Trendom dneška je SPA, všetci po ňom túžia, ale málokto vie, že skratka vychádza z latinského SALUS PER AQUA. Nádherný pocit pohody je v kúpeľoch dosiahnutý vďaka spojeniu s vodou - Salus per Aquam. Parné kúpele, sprchy, vodné kúpele... element vody je pre dokonalý relax dôležitý.
Hovorí sa, že 70 % populácie rada venuje časť svojho voľného času starostlivosti o svoje vlastné zdravie. A v tých sedemdesiatich percentách sú samozrejme aj lyžiari a milovníci hôr a zimných športov.
Stále rastúcu túžbu po relaxe vo vode potvrdzuje aj kniha "La scoperta dell'acqua calda" (Objav teplej vody), ktorú vydalo AS Alpine Studio a ktorá sa venuje najmä desiatkam kúpeľov v Alpách. "Napísať túto knihu ma stálo naozaj veľa práce, či už kvôli vyhľadávaniu historických informácií, či kvôli mnohým návštevám samotných kúpeľov. Veď ako by som mohla o niečom písať - a nevidieť to na vlastné oči?" rozpráva autorka Silvia Tenderini. "Po celé stáročia navštevujú ženy aj muži horúce vodné kúpele, aby sa tam liečili, odpočívali, stretávali alebo sa jednoducho pobavili," hovorí Silvia v knihe.
Ak chcete svoju budúcu dovolenku stráviť na miestach, kde si môžete dopriať okrem adrenalínu na upravených zjazdovkách aj uvoľňujúci relax pri skvelých kúpeľných procedúrach, ponorte sa do nášho sprievodcu najzaujímavejšími miestami, kde môžete kombinovať najlepšie lyžovanie s potešením z relaxácie.

 

Sölden, Tirolsko, Rakúsko

Dvoma najdôležitejšími prvkami v Tirolsku sú spa a ekológie. Sprievodca Gault Millau udelil titul "Najlepší Spa hotel v Alpách" práve söldenskému Central Spa Hotel Sölden - 5hvězdičkovému hotelu, ktorý sa nachádza v rovnomennej turistickej destinácii, v hornej časti údolia Ötztal. 103 izieb a 18 apartmánov, tri reštaurácie (Feinspitz, Ötztal Stube, Marende Stube) s gurmánskou kuchyňou, to je Spa & Fitness na troch podlažiach s celkovou rozlohou 1600 metrov štvorcových. Ak sa tam v zime vydáte, nenechajte sa zmiasť zimnou uzávierkou horského priesmyku Passo del Rombo, tejto oázy pokoja dosiahnete aj cez Brennerský priesmyk a Innsbruck. V kúpeľoch, ktoré boli postavené v súlade so zásadami fengh shui, sa na troch podlažiach rozkladá Vodný svet Venezia, inšpirovaný Benátkami a ponúkajúci jedinečný výhľad na ľadovec. Vo Vodnom svete Venezia sa môžete venovať joge, kurzom "Späť do formy", ale navštíviť môžete samozrejme aj rôzne sauny, parné kúpele a relaxačné priestory. Medzi miestne kúpeľné produkty patria "Alpienne", skladajúce sa zo 100 % miestnych prírodných extraktov.

Hotel pravidelne v zime ponúka rôzne kombinované balíčky, vďaka ktorým si užijete tak wellness, ako aj lyžovačku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Relaxačná miestnosť v ázijskom štýle - Central, Sölden. © Stefano Scatà


Ortisei, Val Gardena, Taliansko

Hotel Adler a Adler Balance, Medical wellnes: Tu sa snúbi tradícia, luxus a juhotirolská pohostinnosť. Rodine Senoner patrí tento historický hotel už od roku 1810. Okrem jeho veží, vežičiek a romantického parku budete objavovať úžasný svet bazénov a sáun a malebnú oázu pokoja.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Hotel Adler di Ortisei. Foto: archiv www.valgardena.it

Vyskúšať môžete aj Alpin Garden Wellness Resort, kompletne obklopený zelenými trávnikmi. Malé letovisko ponúka len 30 izieb. Lahôdka pre vášnivcov, ktorí vyhľadávajú viac súkromia.

Ak cestujete s deťmi, ponúka sa Cavallino Bianco Family Spa Grand Hotel. Program Acqua-Sana vám prináša relaxáciu, zatiaľ čo deti sa hrajú alebo lyžujú: 2500 m² bazénov, sáun a kúpeľov, kde si môžete dopriať intenzívny relax. Tieto kúpele ale majú niečo aj pre vašich najmenších - môžete ich zveriť do rúk skúsených terapeutiek a terapeutov a dopriať im Ayurveda masáže pre dojčence. Pre staršie sú tu mliečne aj ovocné kúpele a čokoládové masáže. Sladké pokušenie.

 

St Valburga, Val d'Ultimo, Taliansko

Skombinujte zdravý pohyb a relaxáciu na vašej zimnej dovolenke v hoteli Arosea. Doprajte si sennú kúpeľ zo špeciálnej zmesi bylín a kvetov, ideálny pre dýchacie cesty. Zabráňte prechladnutiu horúcim kúpeľom z ihličia. Vaše telo sa ocitne v raji. Všetkých 51 izieb a 12 apartmánov je postavených výhradne z borovicového dreva, balsamico vôní a zvukov, ktoré podporujú spánok tým, že uvoľňujú stres. Všade sú borovicové podlahy, steny aj nábytok - táto kombinácia stabilizuje krvný tlak, a to najmä v noci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokoj a mier vyžaruje z bazénu v hoteli Arosea ve Val d'Ultimo. © Spa Hotel Arosea


Region Villach, Rakúsko

Po prebudení v horskom rezorte Feuerberg nebudete vedieť, kam s očami. Rezort je situovaný v Gerlických Alpách a ponúka naozaj skvostné výhľady na okolité štíty. Ak chcete po hodinách strávených na zjazdovkách načerpať duševnú rovnováhu, doprajte si niektorý z wellness balíčkov, ktoré hotel ponúka.

V rovnakom regióne leží tiež Club Landskron, situovaný pri jazere Ossiacher See, len pár krokov od lanovky v stredisku Gerlitzen, ktorá umožňuje okamžitý prístup na zjazdovky. Doprajte si úchvatný pohľad na čiastočne zamrznuté jazero.

 

 

 

 

 

 

 

 Horský rezort Feuerberg, Rakúsko. © Region Villach


Campo Tures, Alto Adige, Taliansko

Ak hľadáte alpské čaro a jednoduchosť moderných línií, to pravé miesto nájdete v Campo Tures neďaleko lyžiarskych stredísk Speikboden a Klausberg. Villa Calluna sa nachádza v obci, priamo na úpätí nádherného miestneho hradu Castell Tures. Deväť štýlových apartmánov je vystavaných z miestnych materiálov, starého dreva a prírodných vlákien. Pre chvíle relaxácie a pokoja ponúka Villa Calluna wellness centrum, krytý bazén, saunu, turecký kúpeľ, aromaterapiu aj vonkajšie posedenie s vynikajúcimi klimatickými účinkami. Ak sa zrovna nechystáte na zjazdovky, skúste miestnu alpskú záhradu a salónik s terasou a priamym prístupom na promenádu, ktorá vedie pozdĺž rieky Aurina a na ktorej nájdete aj náučný chodník. Z vily máte blízko do lyžiarskych stredísk Speikboden a Klausberg s 42 km zjazdoviek všetkých úrovní obtiažnosti, ale vydať sa môžete aj do vyhlásenej lyžiarskej oblasti Plan de Corones/Kronplatz.

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Okolité hory. Relax vo Ville Calluna. © Villa Calluna


Compatsch, Alpe di Siusi, Taliansko

Ako zlepšiť svoje zdravie a posilniť imunitu a vitálnu energiu? So skutočnou rekreáciou v jedných z kúpeľov v Alpe di Siusi, v Alpina Dolomites Gardena Health Lodge & SPA. Vodné pary a vône, klasická fínska sauna, bio sauna s aromatickými bylinkami, soľný parný kúpeľ, aromatický kúpeľ pre hĺbkové prečistenie, relaxačné priestory s vodnými lôžkami a relaxačnými ležadlami, to všetko s panoramatickým výhľadom... Nájdete tu bazény vnútorné i vonkajšie, takmer ponorené v jazere.

 

 

 

 

 

 

 

Bazén s výhľadom na Dolomity. © Alpina Dolomites, Andrea Cazzaniga


Ďalšie krásne kúpele v Alpách

Alpy samozrejme hostia desiatky ďalších kúpeľov v rakúskych či talianskych lyžiarskych strediskách, takže všetci, ktorí dávajú prednosť máčaniu v horúcich prameňoch a majú radi tradičné kúpele, majú z čoho vyberať. Ak sa ocitnete v blízkosti Courmayeur alebo La Thuile, mali by ste navštíviť Terme di Pré Saint Didier. Ak dovolenkujete v Lombardii a lyžujete v blízkosti Bormia, skúste kúpele Bormio Bagni Vecchi a Bagni Nuovi. Ak ste v blízkosti Carnia, vyskúšajte kúpele Terme Arta: kúpeľné procedúry, vodné a bahenné terapie, terapie s horúcimi kameňmi, aromatické masáže a detský kútik, to všetko je na priestore 70m² rozdelené do tematických oblastí. Neďaleko týchto kúpeľov ležia hneď dve lyžiarske strediská, Ravasletto Zoncolan a Forni di Sopra.