Rozmýšľali ste už niekedy nad zdolaním naozaj hrôzu naháňajúcej zjazdovky, ale ešte ste sa k tomu nedostali? Prinášame vám prehľad starostlivo vybraných videí aby ste mali predstavu o čo pri takomto kúsku naozaj ide.

Ako zjazdovka vyzerá, vám na prvý pohľad nič nenapovie, lebo aj tá najstrmšia a najviac hrôzu naháňajúca zjazdovka vyzerá pod štedrou vrstvou snehu prívetivo.

Väčšina zjazdoviek nie je až taká strašná v momente keď sa rozbehnete, najhoršia časť je totiž úplný začiatok. Na ktoré z týchto zjazdoviek si trúfnete?

 

1. VALLÉE BLANCHE, Chamonix, Francúzsko


Zjazdovka Vallée Blanche v Chamonix je s celkovou dĺžkou 20 km najdlhšou freeride zjazdovkou v Európe. Jej zdolanie vás zaradí medzi lyžiarskych expertov.

Na tejto zjazdovke zdoláte prevýšenie 2800 metrov, pričom nikoho neminú nebezpečné úseky plné trhlín, útesov a aj lavínového nebezpečenstva. Mali by si na ňu trúfnuť iba lyžiari, ktorí nemajú problém robiť pravidelné oblúky aj na čiernych zjazdovkách.  Je vhodné najať si na pár hodín horského vodcu, ktorý vám ukáže skryté nástrahy a aj najlepšiu cestu.

Na výber máte viacero trás:  Normal Vallée, Petit Envers du Plan a Grand Envers du Plan. Posledné dve sú krásne vďaka výhľadom, je na nich však veľa skrytých trhlín a tiež je na nich vyššie lavínové nebezpečenstvo. Táto zjazdovka je v najlepšom stave vo februári a v marci.

 

2. CORBET'S COULOIR, Jackson Hole, Wyoming, USA


Zjazdovka, ktorá je pomenovaná podľa lyžiarskeho inštruktora Barryho Corbeta, je považovaná za najhrôzostrašnejšiu zjazdovku v USA. Najťažšia časť tejto zjazdovky je jej úplný začiatok, tak ako môžete vidieť vo videu.

Trať je dostupná z lanovky Randezvous Mountain. Vstup na túto trať je široký len tri metre, na oboch stranách sú skalné steny. Lyžiari musia čeliť 9 metrovej trase pod uhlom 50 stupňov a potom ostro zabočiť doprava aby sa vyhli kamennej stene.


3. MUR SUISSE / SWISS WALL, Champéry, Švajčiarsko


Zjazdovka La Chavanette je prezývaná aj ako „švajčiarsky múr“. Táto prezývka sama o sebe naznačuje, že za touto zjazdovkou sa skrýva niečo neobyčajné – je jednou z najhrôzostrašnejších na svete. Tí, ktorí pozbierali dosť guráže na to, aby sa touto zjazdovkou spustili, tvrdia, že zjazdovka je strmá až do takej miery, že nevidíte čo leží pred vami.

Do časti zvanej Chavanette, kde sa nachádza táto neslávne známa „Mur Suisse“, vedú aj lanovky z francúzskeho strediska Avoriaz. Lyžiarom sa odporúča prísť na túto trať čo najskôr, v neskorších hodinách sa táto totiž zmení na obrovskú strmú ľadovú plochu.

Skôr než od lanovky pretraverzujete k „múru“, miniete ceduľu oznamujúcu „Iba pre expertov!“.  Keď urobíte pár oblúkov, dostanete sa k previsu a zjazdovka sa vám ukáže vo svojej plnej kráse.

 

4. NORTH VALLUGA, St. Anton am Arlberg, Rakúsko


Hrôzostrašná zjazdovka, nachádzajúca sa na vrchu Valluga, je jednou z najznámejších freeridových zjazdoviek v Rakúsku. Vstup na trať je povolený iba tým, ktorí využijú služby miestnych horských vodcov a následne sa vyvezú gondolou na vrchol. Zjazdovka má dve variácie –Valluga North Face a Valluga Bridge Couloir. Čakajú na vás mnohé previsy, prekážky, miestami dokonca takmer horolezecké kúsky.

 

5. DELIRIUM DIVE, Sunshine Village, Alberta, Kanada


V dedinke Sunshine Village sa nachádza strmá zjazdovka na kopci Goat´s Eye. Je určená pre tých najodvážnejších lyžiarov. Na lanovku vedúcu k tejto trati sú vpustení iba lyžiari vybavení lavínovým vysielačom a lavínovou lopatou (pravdupovediac, toto opatrenie je zavedené hlavne na odstrašenie menej pokročilých lyžiarov kvôli reálnemu riziku lavíny).

Najobtiažnejší je samotný vstup na zjazdovku. Ťažko vidieť, čo v danom momente leží pre vami. Ale ak prekonáte tento nebezpečný začiatok, ďalej sa zjazdovka rozprestrie do viacerých schodnejších cestičiek.

 

Zhrnutie

Najdesivejšie na svete sú tieto zjazdovky: 

  1. Vallée Blanche, Chamonix, Francúzsko
  2. Corbet's Couloir, Jackson Hole, Wyoming, USA
  3. Mur Suisse / Swiss Wall, Champéry, Švajčiarsko
  4. North Valluga, St. Anton am Arlberg, Rakúsko
  5. Delirium Dive, Sunshine Village, Alberta, Kanada