Slovak

Si po lyžovačke? Ide sa nakupovať!

8. január 2019 | FRANCESCA TRABELLA / Alžběta Novotná

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Andorra, Taliansko

Strediská v tomto článku: Samnaun, Livigno

Večerný pohľad na ulice andorrskej Grandvaliry

Večerný pohľad na ulice andorrskej Grandvaliry

Copyright: Grandvalira Tourism

Ak patríte k nákupným maniačkám a navyše ešte milujete hory, máme pre vás zaručený tip: Vyberte si na svoju lyžiarsku dovolenku bezcolné lyžiarske stredisko. To totiž môže drasticky znížiť cenu vašej dovolenky. V Európe sa nachádzajú tri bezcolné oblasti: Livigno v Taliansku, Samnaun v Švajčiarsku a strediská v Andorrskom kniežatstve.

Obchody v týchto lyžiarskych strediskách sú oslobodené od spotrebnej dane a návštevníci si môžu kupovať alkohol, voňavky, cigarety, benzín, technologické produkty a ďalší tovar – toto všetko za veľmi dostupné ceny.

 

Čo je bezcolné nakupovanie?


Ako v každej inej bezcolnej oblasti, nákupy v Livignu, Samnaune a v Andorre sú usmerňované pravidlami, ktoré určujú množstvo nezdaneného tovaru na každého človeka. Napríklad pri odchode z Livigno môžete prevážať kartón cigariet (ekvivalent 200 jednotiek), dva litre alkoholických nápojov s obsahom alkoholu nižším ako 22% a tri či štyri fľaštičky voňaviek. Ostatné produkty nesmú presiahnuť maximálnu cenu, ktorá odpovedá 300€ na osobu (150€ na dieťa mladšie ako 15 rokov). Nakúpený tovar musí slúžiť k osobnému užitku a nie na obchodovanie. Nezdaniteľná čiastka uplatnená v Andorre je však štedrejšia.

Nič vám nebráni nakúpiť si viac položiek, ako je špecifikované v pravidlách (okrem tabakových výrobkov). V takom prípade to však musíte oznámiť na colnici a zaplatiť z nakúpeného tovaru daň, inak riskujete pokutu, skonfiškovanie tovaru a obvinenie z pašovania.

 


Livigno je svetovo vychýrené lyžiarske stredisko vo Valtelline (provincia Sondrio). Mestečko leží v divočine v izolovanom údolí vo výške 1800 m. Jeho bezcolný status je priamo prepojený s jeho osamotenou pozíciou – až do roku 1952, kedy bol priesmyk Foscagno (spájajúci Bormio a Livigno) otvorený premávke aj v zime, bola dedina po väčšinu roka nedostupná. 

Hlavná nákupná trieda v talianskom Livignu  - © Evgeniy Isaev

Hlavná nákupná trieda v talianskom Livignu

Copyright: Evgeniy Isaev


Obchody: Obec stojí pri rieke Spöl a je zaplnená množstvom obchodov a mini marketov – viac než 250! Mesto to nazýva „vonkajším nákupným strediskom“. Obchody sú otvorené sedem dní v týždni a predávajú všetko, čo by ste mohli chcieť či potrebovať: od voňaviek cez kuchynské náčinie po oblečenie, hračky, špeciálne jedlá a elektroniku. Samozrejmosťou je aj alkohol, tabak či benzín. Mnoho starých kamenných i drevených obchodov bolo zručne renovovaných a teraz je domovom pre luxusné butiky, ktoré by mohli súperiť s tými v módnej uličke v Milane.

Lyžiarska oblasť: Pre lyžiarov a snowboardistov Livigno – domov šampióna Giorgio Rocca – ponúka 115 km svahov pre všetky lyžiarske úrovne, viac ako 30 moderných lanoviek, veľa kilometrov bežkárskych tratí, ktoré sa tiahnu údolím, a dva skvelé snowparky. Lyžiarska oblasť hostí športové súťaže na vysokej úrovni, čo je lákadlom pre známych atlétov z celého sveta.

Ako sa sem dostať: Aby ste sa dostali do Livigna v zime, môžete prejsť cez Bormio, alebo ísť zo Švajčiarska cez colný tunel Munt La Schera, ktorý spája dolný Engadine a Zernez s Livignom. Jednoprúdová cesta so striedavou premávkou je pre jednotlivcov otvorená od roku 1968 a značne cestu uľahčila. Keď budete Livigno opúšťať, zvážte kolóny, ktoré sa tvoria na colnici hlavne cez víkendy a prázdniny: colníci kontrolujú zakúpený tovar a spomaľujú dopravu.

 


Samnaun sa nachádza v najvýchodnejšom bode Švajčiarska medzi Rakúskom a Talianskom. Tak ako v prípade Livigna, za daňové privilegiá Samnaun vďačí svojej geografickej pozícii. Je tvorený piatimi dedinami, ktoré sú rozmiestnené pozdĺž izolovaného vnútrozemského údolia s rozsahom nadmorskej výšky od 1700 m do 1840 m. Do roku 1912 do Samnaunu viedla jediná cesta, a to z rakúskeho Spiß. Aby sa obvytelia Samnaunu dostali do ďalšej časti Švajčiarska, museli prejsť cez rakúske územie. Kvôli takejto maličkosti bol Samnaun mnoho storočí rajom pre pašerákov, ktorí si na pleciach odnášali tovar cez úzke horské cestičky.

Prvá dvojposchoďová gondola na svete, ktorá spája rakúsky Ischgl a švajčiarsky Samnaun  - © Andrea Badrutt/Chur

Prvá dvojposchoďová gondola na svete, ktorá spája rakúsky Ischgl a švajčiarsky Samnaun

Copyright: Andrea Badrutt/Chur

Obchody: Je tu viac než 50 obchodov sústredených najmä v dedine Samnaun a čosi sa nájde aj v priľahlej dedine Ravaisch. Oblasti Laret, Compatsch a Plan majú každá po troch obchodoch, ale sú vzdialené nanajvýš štyri kilometre od dediny Samnaun. Obchody ponúkajú hlavne značkové voňavky a kozmetiku, destiláty a vína, tabakové výrobky, oblečenie a príslušenstvo, bižutériu a luxusný tovar. Ich otváracie hodiny sú na švajčiarske stredisko nezvyčajne dlhé.

Lyžiarska oblasť: Prvé lyžiarske svahy v Samnaune sú známe už z šesťdesiatych rokov. Dnes Samnaun tvorí spolu s rakúskym Ischglom najväčšiu lyžiarsku oblasť vo východných Alpách – Silvretta Arena, ktorá ponúka 235 svahov najmä pokročilej úrovne, a 40 moderných a funkčných lanoviek. Medzi nimi je prvá dvojposchodová gondola na svete, ktorá má kapacitu 180 pasažierov. V tejto lyžiarskej oblasti si snowboardisti prídu na svoje v jednom z najväčších snowparkov v Európe.

Ako sa sem dostať: Najjednoduchšia cesta do Samnaunu je stále stará cesta zo Spiß. Ďalšia cesta vedie z Vinadi a celá sa nachádza na švajčiarskom území, je však úzka a je na nej veľa serpentín a tmavých tunelov. Pre tých, ktorí majú odvahu sa jej postaviť, dáva táto cesta šancu oceniť nádherné prírodné prostredie.

 


Tento malý štát na východe Pyrenejí, natlačený medzi Francúzskom a Španielskom, ponúka viac ako 1500 duty free obchodov pre všetky chute a peňaženky. Pre najlepšie nákupy spomedzi nezdanených produktov zamierte do nákupných centier. Najväčšia nákupná oblasť sa nachádza v hlavnom meste, Andorra La Vella, v nadmorskej výške asi 1 000 m.n.m.

Večerný pohľad na ulice andorrskej Grandvaliry  - © Grandvalira Tourism

Večerný pohľad na ulice andorrskej Grandvaliry

Copyright: Grandvalira Tourism


Obchody: V Andorra La Vella sa nakupovanie sústredí okolo dvoch ulíc: Avinguda Meritxell v Andorra La Vella a Avinguda Carlemany v blízkom Escaldes-Engordany. Ideálne je chodiť peši, pretože oblasť je zaplnená francúzskymi a španielskymi zákazníkmi, a vozidlá sa veľmi ľahko zaseknú v kolónach. Mimo hlavného mesta nájdete nákupné centrá v Pas de la Casa (lyžiarska oblasť Grandvalira) a v Sant Julià de Lòria.

Lyžiarska oblasť: Andorra drží titul najväčšej lyžiarskej oblasti v Južnej Európe a ako si môžete predstaviť, jej svahy sú jednými z najslnečnejších na svete. Lyžuje sa v dvoch oblastiach: GrandvaliraVallnord, obidve okolo 20 km od hlavného mesta. Celkovo obe oblasti ponúkajú 156 svahov (dokopy 240 km), na nich 77 lanoviek a sú najvhodnejšie pre začiatočníkov a stredne pokročilých.

Ako sa sem dostať: So svojou vzdialenosťou 20 km od hlavného mesta sú svahy vo Vallnordu ľahko prístupné.

 

 

✎ Tipy pre bezcolné nakupovanie 

► Skôr ako odcestujete do Livigna, Samnaunu alebo Andorry, zistite si bežné ceny produktov, ktoré hodláte nakupovať. Okrem alkoholu, voňaviek, tabaku a benzínu môže byť ponuka bezcolných oblastí menej výhodná - ak zoberiete do úvahy napríklad zľavy, ktoré ponúkajú bežné obchodné reťazce s elektronikou.
► Prečítajte si informácie, ktoré vydali colné úrady. Nájdete ich na stránkach jednotlivých stredísk. Ak ste na pochybách, opýtajte sa colných úradníkov.
►Ak cestujete autom, skúste sa do vašej destinácie dostať s takmer prázdnou nádržou – naftu či benzín si môžete doplniť na mieste a dobre využiť nezdanené ceny.

 

Galéria

Večerné ulice Grandvaliry - © Grandvalira Tourism
Prvá dvojposchoďová gondola na svete v Ischgl - © Andrea Badrutt/Chur
Hlavná nákupná trieda v talianskom Livignu - © Evgeniy Isaev
Slnečný deň na zjazdovkách andorrského Vallnordu - © Vallnord

Zobraziť všetko

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama