Viaceré alpské rekordy patria k všeobecným znalostiam, iné však prekvapia: A toto ste vedeli?

Najvyšše umiestnený lyžiarsky vlek

... v Alpách nájdete na Malom Matterhorne (Klein Matterhorn) v lyžiarskom stredisku Zermatt-Cervinia. Kotva s názvom Gobba di Rollin premáva až do nadmorskej výšky 3899 metrov a dopravuje lyžiarov a snowboardistov na štart najvyššie položenej zjazdovky v Európe.

Najvyššia hora

 ... je vychýrený Mont Blanc. Biely obor, ktorý stojí medzi Francúzskom a Talianskom meria 4810 metrov a je najvyšším vrcholom Álp. Titul najvyššej hory Európy Titul najvyššej hory Európy býva namiesto Mont Blancu niekedy prisudzovaný skôr kaukazskému Elbrusu (5642 m) - to preto, že vnútorná euroázijská hranica nie je presne definovaná. 

Najvyššie položená koncertná sála

... sa nachádza v nadmorskej výške 1800 metrov a bola otvorená len pred niekoľkými týždňami v St. Christoph am Arlberg v rámci vernisáže "High Performance". Kultúrny a umelecký areál "Arlberg1800" ponúka na ploše 1500 metrov štvorcových priestor pre výstavy a predstavenia súčasného umenia aj koncerty modernej hudby. Koncertná sála má kapacitu 190 osôb.

Najvyššie situovaná železničná stanica 

... je konečná zastávka zubačky Jungfraujoch v 3454 metroch nad morom. V tejto výške môžu cestujúci objavovať vysokohorský svet ľadu, snehu a kamenia, ktorý môžu obdivovať z vyhliadkových terás, z ľadovca Aletsch či pri návšteve Ľadového paláca. Za dobrého počasia možno dohliadnuť až na pohorie Schwarzwald (Čierny les). Trasa vlaku vedie cez hory Eiger a Mönch, so zastávkami Eismeer a Eigerwand. 

Najvyšší alpský priesmyk

... je Col de la Bonette v nadmorskej výške 2715 metrov vo francúzskych Prímorskych Alpách. Ide vlastne o dvojitý priesmyk, keďže na takmer 50 km medzi údolnými obcami Jausiers na severe a Saint-Etienne-de-Tinée na juhu pretína najprv Col des Restefond (2680 metrov) a potom Col de la Bonette. Odtiaľ sa môžete vybrať na okružnú jazdu okolo 2802 metrov vysokej Cime de la Bonette, ktorú úzka vysokorská cesta obopína ako slučka.

Najvyššie položený hotel

... je horský hotel Grawand v juhotirolskom Val Senales, kam se dostanete iba lanovkou. Budova hotela se nachádza v nadmorskej výške 3212 metrov. Okrem kvalitného spánku si tu môžete dožičiť aj jedinečný výhľad na okolité trojtisícky, výlet k Piz Bernina či k Lago di Garda. Hotel ponúka ubytovanie v 45 izbách. www.grawand.com.

Najvyššie situovaná horská chata

... je chata Margherita, usadená vo výške 4556 metrov na Signalkuppe na talianskej strane masívu Monte Rosa. Chata nesie meno talianskej kráľovnej Margherity, ktorá tu v roku 1893 prenocovala. V období od júna do septembra ponúka chata miesta na prespanie 70 nocľažníkov. 

Najvyššie položený vonkajší bazén

... patrí k päťhviezdičkovému hotelu Riffelalp vo švajčiarskom Zermattu. V nadmorskej výške 2200 metrov si môžete dopriať príjemný teplý kúpeľ s jedinečným výhľadom na Matterhorn. Teplota vody vo vyhrievanom bazéne totiž konštantne dosahuje 35°C a početné masážne trysky povyšujú zážitok z kúpeľa na slastnú záležitosť, a to aj keď okolo vás panujú treskúce mrazy. 

Najvyššie stojaci historický pivovar

... nájdete v nadmorskej výške 1760 metrov uprostred lyžiarskeho strediska Leogang-Saalbach-Hinterglemm, ktoré sa od tohtoročnej zimy stáva najväčším spojeným lyžiarskym rezortom v Rakúsku vďaka zjazdovkovému prepojeniu s Fieberbrunnom. Súčasnú podobu získala "Asitz Bräu" po totálnej prestavbe a rekonštrukcii dvoch historických bavorských pivovarov a krčiem. Vedľa krčmy tu môžete navštíviť aj pivovarské múzeum, kde sa priamo od majiteľa a hostiteľa z "Krallerhofu" môžete dozvedieť, ako sa tu prv varilo pivo.