POC je relatívne mladá spoločnosť zo Švédska, ktorá vyrába predovšetkým lyžiarske prilby a okuliare. Nový model Cornea, ktorý prichádza na trh v sezóne 2014/2015, sme pre vás preverili v rámci nášho niekoľkodňového testovania v Alpbachtali. Prečítajte si našu recenziu na tieto štýlové švédske lyžiarske okuliare...

 

Popis výrobcu

Okuliare Cornea vychádzajú z inovatívneho POC riešenia, ktoré spočíva v prichytení skiel na rám okuliarov. Zväčšuje to výhľad a dokonale padne k POC helmám. Sklá majú cylindrický tvar a poskytujú neskreslený pohľad vďaka svojmu zakriveniu. Sklá sú dvojité a aby sa nepotili, je vnútorné sklo pevne zaistené v paralelnej pozícii k vonkajšiemu. Pena doliehajúca na tvár je z látky Coolmax, ktorá dýcha a minimalizuje potenie a vnikanie vlhka dovnútra. Špeciálna verzia zorníkov je vybavená sklami NXT. NXT sklá sú vyrobené z materiálu pôvodne určeného do kabín vojenských helikoptér. Sú teda absolútne nerozbitné, odolné proti mastnote, vode aj poškrabaniu. Navyše majú výnimočné optické vlastnosti - redukujú odrazy, poskytujú čistejšie videnie a vďaka zaoblenému dizajnu sú oči perfektne chránené pri zachovaní dobrého periférneho videnia.

Zorníky získali ocenenie Red Dot Design Award.

Technické údaje:

- presne paralelne zaistené dvojité cylindrické sklá s ochranou proti poškriabaniu
- partie s látkou Coolmax - penou pre optimálny transport vlhka
- "chrániče" pre perfektné zladenie do setu s helmou 
- silikónový pásik

K dispozícii vo variante s NXT sklami alebo so zorníkmi Carl Zeiss.

Odporúčaná maloobchodná cena: od 150 EUR, vo verzii NXT 250 EUR.

 

Názor redakcie Skiinfo/OnTheSnow

POC Cornea sme testovali s množstvom ďalších lyžiarskych okuliarov od iných výrobcov, mohli sme teda dosť dobre a jednoducho porovnávať jednotlivé výrobky. Hodnotili sme vlastnosti a vzhľad okuliarov. Zorníky sú veľmi veľké a objemné, okuliare budia dojem až robustných lyžiarskych okuliarov, ktoré zakrývajú veľkú časť tváre, no vďaka tomu veľmi dobre chránia proti chladu a vetru. Majú štýlový a mladistvý dizajn, švédsky výrobca sa konečne zameriava hlavne na mladých spotrebiteľov. Tento mäkký a pružný model má hmotnosť len 128 g, vzhľadom na svoju veľkosť je až extrémne ľahký. Šírka zorného poľa je skvelá, ale nie je až taká, ako majú iné testované okuliare (napr. Uvex Snow Strike Variotronic či Alpina Pheos QLV MM).

Sklá zorníku nás dostali! Okuliare sú v sezóne 2014/2015 prvýkrát vybavené optikou Carl Zeiss®, ktorá oku dopraje prirodzený a jasný obraz. Sklá sú pomerne dosť silno zatmavené, čo je najmä v jasnom slnečnom svetle pre oči veľmi príjemné. Naši testovací jazdci si však všimli, že najmä v lesnom teréne, kde sa rýchlo strieda slnko a tieň, je silné zatmavenie zorníku skôr na prekážku. Vzhľadom na to, že zorníky nie sú vymeniteľné, vidíme ich uplatnenie najmä na slnečných svahoch alebo v miernom tieni. Pokiaľ ide o pohodlie pri nosení okuliarov, ani jeden z testerov sa nesťažoval, že by mal z okuliarov otlaky alebo nepríjemný pocit pri dlhšom nosení. Trojvrstvová pena Coolmax je veľmi pohodlná, okuliare navyše vďaka silikónovým prúžkom na pásiku vôbec nešmýkajú.

 

Záver

Cornea sú veľmi ľahké a pružné, aj keď veľké a trochu objemné lyžiarske okuliare, ktoré majú svoje prednosti najmä v jasnom prostredí. Silné zatmavenie, prirodzený obraz, dobrý komfort, slušné zorné pole - dobré okuliare pre slnečné dni. Postrádali sme možnosť flexibilného používania a okuliare sa nám zdajú celkom dosť veľké - napriek tomu je to dobrá voľba najmä pre mladých, štýlovo orientované snowboarďistow, jibberov zo snowparkov alebo freeriderov.