Slovak

5 dôvodov, prečo lyžovať vo Verbier

11. marec 2014 | Alicia Taylor/Tomáš Harach

Správy z regiónu: 4 Valleys, Švajčiarsko, Wallis / Valais

Strediská v tomto článku: Verbier

Verbier

Verbier

Copyright: freerideworldtour.com / Christoffer Sjöström

Verbier je svetovo preslávený lyžiarsky areál. Má čo ponúknuť nielen na zjazdovkách, ale aj mimo nich.

Tu je len niekoľko dôvodov prečo navštíviť Verbier:

 

Úžasný freeriding

Okrem toho, že sa Verbier nachádza v regióne 4 Údolia (4 Valleys), ktoré sa môže pýšiť 400 km zjazdoviek, výhodou tohto švajčiarskeho strediska je ďalších najmenej 400 kilometrov tratí mimo zjazdoviek, z ktorých niektoré sú obzvlášť strmé a náročné.

Na freeridovom teréne vo Verbier je najlepšie, že trate mimo zjazdoviek sú ľahko prístupné pomocou vlekov, a tak sa na ne dostanú tak skúsení lyžiari ako začínajúci freerideri.

Od Lac des Vaux vedie lanovka do Chassoure a Les Attelas. Tam nájdete výber strmých freeride zjazdoviek. Chassoure je široká, strmá a tienistá trať vedúca do Tortina. Vyskúšajte aj lanovku z Les Attelas do Mont-Gele, kde sa nachádza neoznačený strmý svah pre freeride.

Z Gentianes sa môžete vydať dole po dlhej freeride zjazdovke až do Tortina. Táto značená trasa má celkové prevýšenie takmer 1300 m.

Ak sa rozhodnete pre lyžovanie z vrcholu Mont Fort, zapamätáte si tento zjazd do konca života. Je to jedna z najstrmších zjazdoviek v Alpách a musíte vedieť, čo na nej robíte. Ináč môžete skončiť veľmi zle.

 

Freeride vo Verbier. © Flickr/Alex Grechman


Špičková kuchyňa

Verbier má vynikajúcu povesť pre kvalitu a rozmanitosť miestnej kuchyne. Je tu k dispozícii 60 reštaurácií.

Odporúčame raňajky v Mont Fort Igloo, v nadmorskej výške 3300 m. Je to najvyššie položený iglu bar v Európe. Popri jedle tu môžete obdivovať 110 rôznych vrcholov, vrátane ikonického Matterhornu, Jungfrau a Mont Blancu.

Na poludnie si zaskočte na obed do reštaurácie Chez Dany (1936 m), kde majú všetko od fondue po stejky zo sviečkovej.

Vo večerných hodinách si určite rezervujte stôl v talianskej reštaurácii La Table d'Adrien, kde nájdete obľúbené pokrmy ako plneného holuba, taglionlini s hľuzovkami a čokoládové mille-feuilles. Za najlepším hamburgerom v meste sa vyberte do baru Harold Burger.

Reštaurácia Igloo Verbier

Reštaurácia Igloo Verbier

Copyright: Verbier Booking
 


Párty so smotánkou

Nočný život vo Verbieri je skoro rovnako slávny ako jeho freeride zjazdovky. Zájdite si do svetovo vychýreného Farm Clubu a možno tu narazíte na Sarah Ferguson, známu ako Fergie (inak švagrynu princa Charlesa), ktorá tu kedysi dokonca slavila svoje 40. narodeniny. Farm Club sa môže pochváliť najlepším menom v celom meste. Založili ho bratia, ktorí ho vedú dodnes. Toto miesto prešlo niekoľkými úpravami, pretože bolo otvorené v 70. rokoch, ale miestna atmosféra je tak atraktívna ako nikdy predtým.

Pre tých z nás, ktorí nemajú vrecká plné peňazí, je najlepšou voľbou bar Casbah, nachádzajúci sa v hoteli Farinet. Je otvorený každý večer a výzdobou sa má ponášať na vyzdobený beduínsky stan. Za návštevu stojí aj krčma Mont-Fort, ktorá sa nachádza v hornej časti mesta. Je obľúbeným miestom návštevníkov Verbieru.

 

Zájdite do Farm Clubu vo Verbieri


Verbier Ride

Každoročná Verbier Ride priťahuje obrovskú publicitu a popredných európskych lyžiarov do jednej z najprestížnejších svetových freeridových súťaží.

Akcia sa koná v snowparku La Chaux, ktorý je považovaný za jeden z najlepších snowboard a freeride parkov v Európe.

Pre tých, ktorí sa rozhodnú do tejto súťaže prihlásiť je pripravená odmena 5000 švajčiarskych frankov. Vstupné je 40 švajčiarskych frankov, cena zahŕňa aj skipas, jedlo a nápoj na privítanie. Diváci môžu sledovať dianie súťaže v bare na slnečnej terase v spodnej časti snowparku.

Okrem tohto podujatia sa vo Verbieri každoročne odohráva aj finálová etapa pretekov Swatch Freeride World Tour. Tento rok sa uskutoční 20. 3. a vy môžete byť pri tom vďaka LIVE STREAMu, ktorý vysiela OnTheSnow.

 

10 km dlhá sánkarská dráha

Verbier má jednu z najdlhších tratí na sánkovanie v Alpách. Celkovo meria až 10 km. Ak sa chcete dostať na jej štart, vyvezte sa lanovkou z La Tzoumaz alebo z Verbier. Táto trať je vyhradená len pre sánkovanie. Nachádza sa na severnej strane hory, má vždy veľkú snehovú pokrývku a prevýšenie 848 metrov.

Z bezpečnostných dôvodov budete musieť mať na hlave helmu a všetky deti musia byť v sprievode dospelej osoby. Vstupenky je možné zakúpiť na jeden deň, pol dňa alebo na jednotlivú jazdu. Ceny na celý deň sú: 26 švajčiarskych frankov pre dospelých; 22 švajčiarskych frankov pre mládež a seniorov a deti majú vstup za 12 švajčiarskych frankov.

 

Pozrite si aj:

Snehové podmienky vo Verbier

Webkamery

Mapu zjazdoviek

Užívateľské recenzie

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Prázdniny v Samnaun - splňte si sen ©Andrea Badrutt/Chur

Prázdniny v Samnaun - splňte si sen

Perfektne upravené zjazdovky aj nákupy v bezcolnej zóne ako aprés-ski zábava, to všetko ponúka švajčiarsky Samnaun.

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama