Lyžujete radšej mimo zjazdovky a hľadáte nové lyže na zimnú sezónu 2016/17? Pozrite si výsledky nášho skitestu 11 najnovších modelov freeridových lyží.

Pokiaľ nechete lyžovať iba na zjazdovkách, ale po celej hore a na voľných terénoch, potrebujete tie správne lyže. Každý z jedenástich modelov freeridových lyží, ktoré dôkladne preveril náš testovací tím, má iný charakter. Všetky sú o čosi širšie ako typické all-mountain lyže, keďže sú určené predovšetkým pre lyžiarov, ktorí sa pohybujú prevážne mimo zjazdovky, či už je sneh vedľa tratí rozjazdený, zrovna napadla trocha čerstvého snehu alebo na svahy už zopár dní páli slnko. A tak sa v našom freeridovom skiteste stretla široká škála testovaných modelov, ktoré sme hodnotili z mnohých rôznych ohľadov - okrem iného sme skúmali stabilitu na a mimo zjazdovky, vztlak v prašane či ľahkosť a všestrannosť.

Modely v tomto teste nepatria k absolútne širokým lyžiam do prašanu, tým sme venovali špeciálny skitest. Freeridové modely sa pohybujú v šírkach od 95 mm do 106 mm v páse a mali by sa využívať predovšetkým v teréne, aj keď na nich však zídete dole po zjazdovke, nemal by to byť problém. Ako velí všeobecný trend, aj v kategórii freeridových lyží stavili výrobci na množstvo technologických inovácií, ktoré znižujú hmotnosť lyže aj hmotnosť švihu. Ku klasickému drevenému jadru sa pridávajú ďalšie nové materiály, ako je ľan, grafén či čadič.

Poďte si pozrieť skúšobné protokoly 11 párov testovaných freeridových lyží a vyberte si zpomedzi nich svojho favorita :)