V teste freridových lyží pre dámy sme testovali iba päť modelov. Testom prešli tieto modely: Völkl Aura, Blizzard Black Pearl 98, K2 FulLUVit 95, Line Pandora 95 a Atomic Vantage 95 C W.

Freeridové lyže sú obzvlášť vhodné pre lyžovanie vo voľných terénoch, sú na to stavané šírkou pod viazaním, ako aj rockerovaným profilom, orientovaným na off-piste. Dôraz je, narozdiel od lyží kategórie All-mountain, kladený najmä na vztlak, manipuláciu, ľahkosť a stabilitu, to všetko je dôležitejšíe ako priľnavosť hrán či športový výkon pri hobľovaní oblúkov.

Výrobcovia sa pri vývoji modelov na sezónu 2017/2018 samozrejme opäť sústredili na ľahkú konštrukciu, a tak všetky testované lyže môžu bez problémov nosiť nielen na nohách, ale aj v rukách hoci aj tie najdrobnejšie a najštíhlejšie freeriderky. Výrobcovia však nezabudli ani na dobré jazdné vlastnosti.

Freeridové lyže sú obecne vhodnejšie pre skúsené lyžiarky. Pokiaľ sa s jazdou v otvorených terénech ešte len zoznamujete a pohyb mimo zjazdovky zatiaľ len skúšate, vhodnejšie lyže nájdete pravdepodobne skôr v kategórii kategórii All-mountain. Nezabúdajte, že širšie lyže z vás automaticky nerobia lepšiu lyžiarku, sú náročné a vyžadujú lepšiu techniku aj viac sily pri manipulácii.

Poznámka k tomuto testu: Žiaľ sa nám nepodarilo testovať všetky dámske freeridové lyže, ktoré sme mali pripravené, a to kvôli zlým snehovým podmienkam. Z testu tak žiaľ vypadli modely Dynastar Legend W 96, Fischer My Ranger 98, Head Great Joy, Nordica Santa Ana 100, Rossignol Sky 7 HD W, Salomon QST Lumen 99 a Volkl 90 Eight W.

Tento test vykonali lyžiarski experti z Realskiers.com za podpory firmy MasterFit.