Hoci len teraz skončilo leto, každý fanúšik kvalitných zjazdoviek s prvým závanom chladnejšieho vzduchu zavetril, že jeho čas sa blíži. Po vydarenej sezóne 2018/2019 sú očakávania nastavené vysoko. Ktoré lyžiarske destinácie sa (nielen) v nadchádzajúcej sezóne podľa nás oplatí navštíviť?

 

17 kilometrov dlhé údolie Charmonix je skutočnou legendou zimných športov. Nachádza sa vo Francúzsku, blízko švajčiarskych a talianskych hraníc, priamo na úpätí Mont Blancu a s dokonalým výhľadom na tento masív. Každý nadšenec lyžovania by mal túto lyžiarsku Mekku navštíviť aspoň raz za život. V roku 1924 sa tu konali prvé zimné olympijské hry, dokonca sa tu odohrávala aj bondovka Jeden svet nestačí. Údolie je pastvou pre oči, aj keby ste sa lyží ani nemali dotknúť. Ale to sa vám tu určite nestane. Lyžiari a snowboardisti z celého sveta si prídu na svoje.

Celkovo sa tu nachádza 5 lyžiarskych areálov so 140 kilometrami zjazdoviek, na svoje si prídu začiatočníci, pokročilí, ale aj skutoční experti. Hoci údolie ponúka množstvo svahov vhodných aj pre amatérov, rovnako ako množstvo rozptýlenia pre nelyžiarov, najviac si toto miesto užijú lyžiarski profíci. Ideálne obdobie na návštevu Charmonixu začína v decembri a zalyžujete si tu až do mája, takže tip na vianočné alebo veľkonočné prázdniny je jasný.

Perfektná lyžovačka vo francúzskom Chamonix

 

Lyžiarske stredisko St. Anton v Tirolských Alpách bolo založené už v roku 1900 a počas viac ako storočnej existencie si vybudovalo povesť absolútnej svetovej špičky. Z 300 kilometrov vyznačených zjazdoviek v celej oblasti okolo masívu Arlberg je polovica vhodná aj pre začiatočníkov. Na svoje si však určite prídu aj tí, ktorí hľadajú adrenalín. Tých poteší ďalších 180 kilometrov neupravených svahov. No a spokojní budú aj tí, ktorých najviac na lyžovaní baví následné après-ski a uvoľnená párty atmosféra.

Celá oblasť okolo Arlbergu je dnes výborne poprepájaná lanovkami, takže pokojne môžete ostať aj v Lechu alebo Zurs, lukratívnych zimných letoviskách, prípadne v Pettneu alebo St. Christopher. Okrem lanoviek sú tieto letoviská poprepájané aj kyvadlovými autobusmi, takže neváhajte preskúmať a prelyžovať celú oblasť.

Nekonečné zjazdovky v St. Anton

 

Pre tých, ktorí okrem lyžovania hľadajú aj následné rozptýlenie a nezameniteľnú atmosféru après-ski, určite poteší známe rakúske stredisko Kitzbühel. Tradičná rakúska stredoveká architektúra, chodníky s mačacími hlavami, gotický kostol, to všetko prispieva k malebnému dojmu, ktorý vás v tejto oblasti určite ovládne. Ale pozor, nejde o žiaden zapadákov, najmä po západe slnka si tu užijete skvelý večerný a nočný život, ktorému sa môže rovnať len máloktoré lyžiarske stredisko v celej Európe.

Určite by sme však Kitzbühelu krivdili, keby sme vyzdvihli len spoločenský život a zabudli na znamenité svahy. Dobrá správa pre sviatočných lyžiarov je, že sa tu nachádza viacero svahov vyhovujúcich pomalším lyžiarom a začiatočníkom. Skutočný raj tu však zažijú skúsení lyžiari – nachádza sa tu totiž slávny Hahnenkamm, podľa mnohých najnáročnejší zjazd na svete. V prípade, že sa akurát nebude konať januárový Svetový pohár, môžete si na ňom svoje schopnosti vyskúšať aj vy. Bez cestovného poistenia to však neodporúčame.

Jedno z najobľúbenejších rakúskych lyžiarskych stredísk - Kitzbühel

 

Ak sa na niečo môžete spoľahnúť, tak na to, že spomínané lyžiarske strediská budú v nadchádzajúcej sezóne plné lyžiarov – priemerných, dobrých, ale aj tých úplne začínajúcich. Plné svahy sú vždy riziko, preto neodporúčame cestovať bez poistenia. Nehľadajte to najlacnejšie, ceny lyžovačky v uvedených rezortoch sú aj samé o sebe dosť vysoké, nemá zmysel šetriť na poistení. Vyberte si to najlepšie, ktoré pokryje nielen prípadný úraz, ale aj zodpovednosť za škodu. V dnešnej dobe, kedy jednoducho vybavíte cestovné poistenie online, by zimná dovolenka bez neho bola naozaj zbytočným luxusom.

 

Za kvalitnou lyžovačkou však nemusíte ísť len na západ. Pirin je najmohutnejšie bulharské pohorie s najvyšším vrchom vo výške 2 915 metrov. Ide o nádherné hory s rýchlo sa rozvíjajúcim lyžiarskym strediskom Bansko. Nenechajte sa však pomýliť, nejde o žiadne letovisko bez atmosféry – Bansko sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho malebná krása vám vyrazí dych. Keď si k tomu prirátame skvelé nové lanovky, zjazdovky, služby a ubytovanie, a to všetko za zlomok ceny ako vo Francúzsku alebo Švajčiarsku, je to ideálna voľba na zimnú lyžiarsku dovolenku.

Kvalitu snehu a zjazdoviek dokazuje aj hosťovanie Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Na 75 kilometroch špičkových zjazdoviek si prídu na svoje začiatočníci aj pokročilí, pričom veľmi dobré ohlasy si získavajú aj miestne lyžiarske školy. A vďaka tomu, že väčšina svahov je obrátená na sever, sneh sa tu drží veľmi dlho, takže kvalitnú lyžovačku tu môžete zažiť ešte aj na prelome apríla a mája. Rozhodne odporúčame.

Rýchlo rastúce a veľmi moderné bulharské lyžiarske stredisko Bansko

 

Na záver odporúčame tradičné alpské stredisko, ktoré sa stále drží na špičke popularity a ani v nadchádzajúcej sezóne tomu nebude inak. Zell am See ponúka nezameniteľnú atmosféru tradičnej alpskej dedinky s dokonalým výhľadom na jazero – ak teda rozmýšľate, kam vziať partnerku na romantický výlet (spojený s dobrou lyžovačkou), voľba je jasná.

Rozhodne však nečakajte, že kvôli romantike nedôjde na poriadnu lyžovačku. Na takmer 80 kilometroch zjazdoviek sa vyblázni každý nadšenec lyží alebo snowboardu, a deň na svahu zakončí vyhláseným après-ski s neopakovateľnou atmosférou.

Na zjazdovkách v Zell am See leží vždy dostatok snehu