Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will shut down on July 13, 2020. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation

Slovak

Ischgl: Prašan, párty a super zjazdovky

22. január 2014 | OnTheSnow/Monica Adorno/TH

Správy z regiónu: Rakúsko, Tirolsko

Strediská v tomto článku: Ischgl

Apres-ski v Ischgl

Apres-ski v Ischgl

Copyright: Monica Adorno

Stredisko Ischgl vie ako začať lyžiarsku sezónu vo veľkom štýle. Tunajší koncert,Top of the Mountain, perfektné après-ski a dobré snehové podmienky vždy priťahujú davy lyžiarov.

Britská novinárka Monica Adorno absolvovala svoju prvú návštevu strediska Ischgl v decembri 2012 a zanechalo to v nej doteraz veľmi silné dojmy.

 

Je rozhodnuté: Milujem Ischgl 

Takže je rozhodnuté, sťahujem sa do Ischgl v Rakúsku. Bezhlavo som sa zamilovala do tejto veľmi peknej horskej dediny a začala som tu šťastne žiť. Ako sa tento milostný románik začal? Stane sa to vždy, keď to najmenej čakáte.

Začalo to nevinne, stretla som sa s ďalšími reportérmi skoro ráno v stredu na letisku Heathrow, kde sme sa predstavili ako v škole. V Zürichu sme nasadli do autobusu smerom do Ischgl, v ktorom väčšina z nás dohnala drahý spánok.

Pekný, moderný Ischgl. © Ischgl.com

O niekoľko hodín neskôr, keď sme sa blížili k hore, ma toto miesto dostalo prvýkrát. Privretými očami som zazrela malé prúdy vody víriacej medzi malými skalkami. Potom som zazrela ohromujúcu riečnu roklinu a výnimočne krásnu rieku, lemujúcu kľukatú cestu vedúcu k dedine. Akonáhle sme vystúpili, dostala som prvý pohárik šampanského. Bola to predzvesť toho, čo príde.

Večer sme vyrazili na otvorenie koncertu Top of the Mountain. Týmto koncertom sa stalo stredisko Ischgl slávnym. Už tu hrali hviezdy ako Elton John, Kylie Minogue, Katy Perry a Rihanna. Bohužiaľ nemôžem povedať, že tu bol aj Ricky Martin, ale dám tomu možnosť ešte budúci rok. Ak chcete zistiť, kto všetko už hral na koncerte v Ischgl, nastúpte si do lanovky vedúcej z jednej strany Ischgl na druhú a uvidíte tam všetky známe tváre. Objavili sa tu legendy ako Mariah Carey a Bob Dylan. Ischgl priťahuje zrelší dav, nenájdete tu hlučných pubertiakov.

Počas prvej noci nás zabavil DJ Antoine. Kričal na celý dav, aby sa niesol v rytme hudby a držal ruky nad hlavami a ja som dodržiavala, čo od nás chcel. Mierne sme sa zabavili a zamierili sme do hotela na večeru. Rakúska večera je výdatná a zvyčajne rozdelená do piatich chodov. Prvým je šalát a syr, potom polievka, tretí chod som zabudla kvôli vínu ktoré sme pri večeri popíjali, štvrtý chod obsahoval mäso. V tej chvíli sme boli všetci plný na prasknutie a to nás ešte čakala skvelá domáca jablková štrúdľa. So svojimi koláčmi sa v Rakúsku nemaznajú: sú proste najlepšie. S pocitom plného brucha som sa odgúľala do postele, aby som nabrala energiu na ďalší deň.

Skúšam snowboarding - so snehom na zadku. © Monica Adorno

Deň prvý: lyžovanie nie je ako bicyklovanie

Nasledujúci deň som mala neskutočné raňajky, ktoré obsahovali mimo iné aj čerstvé ovocie, müsli, pár varených vajec a trochu čerstvého medu. Hotel Seiblishof, kde sme bývali, vás pohostí naozaj najlepšie. Jedlo je usporiadané v polkruhovom bufete, cereálie, ovocie, rozprávkové koláče, nadýchané bábovky, výber pečiva... ach tá slasť. K dispozícii máte aj kuchára, ktorý vám pripraví omeletu z čerstvých surovín. S našimi plnými žalúdkami sme zamierili na svahy v ústrety novému dňu.

Pred týmto výletom som nestála na lyžiach niekoľko rokov. Jeden z mojich priateľov ma ale ubezpečil, že sa do toho rýchlo dostanem. Hneď som dostala predstavu samej seba ako plachtím dole zjazdovkami, nerušene, rýchlo... avšak lyžovanie nie je ako bicyklovanie. V prvých momentoch som si vôbec nepripadala tak cool, ako to bolo v mojich predstavách. Na lyžiach som sa cítila spočiatku veľmi nervózna. V našej skupine “stredných” lyžiarov sme boli len dvaja. Chudák Eliot absolvoval s inštruktorom jednu jazdu a po tej som bola na rade ja. Inštruktor sa už bál o svoj život a aj o životy ľudí okolo nás, tak si na mňa dal veľký pozor. Po prvých pár katastrofálnych jazdách som sa však dala dokopy.

Môj inštruktor Hannes (vyslovuje sa Han-nis), ktorému sme dali prezývku "H", ako hottie (krásavec), bol pozorný a trpezlivý. Viem, že je klišé zamilovať sa do svojho inštruktora, ale úprimne povedané, bolo nemožné to nedopustiť. Ich talent a zručnosti v kombinácii s povzbudením a príležitostnou záchranou môžu každú ženu poblázniť. Spomínam si na jedného veľmi koketného inštruktora, ako mi pred rokmi povedal: "Poď, urob na mňa dojem", a ja som odpovedala: "Bože veď ja sa snažím!". Ale tentoraz v rukách môjho Hannesa sme ladne tancovali dole svahmi. Keď som nadobudla trocha istoty, Hannes ma nechal lyžovať samú v jeho stopách. Robila som striedavo malé a veľké oblúky. Teda aspoň myslím.

Sladký Hannes, snowboardový inštruktor. © Monica Adorno

Na konci dňa som bola taká unesená, že som nastúpila na zlú lanovku a ocitla som sa pri neskutočnom vodopáde, ktorý som akosi cestou nahor minula. Zjavne som bola doteraz príliš rozrušená. Všimol si ma až Hannes, ktorý pil kávu na horskej chate a nasmeroval ma správnym smerom. Všetci členovia našej malej skupiny ale urobili rovnakú chybu, takže sme možno všetci trochu hlúpi. V každom prípade mi moja chyba dovolila zhliadnuť viac z tohto prekrásneho strediska.

Samotná obec je naskrz moderná. Nájdete tu drahé obchody, v ktorých predávajú nedostupné elegantné lyžiarske oblečenie. Ďalej sú tu štýlové hotely, penzióny a viac ako 40 barov a klubov, z ktorých si môžete vybrať. Aj napriek modernému pocitu sa stredisku Ischgl podarilo zachovať kúzlo horskej dediny. Mohlo by to byť kvôli tomu, že okolité Alpy sú tak majestátne (nikdy som nevidela nič podobnejšie Narnii). Moderné budovy jednoducho túto scenériu tak nenarúšajú. Alebo je to možno prekrásnymi svetielkami na stromoch, alebo neustále padajúcimi snehovými vločkami. Alebo možno sú elegantné budovy zámerne navrhnuté tak, aby nenarúšali prírodné krásy.

Pýtala som sa Hannesa, čo podľa neho robí Ischgl tak zvláštnym. Povedal mi, že stredisko a obec Ischgl sú zariadené inak ako ostatné strediská. Stredisko je prevádzkované spoločnosťou Silvretta Seilbahn AG, ktorá patrí obyvateľom dediny Ischgl. Akcionári nevyberajú svoje zisky, namiesto toho ich znova investujú do rozvoja strediska. Za posledných 10 rokov sa tu preinvestovalo 220 miliónov eur. Tento druh predvídavosti vyústil v sofistikované stredisko, na ktoré sú miestni obyvatelia nesmierne hrdí.

Nesmieme zabudnúť na neslávne známe tanečné bary, ktoré tu nájdete. Nemôžem sa k nim ale vyjadriť, pretože som ich nenavštívila, no počula som, že si v nich užijete poriadnu zábavu.

Snowboardové lekcie s Hannesom. © Clare Meaney


Deň druhý: Po neúspechu na zjazdovke radosti nočného života

Môj druhý deň bol trochu menej úspešný ako ten prvý. Hannes ma vzal do hornej časti Pardatschgratbahn (2624m). Vyskúšala som si zjazdovku, ktorá bola vhodnejšia pre skutočne stredne pokročilých lyžiarov a snowboardistov a nie pre "nádejných" začiatočníkov ako som ja (budem musieť začať klamať ľuďom o tom, koľkokrát som lyžovala - začína to byť trápne). Každopádne bolo od neho milé, že mi takto veril. Bohužiaľ jeho viera nebola ocenená, ako si predstavoval, takže sme sa cestou dole opäť držali za ruky – čo sa mi páčilo.

Keďže som nemala možnosť lyžovať na čiernych zjazdovkách, spýtala som sa na názor Bena Clatworthyho. On nazval Ischgl vysneným strediskom pre stredne pokročilých a pokročilých lyžiarov a odporučil zjazdovky Palinkopf a Greitspitz, rovnako ako Piste 4.

Dali sme si obed v novo zrekonštruovanej a trochu nóbl reštaurácii Pardorama, ktorú nájdete pri lanovke Pardatschgratbahn. Táto reštaurácia je vyrobená z betónu a skla a ponúka nádherný výhľad na horské vrcholy. Chcela som pritlačiť svoju tvár na sklo, ale napadlo ma, že by to bolo neprofesionálne. Stačí povedať, že je to veľmi dobrá reštaurácia.

V Trofana Alm bare. © Ischgl.com

Večer naša skupinka zakúsila legendárny nočný život v Ischgl. Začali sme v Trofana Alm, ktoré možno najlepšie opísať ako jamu plnú testosterónu. O pár levelov nižšie ako Pardorama. Ale zbadáte tu niečo, čo je na Ischgl tak fantastické – každý si tu nájde niečo pre seba, aj cez deň aj v noci. V bare Trofana Alm nájdete veľa Nemcov, pijúcich pivo a tancujúcich na stoloch nemecký ekvivalent Macareny. Po niekoľkých pivách a Jägermeistroch sa k nim s radosťou pripojíte.

Pri Nemcoch sme však nezostali (ale asi sme mali). Ako banda opitých vojakov sme sa odgúľali do nočného klubu Hotela Post. Ischgl je koniec koncov nazývaný Ibiza na ľade. Ja osobne som sa do tohto párty rytmu až tak nedostala, ale to je iba môj skromný názor. A tiež som nebola na Ibize. Nočný bar Post bol veľmi temperamentný, veľmi spotený, a veľmi zábavný. Zabávali sme sa tam do 5 hodiny rannej. Myslím.

 

Deň tretí: Škorpióni bez kabátov 

Zdá sa, že opica mi pomohla zdokonaliť moju techniku. Druhý deň ráno mi Hannes povedal, že mám najlepší postoj, aký v mojom prípade videl. Možno som bola ešte opitá. No, nech to bolo čokoľvek, netrvalo to dlho. Po opici som potrebovala rehydratovať svoj organizmus a tak som si ľahla s čajom do snehu pri hornej stanici lanovky. Hannes sa na mne smial.

Po niekoľkých jazdách na dobre upravených zjazdovkách sme išli spolu dole a rozlúčili sa. Spýtala som sa ho, či sa k nám nepridá večer na drink. Musel však pracovať v bare. Taký je život rakúskeho horského chlapa (nie moja myšlienka, ale povedala to rakúska PR, ktorá sa mi priznala, že Hannes je jej obľúbený inštruktor. Ale dosť mladíkoch z rakúskych hôr. Stále máme pred sebou koncert veľkolepej skupiny The Scorpions.

Pred ich vystúpením sme mali čas na krátky rozhovor s kapelou. Keď som sa spýtala, či budú mať na pódiu na sebe kabáty kvôli zime, dostalo sa mi zaujímavej odpovede. Zakladateľ kapely Rudolf Schenker: "We will rock you like a hurricane! To sa predsa nedá v kabátoch! " Slová nestačia na opísanie ich vystúpenia. Pozrite si prosím fotogalériu.

 

 

Fakty

Snehové podmienky

Mapa zjazdoviek

Webkamery

Mapa príjazdu

Cenník skipasov

Tipy na ubytovanie

Galéria

Apres-ski v Ischgl - © Monica Adorno
Snowpark Ischgl - © Monica Adorno
Scorpions na koncerte Top of the Mountain - © Clare Meaney
Scorpions hráli v Ischgli pre 13.000 fanúšikov. - © Ischgl.com

Zobraziť všetko

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Najvyššie položené európske lyžiarske strediská

Najvyššie položené európske lyžiarske strediská

Veľa snehu, najdlhšia zima a najrozsiahlejšie a rozmanité zjazdovky – to sú hlavné klady vysoko položených stredísk.

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama

Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will shut down on July 13, 2020. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation