Keď sa lyžiarska sezóna skončí, je vlastne súčasne znova pred sezónou - a pre nedočkavých lyžiarov to platí dvojnásobne. Ku každoročnému redakčnému rituálu patrí tá skvelá možnosť testovať lyže budúcej sezóny skôr ako väčšina bežných lyžiarov. A na jar 2016 to nebolo inak: Zbalili sme ruksaky a zamierili do Lech am Arlberg, kde sme testovali všetko, čo sme so sebou zapakovali. Okrem iného aj tri najnovšie modely allmountain lyží pre sezónu 16/17: Nie jeden deň, viacero dní sme sa povenovali detailnému testovaniu modelov Völkl RTM 86 (skratka RTM znamená "Ride the mountain"), K2 iKonic 85Ti (nový top model allmountain série od K2) a Blizzard Brahma 88. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, aký dojem v nás jednotlivé modely zanechali a na čo sa ktoré lyže dajú využiť najlepšie.


Völkl RTM 86

Völkl RTM 86 je technicky veľmi vyspelý model a nechýbajú mu četné výrazné revolučné technológie od Völklu. Súčasne by mal byť v svojej kategórii najšportovejší a zároveň univerzálny. Toto tvrdenie výrobcu potvrdiť samozrejme stopercentne nevieme, keďže sme netestovali všetky modely danej kategórie, avšak je fakt, že v našom teste sa RTM 86 prejavovali veľmi aktívne a testovací jazdci mali pocit, že majú pod nohami ozajstnú zbraň. To je úžasný postreh, najmä keď lyže majú pod viazaním šírku 86 mm - tam by človek očakával, že pri zmene hrán vedia narobiť šarapatu. Toto však nie je ten prípad, na zjazdovkách sú naozaj veľmi športové a s perfektným držaním hrán. RTM 86 preferuje dlhé oblúky, vysokú rýchlosť a skvelý je aj v stredných oblúkoch. Poradí si aj s krátkymi, hoci tie si napriek miernemu rockeru v špičke aj päte lyže až tak nevychutnáte. Systém UVO, ktorý má modelu RTM 86 zabezpečovať tlmenie vibrácií na špičke lyže nemá podľa našich testovacích jazdcov na vibrácie zvlášť veľký vplyv. Zaujímavosť: Völkl na svojich webovkách uvádza, že lyže sú vhodné z 90% na zjazdovky a z 25% na neupravené terény. To máme dovedna až 115% využitia, a to už je teda niečo! Žarty bokom, tu zrejme zaúradoval škriatok. Seriózne treba povedať, že rozvrhnutie zjazdovky/off piste naozaj zhruba odpovedá našim dojmom. Na zjazdovkách je RTM 86 ako skvelá športová mašina, ktorá v lyžiarovi posíli dôveru vo vlastné schopnosti a ktorá sa určite nemusí skrývať za GS či pretekárske carvingy. Mimo zjazdovky však trochu zadriemala na vavrínoch - vyššia hmotnosť lyže neumožňuje tak ľahké ovládanie, aké sme ocenili napríklad u K2 iKonic 85Ti.

Völkl RTM 86 je dostupný v štyroch dĺžkach: 167cm (rádius 16,0m), 172cm (17,0m), 177cm (18,1m), 182cm (19,3m)

 

K2 iKonic 85Ti

K2 iKonic 85Ti má celkom iný charakter ako RTM 86 od Völkla. iKonic má výrazne nižšiu hmotnosť a nájazd do oblúka je teda o čosi ľahší, lyžiar tak nemusí vydávať toľko energie. iKonic súčasne pôsobí veľmi živo, takmer svojrázne pri zmene hrán, ako aj pri vjazde do oblúka. Lyže iKonic sa vďaka svojej ľahkej konštrukcii ľahko a veľmi dobre ovladajú a sú dosť hravé. Medzi najväčšie prednosti iKonicu patria precízne oblúky, rýchly prechod z jednoho oblúka do druhého, skvelá pohyblivosť a dobrá práca pri častých zmenách smeru. Pokiaľ ide o dizajn, podľa názoru našich testovacích jazdcov zostalo týmto lyžiam priveľa z 90. rokov minulého storočia, no iKonic nás aj napriek výhradám k dizajnu presvedčil svojou neuveriteľnou všestrannosťou. Krátke i dlhé oblúky, na zjazdovkách aj mimo ne, šusom či cez hrany, toto všetko tieto lyže zvládajú bravurne. Dokonca ani v bubnoch, v rozjazdenej kaši či vo veľmi mokrom snehu nemajú žiaden problém. Azda len na zľadovatených svahoch nedosahujú taký výkon ako RTM, lebo tie sú o čosi pohotovejšie, tuhšie a pevnejšie, a preto sa nenechajú tak ľahko vyviesť z miery. 

K2 iKonic 85Ti je v sezóne 16/17 dostupný v dĺžkach 163cm, 170cm, 177cm (rádius 17m) a 184cm.

 

Blizzard Brahma 88

Porovnávať Blizzard Brahma 88 s ďalšími skúšanými modelmi - RTM 86 a iKonic 85Ti - nebolo úplne jednoduché, nakoľko Brahma nemá jasne definovaný charakter. Brahma je charakterovo kdesi medzi športovo zameranými All-Mountain-Carver lyžami a ešte pružnejšími a ľahšími hravými lyžami. Vďaka technológii FlipCore a titanálovým výstužiam je pri vysokých rýchlostiach trochu pokojnejšia ako iKonic, no aj mierne ťažkopádna pri zmenách smeru a menej svižná. Vďaka vyššej hmotnosti je Brahma 88 stabilnejšia, mierne väčšia šírka pod viazaním a menšie vykrojenie umožňuje krúžiť extrémne veľké oblúky vo vysokej rýchlosti. Mimo zjazdovky je Brahma proti modelom od K2 a Völkl oveľa silnejšia: Je širšia a veľmi stabilná a má rovnomerný flex po celej dĺžke, preto je oveľa ľahšie striedať rôzne druhy terénov aj rôzne typy snehu. Nášmu testovaciemu tímu sa páči aj dizajn tohto modelu; jediný nedostatok, ktorý zaznamenali, je azda iba to, že v porovnaní sRTM a iKonic sú Brahmy menej hravé.

Brahma sa vyrába v dĺžkach 166cm, 173cm, 180cm (radius 19m) a 187cm.

 

Záver 

Tri veľmi dobré lyže s rozdielnym charakterom. Najväčšiu hravosť vykazuje vďaka svojej ľahkosti a manévrovateľnosti K2 iKonic 85Ti, najšportovejšie sa na zjazdovke správa RTM 86. Mimo zjazdovky zabodovala Brahma, jej sila je v dlhých oblúkoch križujúcich otvorený priestor.
V našom teste napokon veľmi tesne zvíťazil model
iKonic 85Ti ako všestranná a energiu lyžiara šetriaca allmountain lyža.