Heliskiing a heliboarding je možný v Alpách aj v Rumunsku.

Kto vyskúšal, ten neľutuje. Novú dimenziu v zimných športoch – vrtuľník namiesto lanovky – objavili už pred 50 rokmi v Kanade. Heliskiing je najrozšírenejší práve v Severnej Amerike. Helikoptéra sa tam využíva ako lyžiarsky vlek a opakovane vyváža lyžiarov na kopec aj 7-krát za deň. V Alpách je heliskiing možný v Rakúsku, Švajčiarsku a Taliansku, avšak maximálne dva krát za deň. Pohyb na ľadovci v poobedňajších hodinách totiž môže byť nebezpečný.

 

Verbier, Švajčiarsko

„Počas zimnej sezóny k nám zavíta niekoľko desiatok klientov zo Slovenska, ktorí si vyskúšajú heliskiing,“ hovorí Peter Matura, horský vodca pôvodom zo Slovenska, ktorý ponúka služby vo švajčiarskom stredisku Verbier. Kancelária horských vodcov vo Verbier je jediná v Európe, ktorá heliskiing ponúka v sprievode slovensky hovoriacich vodcov. „Heliskiing je vhodný ako pre lyžiarov tak i pre snowboardistov, mávame aj zmiešané skupiny.“

Medzi vrcholmi, ktoré vo Verbier ponúkajú, je Pigne d’Arolla (3800 m.n.m.), Tête de Valpeline (3799 m.n.m.) alebo najvyšší švajčiarsky vrchol Monte Rosa, kde je možné pristáť v nadmorskej výške až 4200 metrov. Skupina štyroch záujemcov zaplatí za let 450 eur na osobu.

Lyžiari a snowboardisti jazdia v doprovode horského vodcu s akreditáciou od UIAGM (Medzinárodná únia organizácií horských vodcov), ktorý je vždy na čele skupiny a určuje trasu a smer jazdy. Každý člen skupiny musí byť vybavený špeciálnym vybavením proti lavínam a v prípade pohybu na ľadovci tiež ďalšími doplnkami.

 

Arlberg, Rakúsko

Ďalšie kancelárie ponúkajúce heliskiing sú v rakúskom stredisku Lech/Zürs am Arlberg. Stredisko ponúka na výber z dvoch vrcholov. Prvým je Mehlsack pre pokročilých lyžiarov, vynikajúca destinácia v prípade hlbokého prašanu alebo firnu. Druhým je Kriegerhorn (resp. Flexenpaß), ktorý sa nachádza nad Schneetalom a je určený pre pokročilých lyžiarov a v čase jarného firnu aj pre stredne pokročilých lyžiarov.

Cena jedného letu je okolo 400 eur pre maximálne štyri osoby vrátane lyžiarskeho inštruktora. Lieta sa len v pracovné dni a samotné vrcholy sa nachádzajú v odľahlejších dolinách, kvôli tomu, aby vrtuľníky nenarušovali kľud v obci.

 

Muntele Mic, Rumunsko

Ďalšia možnosť heliskiingu je v rumunských Karpatách, kde vrcholy kulminujú vo výške 2500 metrov nad morom. Systém heliskiingu sa tu viac približuje kanadskému modelu, podľa ktorého sa záujemcovia nechávajú vyviezť helikoptérou aj 5-6 krát počas dňa. Lieta sa v oblasti Muntele Mic, 400 km juhozápadne od Budapešti. „Heliskiing organizujeme v druhej polovici februára v rámci kompletného balíčka zahŕňajúceho transfer z letiska, ubytovanie, stravovanie a vrtuľník s pilotom a vodcom,“ hovorí Bezi Freinademetz, vodca UIAGM. Celý balík vás vyjde na 1750 eur na osobu.