Slovak

Bachledka: Nová reštika sa stráca vo svahu

19. september 2018 | Bachledka Ski&Sun

Správy z regiónu: Slovensko

Strediská v tomto článku: Bachledka Ski&Sun

Reštaurácia Bachledka - pohľad zdola (vizualizácia)

Reštaurácia Bachledka - pohľad zdola (vizualizácia)

Copyright: Ski Bachledka

Ako to vyzerá, keď známi architekti uprednostnia krásu vytvorenú prírodou pred krásou, ktorú dokáže vytvoriť človek? Stavba, vznikajúca na hrebeni Spišskej Magury v stredisku BACHLEDKA Ski & Sun je odpoveďou. Z vonku neviditeľná, z vnútra priestranná, funkčná a podčiarkujúca krásu okolia.

Pri výstupnej stanici vznikajúcej kabínovej lanovky z Bachledovej doliny prebieha čulý stavebný ruch. Na hrebeni Spišskej Magury sa rodí jedinečná stavba z rúk známeho architektonického ateliéru Compass.

Stredisko už dlhšie pociťovalo potrebu zvýšenia kapacity stravovacích zariadení, toaliet, obchodu i miesta na úkryt v nepriaznivom počasí. Doterajšie zariadenia nachádzajúce sa na hrebeni nestíhali počas silných mesiacov pokrývať dopyt pri zachovaní kvality, ktorú chceme našim návštevníkom poskytnúť. Tešíme sa, že nová budova uspokojí všetky tieto potreby a vytvorí nový kultúrny i oddychový priestor esteticky zasadený do prostredia pre našich zákazníkov,“ vysvetľuje dôvody a zámery prevádzkovateľa Martina Múdra z marketingu strediska.

Stavba bola navrhnutá tak, aby rešpektovala okolité prostredie, umocnila jedinečné výhľady na Belianske Tatry, ktoré sa z tohto miesta ponúkajú a svojou existenciou nenarúšala dané územie. Dôležité pritom bolo skĺbiť funkčnosť, potrebnú kapacitu a estetiku. To všetko pri čo najnižšej ekologickej záťaži a za použitia maximálneho počtu miestnych dodávateľov a zdrojov. Výsledkom je stavba, kde sa príroda a funkčnosť snúbia v jeden celok.

Bezbariérový prístup a baby friendly priestor


Z vonku minimalistická, z vnútra otvorená a svieža vytvorí priestor pre reštauráciu s panoramatickou terasou s kapacitou 190 miest, obchod so suvenírmi a regionálnymi špecialitami i kaviareň s barom. Nezabudne ani rodiny s deťmi, ktorým poskytne kompletné zázemie s baby friendly reštauráciu, priestorom na dojčenie a veľkým detským kútikom.

Budova stojí neďaleko Chodníka korunami stromov, ktorý je jednou z mála atrakcií koncipovaných bezbariérovo. Práve preto je bezbariérovosť jedným z parametrov, ktorý spĺňajú aj všetky verejné časti novej budovy. Exteriér bude tvoriť zelená pochôdzna strecha s výhľadom na Belianske Tatry, terasa kaviarne a baru, detské ihrisko a prírodný amfiteáter so širokým schodiskom ponúkajúci priestor na kultúrne a športové podujatia.

Pozrite si, ako by mala nová budova vyzerať. Kliknutím na obrázok sa fotka zväčší.

Nová reštaurácia v Bachledovej doline je zasadená do svahu

 

Pohľad zo strechy reštaurácie - vizualizácia

 

Nová reštaurácia v Bachledovej doline

 

Ekológia a udržateľnosť tvoria jednu z hlavných myšlienok vznikajúceho diela. Dôraz sa kladie tak na nízku energetickú náročnosť stavby, ako aj použité materiály, ich trvácnosť a prírodné prvky interiéru. Nezabudlo sa ani na priestor pre environmentálnu výučbu či školenia, ktorý bude slúžiť školám a edukačným programom Pieninského národného parku.

Prvých zákazníkov by budova mala privítať už koncom roku 2018 a naplno sa rozbehnúť do prevádzky spolu s lyžiarskou sezónou 2018/2019.

 


Už túto zimu: Nová lanovka v Bachledke

 

 

Galéria

Nová reštaurácia v stredisku Ski Bachledka - © Ski Bachledka
Nová reštaurácia v stredisku Ski Bachledka - © Ski Bachledka
Nová reštaurácia v stredisku Ski Bachledka - © Ski Bachledka
Nová reštaurácia v stredisku Ski Bachledka - © Ski Bachledka

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama