Slovak

Val Thorens: Perla Troch údolí

6. január 2016 | Markéta Růžičková

Správy z regiónu: Francúzsko

Strediská v tomto článku: Val Thorens

Freeride vo Val Thorens

Freeride vo Val Thorens

Copyright: C. Cattin / OT Val Thorens

Ak chcete lyžovať od novembra do začiatku mája, je tu pre vás najvyššie položené lyžiarske stredisko najrozsiahlejšeho ski rezortu na svete - Tri údolia (3 Vallèes, 600 km zjazdoviek spojených navzájom lanovkami). Vo Val Thorens sa z 99 percent lyžuje v nadmorskej výške nad 2000 metrov, dostatok snehu je tu teda stále zaručený. Nároční športovci môžu vyberať medzi jazdou v prašane, v bubnoch aj na ľadovci, a aj napriek tomu je stredisko veľmi ústretové k rodinám s deťmi. Začiatočníci majú na výber z ôsmich zelených a 25 modrých zjazdoviek, pre pokročilejších lyžiarov je tu 27 červených a 8 čiernych.

Milovníci freeridu sa potešia prašanom na svahoch Lac du Lou, Maurienne a Pierre Lory. Zdokonaliť sa tu môžete aj v boardercrosse, miestna lyžiarska škola ponúka kurzy.

Val Thorens  - © C. Cattin - OT Val Thorens

Val Thorens

Copyright: C. Cattin - OT Val Thorens
 

Vysokohorské zážitky

Stredisko vzniklo v šesťdesiatych rokoch, v čase budovania lyžiarskych rezortov vo francúzskych Alpách, tzv. na zelenej lúke. Z Les Menuires, ktoré je o čosi nižšie položené, bola až do Val Thorens privedená prístupová cesta v roku 1969, o dva roky neskôr tu začal premávať prvý vlek a za ďalší rok bola otvorená prvá lyžiarska škola.

Vzhľadom na to, že ide o najvyššie položené stredisko v Európe, dostanete sa na lyžiach do naozaj pozoruhodnej nadmorskej výšky. Lyžuje sa okrem iných trás aj z vrcholov Pointe du Bouchet (3220 m) a Cime de Caron (3200 m), kam premáva kabínová lanovka, ktorá je schopná prepraviť až 150 lyžiarov naraz. Kvalitný sneh sa tu drží do neskorej jari vďaka severnej či severozápadnej orientácii väčšiny zjazdoviek. Samotný areál je však na strane južnej, čiže keď sa vám lyžovanie začne zunovať, môžete nastaviť tvár slnečným lúčom na ležadlách pred hotelom. 

Val Thorens  - © Val Thorens

Val Thorens

Copyright: Val Thorens

Lyžiari z celého sveta

Pokiaľ sa do Val Thorens tešíte na nefalšovanú francúzsku atmosféru, trochu vás sklameme. Stredisko je veľmi kozmopolitné, viac ako 70 % návštevníkov sú cudzinci. Na druhú stranu tu vďaka tomu naozaj nie je problém dohovoriť sa anglicky trebárs v reštaurácii, v bare či pri stánkoch. Tých je tu neurekom a podobne ako v súsedných strediskách vás popri popíjaní zaslúžených drinkov po športových výkonoch nebude rušiť hluk ani výfukové plyny z okoloidúcich áut. Je tu totiž „car-free“ zóna.

     

Zabávať sa však nemusíte len po baroch, Val Thorens ponúka veľké športové centrum s bazénom, kino, bowling, môžete vyskúšať bobovú dráhu, snežné skútre či paragliding, alebo kurzy šmyku na snehu. Že sa tu snažia návštevníkov nalákať na tie najlepšie služby a výhody, dokazuje tiež možnosť objednať si „all inclusive“ pobyt, ktorý zahŕňa ubytovanie aj skipas.

 

Pozrite si tiež:

Snehové podmienky vo Val Thorens

Mapu zjazdoviek

Webkamery

Ubytovanie

 

Galéria

Freeride vo Val Thorens - © C. Cattin / OT Val Thorens
Val Thorens - © C.Cattin/Val Thorens
Val Thorens
Prašan vo Val Thorens - © Val Thorens

Zobraziť všetko

 

 

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama