Slovak

Les Arcs – štyri úrovne francúzskej kvality

29. január 2014 | Markéta Růžičková

Správy z regiónu: Francúzsko

Strediská v tomto článku: Les Arcs

Les Arcs 1950

Les Arcs 1950

Copyright: Les Arcs Tourist Office

Les Arcs – francúzske stredisko, ktoré vyrástlo v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch nad pôvodným historickým mestečkom Bourg St. Maurice, sa pýši modernými stavbami horských hotelov inšpirovaných Le Corbusierovými architektonickými experimentami.

Svahy sa postupne osídľovali v štyroch nadmorských výškach - prvé stredisko - Arc 1600 - bolo otvorené v roku 1968 s ubytovacou kapacitou 4200 lôžok, o šesť rokov neskôr a dvesto metrov vyššie vyrástol Arc 1800, ktorý ponúkol už 18 400 lôžok a stovku obchodných plôch, Arc 2000 z roku 1979, zase ubral a naraz dokáže pojať "len" sedem tisíc hostí. Najnovšie (nie však najvyššie) zo stredísk, Arc 1950 bol otvorený v roku 2003 ako prvý z alpských počinov kanadského investora Intrawest, ktorý sa pokúsil na miestne svahy vrátiť niečo z tradičnej francúzskej alpskej architektúry. Na malé námestie tohto rezortu Arc 1950 a do uličiek s kaviarňami, obchodíkmi a reštauráciami majú autá vjazd zakázaný. Hostia si musia svoje autá nechať pekne odpočívať na hotelových parkoviskách.

Les Arcs Bourg St Maurice  - © SMA - Les Arcs

Les Arcs Bourg St Maurice

Copyright: SMA - Les Arcs

Rezort pre peších

Auto v celom stredisku vlastne nepotrebujete. Všetky strediská sú až do mestečka v údolí prepojené zubačkou a z hotela sa na najbližšiu lanovku môžete vydať pokojne v lyžiarkach. V Les Arcs stretnete vďaka tomu na Alpy pomerne nezvyčajne veľa Angličanov. Z Londýna je totiž priamo do Bourg St. Maurice odvezie vlak Eurostar a potom už im stačí len zubačkou dostať k hotelu. Priame vlaky sem premávajú aj z Paríža, Bruselu a Amsterdamu.

Les Arcs  - © Paradiski

Les Arcs

Copyright: Paradiski

Rok 2003 bol pre Les Arcs významný nielen vďaka otvoreniu nového strediska, ale aj preto, že sa prvýkrát spustila dvojposchodová lanovka Vanoise Express do neďalekého a nemenej presláveného La Plagne. Vznikol tak tretí najväčší rezort v Alpách - Paradiski.

Video

 

Športové výkony

Na rozdiel od skôr "modrého" La Plagne je Les Arcs doménou športových lyžiarov. Tí ocenia najmä zjazd z najvyššieho miestneho štítu L’Aguille Rouge (3226 m) s nádherným výhľadom. Po čiernych a červených zjazdovkách sa môžu dostať až do dediny Villaroger, čím klesnú o celých dvetisíc metrov.

Aiguille Rouge Les Arcs  - © Les Arcs Tourist Office

Aiguille Rouge Les Arcs

Copyright: Les Arcs Tourist Office

Na svoje si tu prídu aj freerideri, Les Arcs sa totiž pýši aj deviatich neupravovanými traťami medzi nebezpečne vyzerajúcimi skalnými štítmi. V ponuke strediska nechýbajú samozrejme snowparky ani Boardercross. Na svahy sa môžete dostať jednou z päťdesiatjeden rôznych typov lanoviek a vlekov. Niektoré z nich sú v prevádzke aj v lete, aby mohli voziť vysokohorských turistov a cyklistov, ktorí sa chcú kochať výhľadom na masív Mont Blancu, ktorý ani mimo lyžiarsku sezónu nestráca nič zo svojej výnimočnosti.

Galéria

Les Arcs 1950 - © Les Arcs Tourist Office
Deti sa učia prvé pohyby na snehu v Petit Cariboo - Arc 1950 - © Arc 1950
Lyžovačka z vrcholu Les Arcs v lyžiarskej oblasti Paradiski - © Les Arcs Réservation
Prví ranní lyžiari v Arc 1950 - © Arc 1950

Zobraziť všetko

 

Pozrite si tiež:

Snehové podmienky

Webkamery

Mapu zjazdoviek

Mapu príjazdu

 

 

Video

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama