Pred troma rokmi sa splnil sen tisícom lyžiarov, ktorí navštívili prestížnej strediska St. Anton, Lech/Zürs a Warth-Schröcken. Vďaka spojovacej lanovke Flexenbahn na vorarlberskej strane Arlbergu, medzi Zürs a Stuben/Rauza, a ďalším lanovkám Trittkopfbahn I a II a Albonabahn II sa okruh medzi všetkými strediskami uzavrel a vznikol najväčší rakúsky lyžiarsky areál Ski Arlberg.

Nech sa v rámci Ski Arlberg rozhodnete zamieriť kamkoľvek, dostanete sa tam rýchlo, ľahko a pohodlne na lyžiach - celých 305 kilometrov zjazdových tratí v strediskách St. Anton a St. Christoph, Stuben, Zürs, Lech, Oberlech aj Schröcken a Warth obsluhovaných 88 prepravnými zariadeniami vrátane pýchy rezortu, lanovky Flexenbahn, je vám k dispozícii.

Jednou z najväčších atrakcií je pomerne nová okružná trasa "Run of Fame", teda "Trať slávy", dlhá 65 kilometrov. Lyžiari po jej prekonaní majú v nohách takmer neuveriteľné prevýšenie 18.000 výškových metrov. Lyžiarsky okruh vedie cez celý Arlberg a prechádza všetkými lyžiarskymi strediskami Ski Arlberg: Od Warth s novou kabínovou lanovkou Dorfbahn na severe cez Lech Zürs až po St. Anton/Rendl na juhu. K obľúbeným okruhom patrí aj kratší (relatívny pojem, pozn. redakcie) "Weiß Ring" (Biely okruh) - kto urazí takmer 22 kilometrov lyžiarskeho okruhu po svahoch okolo údolia, prekoná zároveň dovedna 5500 metrov prevýšenia.

Lyžiarske stredisko Ski Arlberg sa radí k najluxusnejším v Alpách - a oplatí sa mať pri návšteve poriadne plnú peňaženku.

► Dĺžka zjazdoviek: 305 km - mapa zjazdoviek

► Cena skipasu: 6-denný skipas v hlavnej sezóne, platný vo všetkých strediskách Ski Arlberg vrátane St. Anton, St Christoph, Stuben, Sonnenkopf/Klösterle, Lech Zürs a Warth-SchröckenSt. Anton, St Christoph, Stuben, Sonnenkopf/Klösterle - 300 EUR. Oproti minulej sezóne skipas podražil o 11 EUR.

► Typ lyžiara: rodiny a freerideri

► Zaujímavosti:

✔ 84 % zjazdoviek je ľahkých a stredne náročných, čo robí stredisko ideálnym pre dovolenku rodín s deťmi

✔ Freeriderov láka 200 kilometrov možností vo voľných terénoch pre jazdu v prašane

✔ Skúsení lyžiari ocenia nielen početné lyžiarske chodníky pre ski-tour, ale tiež možnosť heli-skiingu, ktorá je v Lech Zürs dostupná ako v jednom z mála alpských stredísk. Helikoptéra dopraví lyžiarov na jeden z dvoch vrcholov - Mehlsack alebo Schneetal, odkiaľ sa môžete vydať do údolia po nepoškvrnených terénoch  (cena za 1 let pre max 4 osoby sa pohybuje od 370 do 430 EUR).

► Fakty:

✔ Deti do 8 rokov v sprievode dospelej osoby lyžujú v celej lyžiarskej oblasti zadarmo.

✔ Priaznivci freestylu si prídu na svoje v dvoch snowparkoch a na dvoch funslopes(v St. Anton, na Galzig, v Lech a vo Warth)

✔ Začiatočníkov a deti zasvätí do tajomstva báječných zážitkov na lyžiach v mnohých vyhlásených lyžiarskych školách, najať si však môžete aj súkromného lektora. 

✔ V Lech-Zürs majú špeciálne pre deti niekoľko detských klubov, v dvoch z nich sa postarajú o deti už od 2 rokov veku, vo všetkých potom o deti troj-až päťročné.

 

► Info: www.skiarlberg.at/ 

 

10 najväčších rakúskych lyžiarskych stredísk

 

  1. Ski Arlberg |St. Anton - Lech Zürs - Warth-Schröcken|


  2. Wilder Kaiser - Brixental 


  3. Saalbach Hinterglemm Leogang


  4. Silvretta Arena |Ischgl - Samnaun|


  5. Serfaus–Fiss–Ladis


  6. Kitzbühel


  7. Sölden


  8. Zillertal Arena


  9. Mayrhofen


10. Silvretta Montafon