Lanovky v alpských lyžiarskych strediskách už začínajú premávať a lyžiari a snowboardisti každú hodinu kontrolujú snehové predpovede, lebo zima je za dverami. A najväčšia onlina požičovňa lyžiarskeho výstroja, ktorá pôsobí v alpskom priestore, ALPINRESORTS.com, prichádza hneď na začiatku lyžiarskej sezóny s veľmi zaujímavou štatistikou: Ktorí lyžiari sú najťažší? Ktorí sú najvyšší? Ktorí lyžiari vracajú požičané lyže najviac poničené? Tieto a ďalšie otázky pomáhajú požičovni pri výbere vhodného výstroja pre zákazníkov, prinášajú však aj zaujímavé pohľady na to, koho zrejme na alpských zjazdovkách stretnete najčastejšie.


Thomas veľmi rád lyžuje


Dôležitá vec na začiatok: Najčastejšie lyžiarske meno je Thomas! Na druhom a treťom mieste je David a Tom. Prvú päťku uzatvárajú Alex a Paul. Ako vidno, podľa tejto štatistiky sa na zjazdovkách pohybuje jednoznačne viac mužov ako žien (s požičanými lyžami).

 

Na váhu, prosím - v ktorom národe sú najväčší tučkovia?


Za ťažké váhy na vlekoch môžeme v medzinárodnom porovnaní označiť Holanďanov s priemernou hmotnosťou 76,9 kg, tesne nasledujú Nemci s váhou 76,2 kg. Briti sa umiestnili na treťom mieste s priemernou hmotnosťou 75,6 kg. Štvrtú priečku obsadili Belgičania a ich priemerných 74,6 kg. Najľahší lyžiari sú jednoznačne Francúzi (71,6 kg). Podobne vyzerá aj poradie v otázke priemernej výšky lyžiarov: Tí najťažší sú zároveň aj najvyšší (Holanďani), najľahší sú súčasne aj najmenší (Francúzi). S jedinou výnimkou: Na treťom mieste s priemernou telesnou výškou sú Belgičani a predbehli tak o čosi nižších Angličanov.

A poďme si pozrieť priemerný ukazovateľ BMI: Francúzi, najmenší a najľahší lyžiari na zjazdovkách majú tiež najnižší BMI - 20,3, priemerný BMI belgických lyžiarov je 23,2 a v prípade holandských lyžiarov je to 23,4. Nemci, ktorí si radi doprajú dobré jedlo, majú BMI 23,8 a najvyšším BMI sa môžu "pochváliť" Briti (24,2).

 

Je to požičané - môžem to zničiť?


Do akej miery má výška a váha lyžiarov vplyv na materiál požičaného výstroja, a ako stav vybavenia ovplyvní lyžiarske zručnosti toho ktorého lyžiara, o tom je možné iba špekulovať - čo však zo štatistík vyplýva úplne zreteľne je podľa ALPINRESORTS.com to, že požičaný výstroj najčastejšie vracajú poškodený Angličania, ktorí takisto najčastejšie prichádzajú s tvrdením, že požičaný produkt stratili. Na druhom mieste za Britmi sa v tomto nepeknom rebríčku umiestnili Nemci - tí však odovzdávajú takmer o tretinu menej poškodených lyží ako Briti. Francúzi, tí najmenší a najľahší lyžiari, ako sme sa už zo štatistiky dozvedeli, vykazujú najmenší podiel poškodeného vybavenia pri jeho vrátení. A zaujímavé je, že hoci Holanďani sú podľa analýzy ALPINRESORTS.com najťažší a najvyšší lyžiari, sú v ničení požičaného výstroja len tesne pred Francúzmi. Možno by sa oplatilo spracovať nejakú štúdiu, či Holanďani vedia tak dobre lyžovať, alebo jednoducho trávia väčšinu dňa na bare.

Niektoré výsledky našej dátovej analýzy sú usmevné," hovorí generálny riaditeľ ALPINRESORTS.com, Gunther Dillersberger. "Tieto čísla nám pomáhajú lepšie porozumeť našim zákazníkom a systému výpožičiek ako takému, na základe výsledkov týchto analýz môžeme optimalizovať naše služby, a to aj v spolupráci s našimi partnerskými obchodmi. V priebehu niekoľkých rokov sme sa stsali najväčším hráčom na trhuonline požičovní lyžiarskeho vybavenia a teraz spolupracujeme s 900 obchodmi a viac ako 150 lyžiarskymi školami v alpskom regióne. Či už ide o najmodernejšie materiály, výučbu lyžovania, dodanie výstroja priamo do hotela alebo poistenie osôb aj hmotných škôd - v našej online ponuke je možné vopred pohodlne dohodnúť veľa dôležitých aspektov pre úspešnú lyžiarsku dovolenku. Hostia ušetria na mieste čas, stres aj zbytočné cesty pri vybavovaní všetkých potrebných náležitostí. A ponúkame nízke ceny."

 

Zdroje citovanej štatistiky


Výsledky vychádzajú zo zákazníckych dát ALPINRESORTS.com, nazhromáždených počas sezóny 2016/2017 (01.05.2016 - 30.04.2017). Do analýzy boli zaradení lyžiari národností, ktoré túto online službu používajú najčastejšie, teda lyžiari z Nemecka, Veľkej Británie, Francúzska, Belgicka a Holandska (78.918 rezervácií / 187.000 osôb).

 

O ALPINRESORTS.com


ALPINRESORTS.com
, online požičovňa lyžiarskeho výstroja je na trhu od decembra 2006, kedy v Rakúsku začínala aki pilotný projekt. Aktuálne sú už služby tejto požičovne dostupné v 10 európskych krajinách: Andorra, Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Slovensko, Česká republika, Bulharsko, Taliansko a Slovinsko). Spoločnosť je vďkaa vyše 900 partnerských obchodov a viac ako 150 partnerských lyžiarskych škôl jednotkou v oblasti výpožičky lyžiarskeho výstroja v Alpách. Vďaka priamemu kontaktu so zákazníkmi a spolupráci s obchodnými partnermi ALPINRESORTS.com neustále vyvíja svoj koncept tak, aby spĺňal aktuálne požiadavky. Kvalita prezentácií, rovnako ako široká ponuka poskytovaných služieb a informácií v kombinácii s najnovšími technológiami a rýchlym spracovaním objednávok otvárajú zákazníkom cestu do Álp. Rezervačný proces je veľmi jednoduchý a rýchly a funguje na všetkých zariadeniach. Zákazníci majú vďaka kombinácii lacných a vysoko kvalitných obchodov veľmi pestrý výber.