V spolupráci s Realskiers.com sme testovali 15 freeridových lyží sezóny 2017/2018. Lyžujete mimo zjazdovky bez ohľadu na to, aké sú snehové podmienky? Hľadáte lyže do terénu, ktoré toho vedia viac ako len surfovať v tom najlepšom hlbokom snehu? Lyže o šírke 92-100 mm pod viazaním? Potom ste tu správne a možno si vyberiete ten pravý model práve podľa výsledkov nášho skitestu.

Naši americkí kolegovia nazývajú túto kategóriu lyží "All Mountain Back" a zahŕňajú do nej modely, ktoré sú do istej miery všestranné, avšak predovšetkým vhodné do voľných terénov. V žiadnom prípade to nie sú lyže prosto na zjazdovky (tie sme testovali v inej kategórii) a nie sú to ani "All Mountain Front" lyže, ktoré sú o čosi menšie a orientované viac na upravené pisty. V našich končinách by lyžiam kategórie "All Mountain Back" asi najlepšie prischla nálepka "Freeridové lyže": s šírkou do 100 mm pod viazaním, s predným či plným rockerom, niektoré skôr ľahšie a živšie, iné zas stabilnejšie a robustnejšie.

Tak ako v prípade All mountain lyží, aj do freeridových lyží zabudovali výrobci v tejto sezónu opäť veľa technológií, ktoré znižujú hmotnosť aj zotrvačnosť, čo však neovplyvňuje stabilitu.

V tohtoročnom freeride ski teste nájdete modely nasledujúcich značiek: Atomic, Blizzard, Black Crows, Dynastar, Faction, Fischer, Head, K2, Kästle, Nordica, Line, Rossignol a Salomon.

 

Tento test vykonali lyžiarski experti z Realskiers.com za podpory firmy MasterFit.