Športový veľtrh ISPO v Mníchove sa tent rok znovu stal miesto stretnutia (takmer) všetkých významných výrobcov lyží, predajcov, odbornej verejnosti aj novinárov. Veľtrh navštívilo vyše 84 000 návštevníkov z oboeru zo 120 krajín sveta. Medzinárodná prestíž veľtrhu ISPO tak opäť narástla. A hoci sa Amer Sports Group, ktorá vlastní značky Salomon a Atomic, rozhodla, že na tohtoročnom ISPO vystavovať nebude, bolo napriek tomu naozaj veľa čo pozerať, mnohí vystavovatelia predviedli parádne kúsky.

 

Trendy: Freeride a skitour ako lídri inovácií


Digitalizácia sa nezastaví ani pri outdoorových športoch, čo sa práve na ISPO jasne ukázalo. Zatiaľ však ešte nie sme tak ďaleko, aby v lyžiach vstavané čipy automaticky navádzali lyžu do oblúka a lyžiar tak pri zjazde dole kopcom len pasívne stál a pozoroval, čo sa deje naokolo. Výrobcovia lyží však aj toho roku prichádzajú s novinkami vo všetkých segmentoch lyží, či už sú to lyže na zjazdovky, all-mountain lyže, freeridové modely či skialpové lyže vhodné na skitour. A každý zo segmentov pochopitelne ponúka aj verzie vyložene dámske.

Najväčšie technologické novinky sme objavili predovšetkým v oblasti freeridu a skitour - lyže v tomto segmente by mali byť ľahké, rýchle, bezpečné a stabilné. Výrobcovia sa preto snažia vymyslieť perfektné lyže - ľahké, pohodlné a zároveň tuhé, a často využívajú nové materiály ako je uhlíkové vlákno či titanal, alebo aj inovatívny dizajn, kam patrí aj odľahčené drevené jadro. Často sa objavujú aj optimalizované rockerové profily, lyže by vďaka nim mali byť živšie a súčasne športovejšie.

Zaujímavosť: Viacero výrobcov používa v svojich modeloch na zimu 18/19  prvky titanalu, zakomponované do lyže zvislo. Stabilizačný materiál sa tu už nepoužíva ako jedna z mnohých vrstiev lyží - je zapustený vertikálne, a tak sú lyže stabilné, majú nízku hmotnosť a hladký chod.

 

Dámske lyže stále na vzostupe


Vedľa mnohých nových freeridových a skialpových lyží sa na ISPO venovalo veľa priestoru dámskym lyžiam. Azda každý špičkový výrobca má aktuálne v svojom portfóliu rozsiahle kolekcie dámskych modelov, ktoré sú prispôsobené ženskej anatómii, a to z hľadiska použitých materiálov, ako aj pro-žensky ladeného dizajnu.

 

Podrobnejšie o novinkách jednotlivých výrobcov si prečítajte v týchto článkoch:

 

➽ Atomic prináša na zimu 18/19 nové modely Redster X, Prolite i na All-mountain lyžiach a nové Bent Chetler

➽ To najlepšie od K2 na zimu 2018/19: Wayback!

➽ Line prináša v zime 2018/19 novú kolekciu Eric Pollard Signature

➽ Novinky značky Nordica: Enforcer 100 a Dobermann GSR RB FDT

➽ HEAD stavil s V-Shape na víťazstvo

➽ Pre freeriderov a skialpinistov: Fischer Ranger FR a Transalp

➽ Ďalšie novinky v segmente lyží: Obrázky lyží ZAG, Faction, Liberty a ďalších