Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will shut down on July 13, 2020. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation

Slovak

Stubai: Štyri tipy na perfektnú zimnú dovolenku

20. január 2019 | Jaroslava Pribylincová

Správy z regiónu: Stubaital, Rakúsko

Strediská v tomto článku: Ľadovec Stubai, Elferlifte Neustift, Schlick 2000 - Fulpmes - Telfes

Elfer: Sánkarská dráha nad Neustiftom

Elfer: Sánkarská dráha nad Neustiftom

Copyright: TVB Stubai Tirol-Andre Schönherr

V údolí Stubaital sa nachádzajú štyri špičkové lyžiarske strediská s osobitým charakterom, ktoré vďaka svojej polohe a povahe ponúknu v zime každému dovolenkárovi niečo výnimočné. Spoločné majú, samozrejme, vynikajúco upravené zjazdovky s garanciou dostatočného množstva prírodného snehu, ktoré vedú až do údolia a na ktorých deti do desať rokov môžu jazdiť zadarmo. Okrem toho možno v každej z oblastí objavovať špeciálne atrakcie a novinky. Patrí k nim jazda na ratrakoch Pistenbully, veľkolepé lyžiarske predstavenia a takisto aj nový retenčný rybník a safari na sánkach.

Okrem činností, ktoré sú v zime v ponuke na turistických chodníkoch, bežkárskych stopách, certifikovaných sánkarských dráhach a viacerých klziskách v údolí Stubaital, sú predovšetkým štyri stubaitalské horské dráhy zárukou toho, že vám nikdy nedôjdu nápady na zimnú dovolenku.


Veľké, rozmanité a najmä určite zasnežené

Stubaiský ľadovec boduje svojou veľkosťou, keďže ide o najväčšie lyžiarske stredisko na ľadovci v Rakúsku, zárukou dostatku snehu od októbra do júna a svojou rozmanitosťou. Nadmorská výška, ktorá sa stará o stopercentnú snehovú pokrývku, variabilné široké zjazdovky od modrej až po čiernu, lyžiarske trasy a moderné vleky, ako je vyhrievaná osemmiestna sedačková lanovka Rotadel, dotvárajú toto snehové kráľovstvo. Rodiny s deťmi sa zdržiavajú v stredisku BIG Family Ski Camp s celodennou starostlivosťou o deti, na svahu BIG Family Fun Slope alebo na snoubordovej dráhe BIG Family. 

Výnimočným zážitkom pre deti je jazda na ratraku - Pistenbully. Deti si môžu užiť jednu jazdu na týchto vozidlách upravujúcich zjazdovky. Športovci túžiaci po akčnom zážitku môžu v parku Snowpark Stubai Zoo skákať cez početné kickre, šmýkať sa po množstve railov alebo si môžu v časti Powder Departement vyhľadať vzrušujúce freeridové dráhy. Odvážni a skúsení lyžiari nesmú vynechať najstrmší svah na ľadovci Daunhill s maximálnym sklonom 60 percent. Okrem zábavy na zjazdovkách sa vyplatí odskočiť si na plošinu vrcholu TOP OF TYROL s nádherným panoramatickým výhľadom a takisto aj do ľadovej jaskyne Stubaiského ľadovca, v ktorej si môžete ľadovec prezrieť zvnútra.

Svoje kulinárske chúťky môžete uspokojiť v piatich samoobslužných reštauráciách a dvoch reštauráciách s obsluhou, ako napríklad v najvyššie položenej reštaurácii v Alpách ocenenej kuchárskou čiapkou, v reštaurácii Schaufelspitz.

 

Priateľské a rodinné

Aj lyžiarske stredisko Schlick 2000 v obci Fulpmes ponúka pestrú zimnú zábavu. Pri pohľade na široké zjazdovky všetkých stupňov obťažnosti, tri kilometre dlhý zasnežený zjazd do údolia a rýchlostnú trať s meraním času sa rozbúchajú srdcia milovníkov zimných športov. Snowpark a prírodný park Free Nature Park spolu s rôznymi možnosťami freeridu dopĺňajú príležitosti, ako sa unaviť. Výnimočne veľa jázd umožňuje lanovka Zirmachbahn, moderná a pohodlná šesťmiestna lanovka s vyhrievanými sedadlami a modrým krytom. Bežkári trénujú na výškovej bežeckej trati, paraglajdisti štartujú v blízkosti vrcholovej stanice Kreuzjoch do údolia a turisti sledujú značené chodníky vedúce zasneženými lesmi. Na odpočinutie a posilnenie slúži niekoľko zastávok. Hustota útulných starých chát patrí k osobitostiam lyžiarskeho a turistického strediska Schlick 2000 a vďaka nim je toto centrum najspoločenskejším lyžiarskym strediskom v údolí Stubaital. Atraktívnym miestom pre deti a rodiny je lyžiarske stredisko BIG Family Skizentrum Schlick 2000 so zábavným parkom BIG Ron’s Kinderland. Je v ňom zabezpečená starostlivosť primeraná veku a dokonca aj malé deti možno na pár hodín pokojne nechať pod dozorom v detských jasliach a herni. Veľkolepé podujatia, ako sú lyžiarske šou „Night of Colours“, dopĺňajú ponuku zábavy v lyžiarskom stredisku.

Výšková bežecká trať v lyžiarskom stredisku Schlick 2000 priťahuje množstvo milovníkov bežeckého lyžovania.  - © TVB Stubai Tirol-Andre Schönherr

Výšková bežecká trať v lyžiarskom stredisku Schlick 2000 priťahuje množstvo milovníkov bežeckého lyžovania.

Copyright: TVB Stubai Tirol-Andre Schönherr


Preverené a s ešte väčšou garanciou snehu

Malé a kvalitné lyžiarske stredisko v obci Mieders na začiatku údolia Stubaital je obľúbené predovšetkým u zimných turistov a skialpinistov. Rozľahlé trasy vedú okolo vrchu Serles, dominanty údolia Stubaital, až ku kláštoru Maria Waldrast. Avšak ani potešenie z lyžovania tu nepríde skrátka. Svahy pre začiatočníkov, ale aj pre tých, ktorí začínajú odznovu po dlhšej prestávke, a detský kútik v údolnej stanici lanovky sa postarajú o dni plné zábavy pri lyžovaní. Zjazd do údolia je tajný tip strediska Serlesbahnen. Aby toto stredisko zostalo atraktívne počas celej sezóny, prevádzkovatelia areálu Serlesbahnen vybudovali obrovskú retenčnú nádrž s objemom 50 000 m3, ktorá slúži na technické zasnežovanie už od zimy 2015.

 

Sánkarská dráha s bubnovou zjazdovkou

Na miestny vrch obce Neustift, Elfer, sa návštevníci vyvezú pohodlne lanovkami Elferbahnen. Elfer magicky priťahuje najmä sánkarov. Dôvodom sú dve najdlhšie sánkarské dráhy údolia Stubaital, ktoré sú trikrát do týždňa v noci osvetlené. Jedna z nich je dokonca ponorená do romantického svetla petrolejových lámp. Bezpečné a zábavné zjazdy na prírodnej sánkarskej dráhe ocenenej značkou kvality spolkovej krajiny Tirolsko sú zaručené. Sánky si možno zapožičať priamo pri lanovke. Ďalšia služba vrchu Pinnisalm prispieva k mimoriadnej zábave na saniach: Pri takzvanom safari na sánkach sa sánkari každý deň ťahajú z Issenangeralmu do Pinnisalmu. Ďalším magnetom v zime je nová zjazdovka s „bubnami“ na vrchu Elfer. Ambiciózni lyžiari si tu budú môcť zdokonaľovať perfektné rezané oblúky.

Nočná sánkovačka na Elferi - nezabudnuteľný zážitok!  - © Hochstubai-Liftanlagen GmbH, Elferbahnen

Nočná sánkovačka na Elferi - nezabudnuteľný zážitok!

Copyright: Hochstubai-Liftanlagen GmbH, Elferbahnen

STUBAITAL – údolie, ktoré fascinuje

Údolie Stubaital v Tirolsku sa nachádza v blízkosti hlavného mesta Innsbruck a z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Talianska sa k nemu dá jednoducho dostať po diaľnici Brennerautobahn. 35 km dlhé údolie Stubaital obklopené 80 ľadovcami a 109 horskými vrcholmi s výškou nad 3000 metrov sa prezentuje svojimi piatimi hlavnými strediskami Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg.

Stubai ponúka všetko, čo veľkí aj malí potrebujú pre dokonalú radosť z lyžovania. Údolie Stubaital už bolo preto niekoľkokrát ocenené ako „lyžiarska oblasť v Alpách, ktorá najviac vychádza v ústrety rodinám“. Stubaiský ľadovec, najväčšia ľadovcová lyžiarska oblasť v Rakúsku, ponúka záruku snehu od októbra do júna. Od zimy 2016/17 premáva  z novej údolnej stanice až na vrchol moderná kabínková lanovka 3S Eisgratbahn. Lanovka bezpečne a pohodlne prepraví do výšky 2 900 metrov nad morom za hodinu takmer 3 000 osôb.

Zábava pri zimných športoch na skvele upravených zjazdovkách a mimo nich čaká na turistov aj v ostatných troch lyžiarskych strediskách. Lyžiarsky areál Serlesbahnen zainvestoval do nového retenčného rybníka a zasnežovacieho zariadenia, stredisko Elferbahnen v Neustifte si buduje svoje kompetencie v sánkovaní prvým sánkarským „testivalom“ v údolí Stubaital a rozširuje ponuku o zjazdovku s „bubnami“. Lyžiarske stredisko Schlick 2000 v obci Fulpmes ponúka spoločenský život a stavia na veľkolepé podujatia, ako sú lyžiarske šou „Night of Colours“.

 

Galéria

Elfer: Sánkarská dráha nad Neustiftom - © TVB Stubai Tirol-Andre Schönherr
Schlick 2000 - Schlickeralm - © Tourismusverband Stubai Tirol
Horná stanica Eisjochbahn - © Skiinfo
Paragliding na Elferi - © Hochstubai-Liftanlagen GmbH, Elferbahnen

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama

Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will shut down on July 13, 2020. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation