Naši kolegovia z OnTheSnow.com testovali desať silných dámskych lyží do prašanu od výrobcov Völkl, Blizzard, Line, Armada, Atomic, Rossignol, Faction, Salomon, Dynastar a Head!

V segmente lyží do prašanu, alebo freeridových lyží, ak chcete, existuje veľa rôznych názorov a tiež veľa rôznych modelov. Niekto vyhľadáva robustné, na zjazd orientované priame lyže, iný zas radšej lyže s perfektným vztlakom pre príjemné surfovanie v prašane. Jasne, väčšina lyží v tejto kategórii so šírkou cez 100 mm pod viazaním je skvelá do hlbokého prašanu, avšak vysporiada sa aj so všetkými ďalšími snehovými podmienkami, na ktoré počas lyžovanie môžete na horách naraziť. Širokým doskám nestojí v ceste takmer nič, čo by nemohli zvládnuť. Ale skutočný charakter freeridových lyží určuje ich rocker, tvar a použitý materiál.

Niektoré z nich sú hravejšie a živé ako surfovacia doska a boli navrhnuté vyložene pre hlboký prašan. Iné sú pre svoje carvingové kvality vhodnejšie na zjazdovú líniu a tiež na pohyb na tvrdšom teréne alebo na zjazdovkách - tie zvyčajne dostávajú maximálne hodnoty za všestrannosť. Nech už dávate prednosť ktorémukoľvek typu podľa vašej lyžiarskej osobnosti, mali by ste vedieť, že šlágrom sezóny 2015/16 pre freeride lyže je "ľahkosť"! Tenšie lyže, úspory v materiáli, ľahké jadra, využitie uhlíkových vlákien - výrobcovia ponúkajú dámam čo najľahšie možné lyže!

Pozrite si výsledky skitestu dámskych freeridových lyží pre sezónu 2015/2016. Skitest pre vás pripravili naši americkí kolegovia pod vedením Kristy Crabtree, šéfky skitestu v závere minuloročnej zimy v americkom stredisku Snowbird.