Chalmazel Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 1v kvalite zjazdoviek v regióne Loire
Všetky recenzie

Stredisko

Možno vás prekvapí, že k Loire sa nejazdí len obdivovať renesančné zámky, ale tiež lyžovať. Chalmazel v pohorí Forez, Francúzskeho stredohoria (Centrálny Masív), je menšie stredisko s rodinnou atmosférou a všetkým komfortom pre lyžiarov, vrátane tých najmenších, ktorí majú k dispozícii vlastné zjazdovky s dvoma vlekmi a jedným pohyblivým kobercom. Na zalesnených stráňach stredohoria nájdete zjazdovky všetkých náročností, od tých zelených až po dve čierne. V tejto sezóne bol otvorený v Chalmazel už druhý snowpark pre milovníkov prekážok a v spodnej časti zjazdoviek je umiestnený nový airbag na nácvik skokov. Jedinou nevýhodou je, že stredisko neleží v príliš veľkej nadmorskej výške, najvyššie vás vleky dovezú k vrcholu Pierre-sur-Haute (1634m), takže tu nie je zaručená stabilná snehová pokrývka. A vzhľadom k tomu, že zjazdovky susedia s prírodným parkom, nie je možné stredisko ďalej rozširovať.

 

Najdlhší vlek stredohoria

Mestečko Chalmazel nájdete v údolí riečky Lignon, ktorá sa vlieva do Loiry. Jeho dominantou je stredoveký opevnený hrad, ktorý dnes slúži ako turistická atrakcia a hotel. Rovnomenné lyžiarske stredisko leží asi štyri kilometre nad mestom. Lyžiarske preteky sa tu organizovali už v tridsiatych rokoch. V roku 1946 trojica lyžiarskych nadšencov Emile Doitrand, René Morel a Fernand Bost založili Ski-club Chalmazellois. Prvý vlek sa tu rozbehol v roku 1953, tie ďalšie v rokoch šesťdesiatych. V roku 1963 bol na popud vtedajšieho prezidenta miestneho ski-clubu vedený vlek až pod vrchol Pierre-sur-Haute, ktorý je dodnes najdlhším vlekom celého Francúzskeho stredohoria. Miestna kabínková lanovka bola jednou z prvých od legendárneho francúzskeho výrobcu vlekov a lanoviek Poma. Veľká rekonštrukcia areálu prebiehala od roku 2002, kedy bola kabínková lanovka nahradená sedačkovou, postupne boli modernizované všetky vleky.

 

S vetrom o preteky

Cez zjazdovky vedú zároveň bežecké trate, jedna začína v priesmyku Col de la Loge, ktorý je vzdialený jedenásť kilometrov od Chalmazel, druhá v priesmyku Col du Béal, deväť kilometrov od strediska. Okolo Col de la Loge potom nájdete 25,5 kilometra značených trás na snežnice. A z vrcholu Pierre-sur-Haute vedú obľúbené skialpinistické trasy.

Na pláňach u Chalmazel si môžete skúsiť aj snowkiting, teda jazdu na lyžiach či na snowboarde za ťažným drakom. Podmienky sú tu ideálne - pusté pláne bez vegetácie a častý silný severný vietor.

Do Chalmazel sa však jazdí za rekreáciou aj v lete. Najobľúbenejšími letnými turistickými aktivitami sú v tejto oblasti vedľa peších túr jazda na horských bicykloch (je tu špeciálna trať s prekážkami) a nájdete tu aj lanové centrum.

 

Naplánuj si pobyt

Chalmazel Ubytovanie

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

61cm
38cm
26cm
13cm
1.3cm
1.3cm
nov
11cm
dec
44cm
jan
51cm
feb
21cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

2%
Zelené zjazdovky
51%
Modré zjazdovky
37%
Červené zjazdovky
11%
Čierne zjazdovky
15
Zjazdovky spolu
12 km
Zjazdovky spolu
2 km
Najdlhší zjazd
12 km
Zjazdný terén
13 ha
Zasnežovanie
6 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 8

1
Expresné 4-sedačky
7
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

1634m
Vrchol
504m
Prevýšenie
1130m
Údolie

Dôležité dátumy

17 december, 202217. 12. 2022
Plánovaný štart sezóny
19 marec, 202319. 03. 2023
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
86
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
58
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.