Slovak

6 dôvodov, prečo lyžovať vo Val Thorens

20. január 2014 | OnTheSnow/Tomáš Harach

Správy z regiónu: Francúzsko

Strediská v tomto článku: Val Thorens

Val Thorens 23.11.

Val Thorens 23.11.

Val Thorens je považované za jedno z najväčších lyžiarskych stredísk na svete. Je mnoho dôvodov, prečo si tento rezort zaslúži svoje popredné miesto v tabuľkách. Vybrali sme naše najobľúbenejšie.

Tu sú dôvody prečo sa vydať na zimu do Val Thorens:

 

1. Najvyššie položené stredisko v Európe

Viac ako 99 percent z lyžiarskeho strediska sa nachádza nad 2000 m.n.m. To znamená, že sneh sa tu drží väčšinou od novembra do mája. Je logické, že čím je stredisko vyššie položené, tým je v ňom chladnejšie. Teplota klesá o 1°C každých 150 metrov nad morom. Meteorológovia tomu hovoria "gradient".

Čím chladnejšie je v danom stredisku, tým tam padá viac snehu a menej dažďa. Tiež to znamená viac času pre snehové delá, ktoré pomáhajú keď práve príroda nie je štedrá na sneh. Avšak ak teplota stúpne nad 0°C tieto delá nemôžu fungovať bez toho, aby používali chemické látky. Francúzske strediská však podpísali dohodu, že tieto chemikálie z ekologických dôvodov nebudú používať. Takže tých pár stupňov pod nulou je pre strediská dôležitých. Vo Val Thorens nájdete 380 snehových diel, pokrývajúcich 40 percent lyžiarskeho strediska. Čoskoro sa toto číslo zvýši až na 50 percent.

Val Thorens 23.11.

Val Thorens 23.11.

 

2. Krásna scenéria

Nadmorská výška neznamená len dostatok snehu, ale aj krásny výhľad, ktorý si zapamätáte navždy. Val Thorens sa nachádza v samom srdci šiestich ľadovcov a je ideálne pre milovníkov hôr. Nádherný pohľad na ľadovec Péclet od Caron Cime je podľa sprievodca Michelin "najkrajším výhľadom na Alpy". Z nadmorskej výšky 3200 m sa vám naskytne 360 ° panoramatický pohľad na viac ako 1.000 vrcholov francúzskych, švajčiarskych a talianskych Álp, vrátane Mont-Blanc, Vanoise, Ecrins a Mercantour.

 

3. Je súčasťou 3 Údolí (Les 3 Vallées)

Val Thorens je jedným z ôsmich stredísk tvoriacich 3 Údolia – najväčší vlekmi prepojený lyžiarsky areál na svete. Na 600 kilometroch zjazdoviek môžete lyžovať celé dni, pričom každý deň v inej oblasti. Je ľahké vyhnúť sa preplneným svahom a to vďaka 32 hlavným lyžiarskym vlekom, pri ktorých veľké zástupy lyžiarov nepoznajú.

Val Thorens  - © C. Cattin - OT Val Thorens

Val Thorens

Copyright: C. Cattin - OT Val Thorens

Navyše tú nájdete štyri veľké, vetru odolné vysokohorské lanovky s prepravnou kapacitou 1500 cestujúcich za hodinu. Najnovšie postavená prepravuje lyžiarov na Col du Bouchet (3003 m) od vrcholu lanovky Portet. Nájdete tu aj štyri vleky pre začiatočníkov. Všetky sú v detskom centre, uprostred strediska, kde dospelí môžu s kľudom nechať svoje deti.

Lyžiarske stredisko Val Thorens ide neustále s dobou. Každú sezónu tu investujú stovky tisíc EUR, aby všetci návštevníci areálu boli vždy spokojní. K WiFi sa tu môžete pripojiť na niektorom z mnohých hotspotov. Perfektná a veľmi dobre prístupná je tu i autobusová doprava, vďaka ktorej sa všade dostanete jednoducho a bez komplikácií. Najdôležitejšie je, že sa v tomto stredisku zaobídete bez problémov bez vášho auta.


4. Vhodné pre expertov aj pre začiatočníkov

Počiatočnú inšpiráciu pre stavbu Val Thorens pred 40 rokmi poskytol Jean Béranger, tréner francúzskeho ženského lyžiarskeho tímu, spolu so svojou manželkou Christine Goitchel, ktorá vyhrala zlatú a striebornú medailu na olympijských hrách v Innsbrucku v roku 1964 v slalome a obrovskom slalome. Miestny slalomový štadión je dodnes oficiálnym výcvikovým strediskom francúzskeho lyžiarskeho tímu.

Niet pochýb o tom, že Val Thorens je to pravé pre lyžiarskych expertov, ale je rovnako dobrým areálom pre tých, ktorí s lyžovaním alebo snowboardovaním len začínajú. Z celkového počtu 80 zjazdoviek v stredisku je 41 zelených alebo modrých, teda sú vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Od sezóny 2011-12 je tu tiež veľmi ľahká (zelená) zjazdovka, vedúca od vrcholu lyžiarskeho vleku Cascades, takže aj začiatočníci môžu odhodlane lyžovať aj vo vysokej nadmorskej výške a plne si pri tom vychutnajú nádherné horské scenérie. K dispozícii je tiež ľahká (modrá) zjazdovka od Peclets.

Val Thorens

Val Thorens

5. Snowpark a úžasne dlhá sánkarská dráha

Miestny snowpark je jedným z najlepších vo francúzskych Alpách a rozkladá sa na ploche 70.000 m2 . Dostanete sa do neho od sedačkovej lanovky Moûtier. Trasy v snowparku sú farebne odlíšené, podľa náročnosti. Nájdete tu 800 m dlhú bordercrossovú trať, tri rôzne freestyle areály pre začiatočníkov, pokročilých a expertov, BigAir a mnoho ďalšieho.

Obľúbeným miestom pre rodiny je šesť kilometrov dlhá sánkarská dráha vedľa ľadovca Péclet. Celkovo má prevýšenie viac ako 700 metrov. Pri jazde na nej sa oblečte naozaj teplo, pretože začína v 3000 metroch nad morom. Je určená pre deti vo veku od 8 a vyššie. Tie musia byť v sprievode dospelej osoby do veku až 12 rokov. Cesta dole na sánkach trvá aj 45 minút. Prilbu dostanete na mieste. Najnovšie tu nájdete aj malú sánkarku dráhu pre deti od 2 rokov.

Galéria

Val Thorens 23.11.
Val Thorens 23.11.
Val Thorens - © OT Val Thorens
Val Thorens

Zobraziť všetko

6. Ľahko prístupné stredisko

Dostanete sa sem lietadlom z Chambery, Grenoble alebo z Lyonu, ako aj vlakom z blízkeho Moutiers. Pre nenáročných cestovateľov je tu tiež možnosť autobusovej dopravy. Jazda autom až do strediska môže byť tiež dobrý nápad, za predpokladu, že na cestách nie je veľa snehu. Autom je to približne dvanásť hodín cesty z Bratislavy cez Rakúsko a severné Taliansko.

Čísla hovoria samé za seba: stredisko Val Thorens je vyťažené na 80,1 percenta, čo je pre Francúzsko rekord. Priťahuje viac cudzincov ako ktorékoľvek iné francúzske letovisko. 70 percent návštevníkov pochádza z inej krajiny ako z Francúzska.

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama