Slovak

Neznáme čísla: Ktoré zjazdovky sú tie naozaj najdlhšie na svete?

22. december 2014 | Christoph Schrahe

Strediská v tomto článku: Zermatt, Les 2 Alpes, Mürren - Schilthorn, Laax

Panoráma z Gornergratu

Panoráma z Gornergratu

Copyright: Skiinfo.de/Sebastian Lindemeyer

Zmerali sme zjazdovky, ktoré ašpirujú na najdlhše trate sveta. Ukázalo sa, že podobne ako v prípade informácií o celkovej dĺžke zjazdoviek, aj údaje o svojich najdlhších zjazdovkách lyžiarske strediská bežne zveličujú. Tu je poradie piatich naozaj najdlhších zjazdoviek na svete.

 
➽ 1. MIESTO: Dôme de la Lauze - Mont de Lans

Celých 17 km dlhá zjazdovka, ktorá vedie z Dôme de la Lauze vo francúzskom stredisku Les 2 Alpes. To je absolútna jednotka medzi všetkými upravovanými trasami na celom svete. Rekordný je tiež výškový rozdiel, ktorý na tejto zjazdovke lyžiari prekonávajú - 2288 metrov. Východiskový bod sa nachádza v nadmorskej výške 3568 m. Prvé tri kilometre trate sa odvíjajú na miernych svahoch a ponúkajú krásny výhľad na ľadovec. Strmý svah nad strediskom Les 2 Alpes so zjazdovkou Demoiselles môžete vynechať. Kto sa však rozhodne pre čiernu trasu Valentin, tomu jeho GPS napokon ukáže o niekoľko kilometrov menej. Obidve varianty sa na posledných 300 výškových metroch zbiehajú na červených lesných zjazdovkách a končia v malej dedinke Mont de Lans.


➽ 2. MIESTO: Malý Matterhorn - Zermatt

Aj keď 15,3 kilometra dlhá trať z Malého Matterhornu do švajčiarskeho Zermattu je o čosi kratšia, nejde v tomto prípade o žiadnu okružnú zjazdovku. Aby ste si na tejto zjazdovke zalyžovali na celých 25 kilometroch, museli by ste lyžovať v gigantických oblúkoch. Východiskový bod tejto trati sa nachádza v nadmorskej výške 3820 metrov - u najvyššie položenej lanovky na svete. Prvá časť vás zavedie cez ľadové platne až do Plateau Rosa. Nasleduje rovinatý terén ľadovca Theodul. Pod ľadovcom už zjazdovka získava pestrejší ráz, objaví sa aj kus čiernej trati. Na jej prekonanie však nemusíte byť žiadny lyžiarsky expert. Od Furio vedie zjazdovka cez ihličnaté lesy a okolo množstva pohostinných reštaurácií až do Zermattu.

Najvyššia kyvadlová gondola v Európe je v Zermatte a dopraví vás na Malý Matterhorn.  - © ZBAG

Najvyššia kyvadlová gondola v Európe je v Zermatte a dopraví vás na Malý Matterhorn.

Copyright: ZBAG

➽ 3. MIESTO: Kamiennyi Stolb (Kamenný stĺp) - Krasnaja Polana

Lyžiarske stredisko Rosa Khutor sa nachádza v blízkosti známeho kúpeľného letoviska Soči na Kaukaze. Vo februári bolo Soči dejiskom zimných olympijských hier. Pred sezónou 2014/15 došlo k prepojeniu strediska Rosa Khutor so susedným rezortom Alpicat Service. Rekordný zjazd začína v nadmorskej výške 2468 metrov (odkiaľ možno vidieť Čierne more) a pokračuje kľukatými trasami Horyzont, Labirynt a Tryton až na náhornú plošinu. Potom mieri k Alpik okolo bobovej dráhy až k železničnej stanici. V cieli majú lyžiari najazdených pekných 14,9 kilometrov. Táto zjazdovka bola zjazdná už minulú zimu, len lanovky, ktoré by ju obsluhovali, ešte neboli v prevádzke.

➽ 4. MIESTO: Schilthorn - Lauterbrunnen

Organizátori pretekov uvádzajú, že tento pekelný zjazd zo Schiltorn do Lauterbrunnen je dlhý 14,9 kilometra, pričom štart sa nachádza tesne pod vrcholom. Podľa údajov prevádzkovateľov tamojšej lanovky je celková dĺžka tejto zjazdovky zo samého vrcholu dokonca 15,8 kilometra. Naše merania však ukazujú, že aj pri stanovení začiatku zjazdovky hneď pod štítom táto trať dosahuje dĺžku len 13,5 kilometra, aj tak je to však dĺžka bezpochyby impozantná. Rýchlostný rekord na tejto zjazdovke činí niečo vyše 13 minút, priemernému lyžiarovi celá trať zaberie zvyčajne okolo 45 minút - samozrejme bez zastávok.

➽ 5. MIESTO: Vorab - Flims

Na žiadnej inej zjazdovke v Alpách lyžiari neprekonávajú medzi štartom a cieľom tak veľkú vzdialenosť ako pri zjazde z Vorab do Flims vo švajčiarskom kantóne Graubünden: pomyselná priamka spojujúca hornú stanici vleku na ľadovci Vorab v nadmorskej výške 3000 metrov a autobusovú zastávku v dedinke Flims je dlhá 11,3 kilometra. Trasa zjazdovky sa pritom od tejto priamky príliš neodchyľuje - celková dĺžka podľa našich meraní činí 13,4 km (lyžiarske stredisko udáva oficiálne 17 km). Táto dlhá vzdialenosť má jeden veľký mínus - výstup na vrchol zaberie naozaj veľa času.

Flims-Laax-Falera  - © Markus Hahn

Flims-Laax-Falera

Copyright: Markus Hahn

A čo ďalšie zjazdovky, ktoré sú podľa propagačných materiálov dlhšie ako 13,5 km a neboli zahrnuté v našej TOP 5?

Prvá je oficiálne 20-kilometrová zjazdovka Reine Blanche z Malého Matterhornu vedúca južne do talianskeho Valtournenche. Podľa našich meraní je v skutočnosti dlhá len 13,9 km a na prekonanie 250 výškových metrov je navyše nutné použiť vlek. Práve preto sa táto zjazdovka neocitla na piatom mieste nášho rebríčka.

Ďalej sa do nášho zoznamu nedostal zjazd z Aiguille du Midi cez Vallée Blanche do Chamonix, pri ktorom je uvádzaný oficiálny údaj 22 kilometrov. V tomto prípade nejde o upravovanú zjazdovku, ale o freeridovú trať, ktorá by mala byť absolvovaná len so sprievodcom.

Zjazdovka Sarenne vo francúzskom Alpe d'Huez, ktorá údajne meria 16 kilometrov, má v skutočnosti len 10,6 km, a nie je ani najdlhšou trasou v stredisku. Zjazdovka z vrcholu Pic Blanc (3330 mnm) do La Villette má podľa našich meraní 11,8 km a aj s prekonávaným prevýšením 2040 metrov zjazdovku Sarenne zastiňuje.

Zjazdy v La Plagne a v Söldene s uvádzanou dĺžkou 15 km v skutočnosti merajú 12,9 a 11,4 km. Trati Cascade vo Flaine v Mittelallalin v lyžiarskom areáli Saas Fee, ktoré sú uvádzané ako 14-kilometrovej podľa našich výpočtov meria len 10,9 a 12 km.

Informácie:

» www.les2alpes.com

» www.zermatt.ch  

» www.rosaski.com  

» www.schilthorn.ch  

» www.laax.com  

» www.cervinia.it  

» www.compagniedumontblanc.com  

» www.alpedhuez.com

------------------------------------------------------

Christoph Schrahe publikoval na začiatku roka 2013 výsledky svojich meraní, vykonaných okrem iného pomocou GPS. Z meraní vyplýva, že niektoré európske lyžiarske strediská falšujú údaje o celkovej dĺžke svojich zjazdových tratí. V niektorých prípadoch bol rozdiel až 150 percent. Článok vyvolal medzi lyžiarskymi strediskami značný rozruch. Rezorty potom vysvetľovali, že uvádzaná celková dĺžka je takmer dvojnásobná preto, že nikto predsa nelyžuje po svahoch priamo dolu. Výsledky výpočtov ukázali na fakt, že pre výpočet dĺžky zjazdoviek dosiaľ neexistujú jednotné normy a predpisy.

Svoje údaje o dĺžke tratí najviac "vylepšili": Francúzske Vars (uvádzalo 185 km zjazdoviek, kým podľa Schraheho merania ide o púhych 73 km), Isola 2000 (120 km / 54 km), 4 Vallées (362 km / 164 km) a už spomínané Les Sybelles (310 km / 141 km). Najväčším lyžiarskym areálom na svete zostáva francúzske Trois Vallées (Tri údolia), aj keď aj tento rezort trochu nadhodnotil svoju ponuku. Podľa Schraheho je v Troch údoliach lyžiarom k dispozícii 493 km zjazdových tratí, nie strediskom uvádzaných 600 km.

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Najstrmšie slovenské zjazdovky 2020 ©TMR, a.s.

Najstrmšie slovenské zjazdovky 2020

Máme pre teba prehľad strmých slovenských zjazdoviek, ktorých priemerný sklon presahuje 30%. Ktoré z nich máš na svojom bucket liste a...

Reklama

Reklama