Hoci sa táto kategória nášho skitestu skladá z najširších modelov a tie môžu byť pre mnohých druhým či dokonca až tretím párom lyží v ich výbave, ani tu nechýbajú najnovšie technológie. Freeski lyže sú pravdupovediac technológiami de facto prešpikované, a preto nie je nič zvláštne, že za lyže špičkových značiek si lyžiar aj riadne priplatí. Výrbocovia sa za tieto ceny nehanbia, skôr sa s nimi chvália - to aj kvôli tomu, že takéto modely si kupujú iba skúsení a zvyčajne aj veľmi dobrí lyžiari, ktorí si nemôžu dovoliť kompromisy v oblasti kvality a výkonu.

Lyžiari mimo zjazdovky vyznávajú heslo "čím širšie, tým lepšie", to keď je reč o šírke lyží pod viazaním. Avšak dobrý vztlak v mäkkom snehu nie je jediná vec, ktorá profiluje dobrý freeski model. Lyže by takisto mali dobre prechádzať z hrany na hranu, lebo ako všetci vieme, aj ten najlepší prachový sneh sa rýchlo rozjazdí, vytvoria sa bubny a svah už nie je taký hladký. Lyže by mali jazdiť čisto, či už sa lyžiar pohybuje v úzkych žľaboch, na ľadových platniach strmých hankov, alebo po zalesnených terénoch. A tu často tieto extrémne široké lyže narážajú na svoje limity, a tak sa oplatí pozrieť si aj skitest freeridových lyží, ktorý predstavuje modely sezóny 2017/18 so strednými šírkami od 100 mm do 105 mm. Freeridové lyže sú ešte stále o čosi viac použiteľné na každodenné lyžovanie, čo o niektorých naozaj širokých lyžiach v tejto kategórii povedať nemôžeme.

Naším testom prešlo dokopy 15 modelov lyží do prašanu. Z niektorých vyložene vyžiaruje energia a zdráhajú sa vybočiť zo spádnice, ľúbia hnať sa veľkou rýchlosťou do údolia, kým iné si zakladajú na nízkej hmotnosti, snadnej manipulácii a citlivých reakciach. Ktoré lyže sa našim testerom napokon páčili najviac, vidíte nižšie v jednotlivých testovacích hárkoch.

 

Tento test vykonali lyžiarski experti z Realskiers.com za podpory firmy MasterFit.