Na začiatku apríla 2014 sme v Alpbachtali testovali množstvo lyžiarskeho vybavenia na sezónu 2014/2015. Okrem iného aj lyžiarske okuliare Alpina Pheos QLV MM! Pozrite si naše stručné zhrnutie výsledkov testu.


Popis výrobcu

PHEOS sú všestranné: S ultra tenkým rámom vyzerajú okuliare naozaj dobre, veľký zorník zabezpečuje optimálnu viditeľnosť. Komfortný rám a pružný pásik sa prispôsobí akémukoľvek tvaru tváre a akejkoľvek prilbe.

Funkcie

-       AIRFRAME VENTING SYSTEM optimalizuje cirkuláciu vzduchu v okuliaroch. 

-       SPHERICAL LENS (sférické šošovky) umožňujú vďaka sféricky zakrivenému tepelnému dvojitému sklu výrazne lepšiu viditeľnosť a vďaka zväčšenému vnútornému priestoru lepšie odvádenie tepla.

-       HINGE BAND (elastický pások) umožňuje optimálne usadenie okuliarov.

-       SKID GRIP zabraňuje šmýkaniu elastického pásku okuliarov po lyžiarskej prilbe.

-       180+ VIEW - výhľad rozširujú veľké velké klenuté panoramatické zorníky, vaše zorné pole sa tak rozšíri na viac ako 180°.

-       COMFORT FRAME (komfortný rám) zabezpečuje optimálne pohodlie bez otlakov.

-       Zorník (Quattro Varioflex Multimirror): Samozafarbovací; Polarizačný; Silno zrkadlový; Sférický; Úroveň ochrany: S2

-       Barva: matná čierna

-       Cena: 199,95 € (doporučená cena)


Názor redakcie Skiinfo/OnTheSnow

Okuliare Pheos QLV MM boli predstavené na veľtrhu ISPO 2014 v Mníchove a patrí k tomu najlepšiemu v sekcii lyžiarskych okuliarov, čo Alpina pre nasledujúcu zimu ponúka. Ide o veľmi ľahké lyžiarske okuliare, náš testovací model mal čierny matný rám a tmavý pások – tento model na nás urobil veľmi mladistvý, elegantný a pútavý dojem. Ak máte radšej nenápadné okuliare, mali by ste sa asi poobzerať inde, pretože na okuliaroch Pheos QLV MM môže každý oči nechať!

Okuliare Alpina vyzerajú na prvý pohľad celkom veľké, ale ako sa ukázalo, necítili sme sa v nich nijako neohrabane alebo nepríjemne. Dizajn s ultra tenkým rámom, ktorý je sám o sebe sotva znateľný, sa našim testerom veľmi páčil. Tiež zorné pole nás potešilo: vďaka tenkému rámčeku nie je výhľad priečne obmedzený a zahnutý tvar okuliarov umožňuje dobrý prehľad. Spomínaný tvar okuliarov podporuje tiež pohodlie lyžiarov, či už s helmou alebo bez nej. Rám "Comfort Frame" je príjemný a po dlhšom používaní skutočne bez citlivých tlakových bodov alebo otlakov. Tvárová časť je vyrobená z trojvrstvovej peny a fleecová tkanina, ktorá prilieha na kožu, je veľmi príjemná. Prúdenie vzduchu v ráme okuliarov je majstrovsky prepracované, čo prispieva k veľmi dobrému odvetrávaniu a zabraňuje zahmlievaniu skiel. Pások je k rámu pripevnený cez pohyblivý kĺb obalený kaučukom, takže okuliare môžete dobre a pohodlne usadiť na hlave bez toho, aby sa posúvali alebo šmýkali.

Názor na optiku nemali naši testeri úplne jednoznačný. Nemožno poprieť, že okuliare ponúkajú veľmi ostrý obraz na slnku a dobrý kontrast. Okuliare sa jemne zatmavují, čím chránia oči pred slnkom bez toho, aby ste museli zrak neustále prispôsobovať zmenám v optike pri každom pohybe hlavy. To nás potešilo. Jediný negatívny poznatok: samozafarbovacie Quattro Varioflex Multimirror tvoria tmavé plochy s citeľným gravírovaním. To bolo dosť rušivé najmä pre tých jazdcov, pre ktorých je dôležité prirodzené mapovanie okolia. Za oblačnej oblohy a rozptýleného svetla musíte s Pheos QLV MM kvôli ich reakcii na UV žiarenie sa samozafarbovaním robiť malé kompromisy: Okuliare Alpina sú bez výmenných zorníkov a niekedy sa opätovné samo-rozjasnenie zorníkov podarí len čiastočne. Avšak aj v zamračených dňoch sme sa v týchto okuliaroch cítili stále v bezpečí, dobre chránení, mohli sme si vychutnať optimálny prehľad a vďaka vysokému kontrastu neboli okuliare nebezpečné ani na ceste.

Záver: Pheos QLV MM potešili väčšinu našich testerov svojimi optickými vlastnosťami a premyslenou konštrukciou. Zorník Quattro Varioflex Multimirror ponúka vysoký kontrast a dobre reaguje na rôzne úrovne slnečného svetla. Iba vo veľmi tmavých podmienkach sme zaznamenali nedostatočnú zosvetlovaciu schopnosť. Okuliare sú ľahké, pohodlné a dobre vetrané, takže aj napriek tej pomerne robustnej cene 200 EUR majú naše odporúčanie. Môžete ich zaradiť do svojho nákupného zoznamu pred zimnou sezónou 2014/15!