Obliekať si pri dlhých lyžovačkách kvalitné lyžiarske nohavice je nesmierne dôležité. Každý, kto niekedy sedel na sedačkovej lanovke a triasol sa chladom alebo ho pri dlhej jazde na vleku bičoval vietor, vie aké dôležité môže správne oblečenie byť. Najmä v chladných dňoch, kedy teplomer klesá hlboko pod nulu.

Ako sme testovali

Keď sme si od výrobcov vyberali nohavice na testovanie, chceli sme podšité alebo viacvrstvové zateplené nohavice, ktoré nijako vážnejšie neobmedzujú slobodu pohybu. Mali by byť pohodlné a príjemné na nosenie a mali by pôsobiť športovým dojmom. Samozrejme by mali byť vode odolné či vodotesné a takisto odolné proti vetru a pritom priedušné. Napokon sme testovali devätoro nohavíc v cenovom rozpätí 199 až 499 eur od značiek Atomic, Bergans, Houdini, KJUS, Norröna, Ortovox, Salomon, Schöffel a Ziener. Dvoje nohavice (Atomic a Ortovox) sú opatrené podšívkou / izoláciou. Nohavice sme testovali na ľadovci Pitztal za mierne teplejších podmienok, v tých dňoch nepanovala zrovna treskúca zima.

Náš tím hodnotil nohavice v niekoľkých kategóriách: V prvom rade z hľadiska ochrany pred vlhkosťou a poveternostnými podmienkami, ďalej nás zaujímalo pohodlie pri nosení, vlastnosti nohavíc, ochrana členkov, spracovanie, kvalita snehových golierov, vetracie otvory, vrecká, odrazky, strih a dizajn, zapínanie aj celkové riešenie pása a napokon aj celkový dojem.