All-mountain, čiže všestranné lyže fungujú dobre na svahoch aj mimo nich. Vyrábajú sa pre všetky úrovne lyžiarov. Kúpiť si ich môže úplný začiatočník rovnako ako skúsený lovec čerstvého prašanu.

All-mountain unisex lyže sme testovali spolu s All-mountain dámskymi lyžami a úprimne, podmienky na testovanie týchto lyží neboli vôbec ideálne. Aj napriek tomu, že sezóna bola plná snehu, my sme testovali počas prvého oficiálneho týždňa jari, kedy síce bolo krásne počasie, ale sneh, aj keď ho bolo veľa, nebol dobrý. Ráno bol tvrdý a v popoludňajších hodinách sa dokonca začal topiť, takže sme lyže testovali v mokrom snehu. Našťastie sme ale získali dobrú predstavu o tom, ako lyže prechádzajú rôznymi typmi snehu, ako tlmia vibrácie a ako sa vysporiadajú s nerovnosťami.

Šírka testovaných lyží  sa pohybovala medzi 80 mm (Blizzard a Fischer) a 90 mm (Salomon a Nordica). Kvôli 90mm šírke pod nohami sme čakali ťažkopádnejšie lyže, avšak tento test ukázal opak. Výrobcovia dokážu produkovať široké, ale agilné lyže. Európske ceny lyžiarskych kompletov (lyže + viazanie) sa pohybujú medzi € 429, - (Salomon) a € 799,95 (Völkl).


Test

Testovací jazdci neboli z testovania všestranných lyží úplne nadšení. V čase, kedy sme testovali, bol totiž nedostatok prašanu. Skúšobní jazdci hodnotili lyže podľa ich prejazdnosti terénom, ako lyže tlmia vibrácie, podľa toho ako boli stabilné, hodnotili ich vlastnosti v hrboľatom teréne, carving, nájazdy do oblúkov a prechody medzi nimi.


Dĺžka lyží

Od zúčastnených značiek sme si vypýtali s dĺžkou 1,85 m, pretože sme presvedčení, že všetky všestranné  lyže musia mať rovnakú veľkosť ako lyžiar. Lyže lepšie tlmia vibrácie a majú lepšiu prejazdnosť keď sú trochu dlhšie. Výsledky testov ukázali, že dĺžka a šírka majú obmedzený vplyv na správanie lyží. Pri kúpe všestranných lyží zvoľte dĺžku lyží rovnú vašej výške. Nekupujte príliš krátke lyže.

 

Pre porovnanie si môžete pozrieť americký skitest All-mountain lyží a tiež európsky skitest dámskych All-mountain lyží.