novinke Yooner, ktorá sa asi najviac podobá skibobom s jednou lyžinou. Kurz jazdy na tejto novej hračke, ktorý trvá hodinu a pol, vás vyjde na 28 eur. Ale učiť sa môžete samozrejme aj na lyžiach alebo na snowboarde - v miestnej lyžiarskej škole je tridsať akreditovaných inštruktorov a nechýba ani detská škola Club piou-piou.


Minerálka z kohútika

Ak by ste mali pocit, že sa cez všetky vymenované aktivity v tomto lyžiarskom stredisku nedokážete zabaviť sami, pomôžu vám animátori, ich program zahŕňa popri lyžovaní napríklad prechádzky na snežniciach, ale tiež kultúrne podujatia. Navštíviť môžete tiež neďaleké múzeum priehrady Serre-Poncon. Za výlet stoja aj niektoré historické pamiatky v okolí, napr. opevnený hrad Monclar, ktorý začal stavať barón Paul de Jarente a jeho potomkovia ho v rokoch 1640-1660 dokončili. Pekný zhruba dvojhodinový výlet na snežniciach je ku kaplnke Notre-Dame de le Salette, ktorá bola postavená na mieste bývalej dediny zničenej pri náboženských vojnách, ktorej pozostatky sú v tých miestach doteraz viditeľné.

Pri výletoch a prechádzkach nezabudnite vyskúšať menu niektorej z miestnych reštaurácií s domáckou atmosférou. Špeciality by ste potom mali zapíjať minerálnou vodou Montclar. Vzhľadom k tomu, že vyviera v 1650 metroch ide o minerálku z najvyššieho prameňa vo Francúzsku, ktorú navyše miestni nemusia kupovať v PET fľašiach, pretože im doma tečie z kohútika.

Naplánuj si lyžovačku

Montclar les 2 vallées Ubytovanie

Viac o lyžiarskom teréne

17%
Zelené zjazdovky
38%
Modré zjazdovky
34%
Červené zjazdovky
10%
Čierne zjazdovky
29
Zjazdovky spolu
55 km
Zjazdovky spolu
5 km
Najdlhší zjazd
55 km
Zjazdný terén
35 ha
Zasnežovanie
20 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 10

1
Expresné 6-sedačky
2
2-sedačky
7
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

2500m
Vrchol
1150m
Prevýšenie
1350m
Údolie

Dôležité dátumy

04 december, 202104. 12. 2021

Štart sezóny

20 marec, 202220. 03. 2022

Koniec sezóny

N.A.

Dĺžka sezóny (dni)

105

Dlžka ostatnej sezóny (dni)

50

V prevádzke (roky)

250cm

Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2021 Mountain News Corporation. Všetky práva vyhradené.