Slovak

100-ročný klenot Megève, odkaz Rotschildovcov

4. november 2013 | OTS/Markéta Růžičková

Správy z regiónu: Horné Savojsko, Francúzsko

Strediská v tomto článku: Megève

100-ročný klenot Megève, odkaz Rotschildovcov- ©bionnassay images

Megève

Copyright: bionnassay images

Tradičné luxusné lyžiarske stredisko Megèveležiace v Savojských Alpách nedaľeko Mont Blanc, má pútavú históriu. Založila ho rodina Rotschildovcov, lebo jej začal vtedy obľúbený St. Moritz vo Švajčiarsku pripadať príliš preplnený a nudný. Navyše v čase medzi vojnami bol švajčiarsky rezort na Rotschildovcov až príliš navštevovaný Nemcami, a preto na francúzskej strane Álp začali budovať jeho proťajšok, ktorý mal ukázať francúzsky šarm a radosť zo života. Architektúru miestnych luxusných horských chát, v ktorých sa môžete ubytovať aj dnes, určila roku 1926 barónka Noémi Rotschildová. Zadanie architektovi Henrymu Jacquesovi Le Memovi bolo jasné – vybudovať sídlo, ktoré na prvý pohľad pripomína dedinskú chalupu, avšak vnútri je zariadené s najlepším možným luxusom tej doby. Nechýbal kozub, lyžiareň a veľké okná s výhľadom na horských velikánov. Mesto s podporou Rotschildovcov rýchlo rástlo. Roku 1920 bolo v Megève iba 5 hotelov a o deväť rokov neskôr už 25! Avšak pravým lyžiarskym strediskom sa Megève stalo až roku 1933, kedy sa rozbehla prvá lanovka k vrcholu Rochebrune.

Megève  - © bionnassay images

Megève

Copyright: bionnassay images

 

Mont Blanc na dohľad

Dnes je Megève súčasťou Domaine Evasion Mont-Blanc, kde na jeden skipas môžete lyžovať po 450 km zjazdoviek, navyše na väčšine z nich sa potešíte úchvatným výhľadom práve na najvyššiu horu Európy. Prepojené sú strediská MegèveComblouxSaint GervaisLa GiettazSt. Nicolas de Veroce a Les Contamines Hauteluce

Megève je vychýrené najmä pre svoje freeridy, ale tiež pre veľmi náročné zjazdovky Svetového pohára pri Cote 2000. Avšak ani začiatočníci nemusia mať strach – zo 162 zjazdoviek domény Evasion Mont Blanc ich je 29 zelených a 50 modrých.

Megève, Francúzsko

Megève, Francúzsko

Galéria

Megève - © bionnassay images
Megève, Francúzsko
Megève - © JP NOISILLIER / nuts.fr
Megève, Francúzsko

Zobraziť všetko

Pod vrcholom Mont Joly, kde sa stretávajú dve súsedné doliny Megève a St. Gervais, sa dostanete až do výšky 2350 m. Jediná nevýhoda môže byť, že jednotlivé oblasti nie sú navzájom prepojené lanovkami, iba skibusmi. Tie sú od decembra do marca zdarma, mimo hlavnú sezónu si za ne však musíte zaplatiť.

 

Lyžovanie s celebritami 

Najmä francúzske filmové a hudobné hviezdy si luxusné lyžiarske stredisko obľúbili. Zimné radovánky si tu užívala Brigitte Bardotová a tiež Jean-Paul Belmondo či Yves Montand. A roku 1969 sa Megève dokonca objavilo vo filmu Downhill Racer (Sjezdař), v ktorom namyslená športová hviezda (Robert Redford) trápi svojho trenéra (Gene Hackman). Francúzska smotánka do tohto miesta však mieri doteraz. Ceny hotelov a après-ski zábavy tomu zodpovedajú, ako aj kvalita služieb. Veď v Megève nájdete jedinú trojhviezdičkovú michelinskú reštauráciu v Alpách - Les flocons de sels.

 

Pozrite si fotogalériu snímkov z Megève »

 

 

 

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama