Návštevníci osady Hochsölden budú môcť od zimy 2019/20 využívať výhody novej kabínkovej lanovky. Lanové dráhy Sölden plánujú výstavbu 10-miestnej gondoly, ktorá nahradí doterajšiu dvojsedačku.


Väčšie pohodlie počas jazdy

Hochsölden je veľmi obľúbený medzi lyžiarmi s plnšou peňaženkou, a to vďaka tomu, že sa ubytovanie nachádza priamo pri zjazdovkách. V blízkej budúcnosti sa táto osada stane ešte obľúbenejšia, keďže dosluhujúcu sedačkovú lanovku z roku 1986 nahradí moderná kabínková lanovka od Doppelmayr. Na trase lanovky bude lyžiarov prepravovať 23 kabín, kapacita stúpne na 1330 osôb za hodinu. Lyžiari sa do lokality Giggijoch dostanú od nástupnej stanice za menej ako šesť minút. Trasa novej gondoly bude takmer presne kopírovať trasu pôvodnej dvojsedačky.

 

Priame prepojenie

Podľa lyžiarov a návštevníkov Hochsöldenu je spojenie so zvyškom strediska celkovo zastarané. Projekt, do ktorého teraz Lanové dráhy Sölden investujú, umožní priamu prepravu na Giggijoch tak lyžiarom, ako aj ostatným turistom. Nová kabínová lanovka umožní aj pohodlnú a bezpečnú prepravu deťom a začiatočníkom. Celkové investície sa vyšplhajú na 10 miliónov eur.

Priamo v Hochsöldene sa žiaľ nedá lyžovať bez obmedzenia po celú zimu. Najmä v jeseni a na jar sa lyžiari nedostanú na lyžiach až k miestu ubytovania. Vďaka novej gondole sa táto "hotelová štvrť", ako Hochsölden prezývajú, ešte viac priblíži hlavnému lyžiarskemu stredisku. Umiestnenie staničných budov sa zmení iba v prípade vrcholovej stanice. Tá sa posunie bližšie k reštaurácii Giggijoch. 

 

Výstavba potrvá päť mesiacov

Harmonogram stavebných prác na lanovke je dosť tesný. Hneď po skončení lyžiarskej sezóny sa začalo s demontážou starej sedačkovej lanovky. Štart prevádzky novej lanovky je naplánovaný na začiatok decembra 2019. Projekt okrem vybudovania lanovky zahŕňa aj rozšírenie zjazdovky pri dolnej stanici, aby dojazd zjazdovky nevytváral prehustený lievik.

 

Technické parametre novej lanovky Hochsölden

umístenie dolnej stanice

1.933 m

umístenie strednej stanice 

2.090 m

umístenie vrcholovej stanice

2.287 m

dĺžka trasy

1.197 m

preevýšenie

353 m

rýchlosť jazdy

5,0 m/s

max.prepravná kapacita

1.330 osob/h

čas jazdy

5,76 minut

počet kabín

23

šikmá dĺžka trasy

2.455 m