„Každý sa pri lyžovaní môže baviť, bez ohľadu na vek," hovorí Hans-Peter Wucherer, ktorý nedávno oslávil 70. narodeniny a je dlhoročným inštruktorom pôsobiacim v nemeckej Asociácii lyžiarskych inštruktorov (DSLV). Wucherer je pevne presvedčený, že lyžovačku si môžu užiť aj starší ľudia, keď dodržiavajú zopár zásad a pravidiel.

Veľké rozdiely medzi seniormi

Hans-Peter Wucherer svoju klientelu pozná. Väčšinou sa jedná o starších ľudí, ktorí si chcú aj v pokročilom veku dopriať radosť z lyžovania a chcú v tomto športe uspieť. Dochádza však medzi nimi k rozdielom v schopnostiach: "Sú ľudia, ktorí majú 50, avšak fyzicky vyzerajú ako seniori. A potom sú ľudia ešte starší ako 70, ktorí sú v najlepšej forme," vysvetľuje Wucherer svoje skúsenosti z lyžiarskych výcvikov, ktorým sa venuje vyše 30 rokov. A napriek tomu je presvedčený o tom, že každý je schopný naučiť sa lyžovať a objavovať pre seba čaro tohto zimného športu, bez ohľadu na vek.

V priebehu lyžiarskych výcvikov pre starších ľudí by mali byť dodržané určité zásady. Starší ľudia na rozdiel od detí túžia každý detail, ktorý sa im vysvetluje, aj pochopiť. To znamená, že inštruktor musí vedieť na sto percent, o čom hovorí. Starší lyžiari sa však nesústredia len na samotné zapnutie lyží a pohyb po svahu. Niekedy chcú jednoducho len tak vyjsť von, užívať si prírodu a relaxovať na lúke. Lyžovanie tiež môže zabrániť sociálnej izolácii starších ľudí - pri lyžovaní či lyžiarskych kurzoch sa vytvárajú mnohé nové priateľstvá. 

Pohodlie na prvom mieste

Na služby seniorom sa niektoré turistické organizácie už aj špecializujú: V poslednom čase vznikli viaceré "60-Plus-Hotely", ktoré ponúkajú seniorom služby takmer na mieru, napríklad pojazdné schody. Tieto hotely sú obvykle mnohonásobne komfortnejšie ako porovnateľné lyžiarske hotely. Okrem toho sa z takých hotelov dá na zjazdovky dostať rovno na lyžiach alebo jednoducho skibusom od hotelových dverí. Pokiaľ ide o ceny skipasov, skôr narodení vždy môžu rátať s výhodami. V niektorých strediskách kúpia seniori skipas za cenu detského lístka, v iných (takmer všade) sú rozličné percentuálne zľavy na jednodňové aj časové skipasy. Kto si chce uľahčiť cestu do hotela a rozmýšľa trochu s predstihom, využije balíkovú službu, ktorá jeho batožinu dodá až do hotela, a sám si na cestu zoberie len batožinu príručnú.

Správna príprava

Kto sa ešte vo vyššom veku odváži na dosky, lebo chce zažiť slobodu lyžovania, nemal by sa do takej akcie púšťať bezmyšlenkovite a bez prípravy. Dôležitá je, a najmä v starobe, správna príprava na zjazdové lyžovanie. Pred začiatkom sezóny je vhodné pripraviť na lyžovanie svoje telo - ideálne sú pre to rôzne lyžiarske cvičenia a posilňovacie cviky, ktoré telo pripravia na viacero zimných športov. Najdôležitejším pomocníkom pre seniorov a pre ich bezpečný pohyb na lyžiach je fitness všeobecne a takisto špeciálna príprava na lyžiarsku dovolenku.

Menšie riziko zranenia, lepšie vybavenie

Hans-Peter Wucherer ponúka starším osobám niekoľko tipov a trikov, vďaka ktorým bude lyžovanie snadnejšie. Kým veľa mladých lyžiarov sa pokúša zabrániť rotácii tela, keď idú do oblúku, u starších osôb sa rotácia dokonca odporúča ako stimul pre začatie oblúka. Zjednodušenie povedané, kto umožní pred začatím oblúka telu rotáciu, menej sa unaví. A neskorší nástup únavy u starších lyžiarov dokáže divy, výrazne totiž znižuje riziko zranenia. S vhodnou rotáciou lyže idú ako samé od seba.

Okrem techniky lyžovania je samozrejme dôležitý aj výber vhodného výstroja: Staré, dlhé lyže, s ktorými ste slávili prvé úspechy v mladom veku, radšej nechajte v pivnici. Lyžiarsky priemysel už nejaký čas myslí aj na potreby ľudí "v najlepšom veku". Ľahké, kratšie lyže a nové technológie dnes umožňujú bezpečný zjazd. Napríklad na lyžiach s rockerom sa dá jazdiť energeticky úsporne a ľahko. Ak je na lyžiach rocker, znamená to, že špice lyží sú zdvihnuté hore, takisto ako aj ich päty. Tým sa skracuje dosadacia plocha lyží a uľahčí sa začatie oblúka.

Samozrejme nezáleží iba na výbere lyží. Celý výstroj by mal byť vybraný dôsledne a s prihľadnutím na vek lyžiara - odpovedajúce palice, ako aj ľahké uzavreté lyžiarske topánky a zateplené lyžiarske rukavice, prípadne doplnené ohrievacími vankúšikmi. Vhodné sú aj rôzne pomôcky na nosenie lyží, napríklad pásky na sepnutie lyží, alebo špeciálne držiaky, vďaka ktorým lyže môžete nosiť podobne ako nákupnú tašku, v jednej ruke. Kto sa chce cítiť na svahu ešte bezpečnejšie, zadováži si vestu či bundu s chráničom chrbtice - taká bunda pomáha celkovo k trocha väčšej stabilite a zároveň chráni pred poveternostnými podmienkami. V obchodoch sa dajú kúpiť aj chrániče na bedra a nohy, a to v mnohých módnych dizajnoch.

Cez všetku podporu kvalitného výstroja je však treba vždy mať na pamäti najmä spotrebu vlastnej energie: Seniori sa môžu tešiť aj z dlhého lyžiarskeho dňa v lyžiarskom stredisku, ak si budú dávať viac prestávok v kratších intervaloch.

Budovanie sebadôvery na dobrom podklade

Kto hneď v začiatkoch svojich lyžiarskych kurzov padá a prípadne sa aj zraní, rýchlo stráca dôveru v svoje schopnosti a takisto dôveru v lyže. Aby sa tomu zabránilo, odporúča Wucherer zo začiatku iba dobre upravené zjazdovky. To umožní starším lyžiarom nadobudnúť väčšiu istotu a sústrediť sa na dôležité veci ako je udržanie rovnováhy.

"Kvalita života, na ktorú nikdy nie je neskoro"

Staršia generácia lyžiarov už nedosahuje najrýchlejších zjazdov v rekordnom čase, skôr si užíva radosť z lyžovania, spojenú s peknými spomienkami, prírodné krásy okolia a zážitky so svojimi rovesníkmi. A v tomto kontexte rýchlosť netreba spomínať. Človek by nemal vyžadovať príliš veľa, k zážitku stačí iba šport a moment samotný. A to by malo byť to, prečo ľudia lyžujú, mieni Hans-Peter Wucherer: Nadšenie a odvaha spoznať niečo nové. V každom momente, v každom veku.