Slovak

Dve otvorené strediská a veľa možností na zábavu, to je leto v Malej Fatre a Turci

10. jún 2014 | Kamila Novotná

Správy z regiónu: Slovensko, Turiec - Malá Fatra

Strediská v tomto článku: Vrátna Malá Fatra, Snowland Valčianska dolina

Ako ďaleko je do Bratislavy a ktorým smerom sú od Valče Košice?

Ako ďaleko je do Bratislavy a ktorým smerom sú od Valče Košice?

Copyright: Snowland

Malá Fatra a Turiec majú pre svoju nádhernú prírodu priam magickú príťažlivosť nielen v zime, ale aj cez leto. V každom z týchto regiónov je v letných mesiacoch v prevádzke jedno horské stredisko. Poďme sa pozrieť, čo si pre svojich návštevníkov okrem množstva príležitostí na turistiku pripravili.

 

Snowland Valčianska dolina

Mladé horské stredisko vo Valčianskej doline je zamerané predovšetkým na rodiny s deťmi a aktívne podporuje aj športovcov. Nie náhodou sa práve tu koná 5.7. Reebok Spartan Race, čoraz obľúbenejší prekážkový terénny beh, ktorý od pretekárov vyžaduje poriadnu kondičku aj vrcholné nasadenie. Nemusíte však byť zrovna namotivovaní účastníci takýchto pretekov, aby ste si čas strávený vo Valči skutočne naplno užili.

Využiť počas horúcich letných dní vodnú nádrž na zasnežovanie pre letné aktivity spojené s kúpaním a člnkovaním bol od prevádzkovateľov horského strediska naozaj výborný nápad. Pokojne si tak môžete dať na tunajších tenisových kurtoch partičku tenisu, futbalu či volejbalu, zajazdiť si na kolieskových korčuliach na asfaltovej in-line dráhe či si ponatriasať chrbát v zorbingovej guli, a potom sa môžete schladiť a zrelaxovať vo vode.

Leto vo Valčianskej doline  - © Snowland

Leto vo Valčianskej doline

Copyright: Snowland

Všetko je tu poruke. Zahrať si tu môžete dokonca aj golf, vo Valči funguje golfová akadémia s požičovňou golfovej výstroje a službami profesionálneho trénera. V miestnej požičovni športovej výstroje si zaobstaráte skutočne hocičo: vybavenie na petangue, ruské kolky, rakety na tenis, bedminton, lopty, bicykle, ale aj formičky pre najmenších, aby sa mali na pieskovisku s čím zabávať.

Ak ste ešte nevyskúšali adrenalínovú strielačku s názvom paintball, práve vo Valčianskej doline máte tu správnu príležitosť.

Energiu na všetky letné športové aj relaxačné aktivity môžete načerpať v štýlovej reštaurácii Humno.

 

Vrátna

Skvostom Malej Fatry je nepochybne horské stredisko Vrátna. Vrcholová stanica kabínkovej lanovky Chleb, ktorá od začiatku júna premávala denne, je východiskovým bodom na hrebeňové túry.

Aktualizácia 22.7.2014: Po zničujúcej bleskovej povodni vo Vrátnej doline, pri ktorej 21.7.2014 došlo okrem iných materiálnych škôd k zničeniu dolnej stanice lanovky na Chlebe ako aj niekoľkých kabín, ostala lanovka mimo prevádzky. Minimálne pre túto letnú sezónu bohužiaľ už dojazdila :( Prajeme prevádzkovateľom aj turistom a lyžiarom, aby sa poškodenú lanovku podarilo čím skôr opraviť! 

Aktualizácia 30.7.2014: Prírodná kalamita, ktorá postihla Vrátnu dolinu, zasiahla čiastočne aj Paseky, no škody v tomto úseku sa podarilo veľmi rýchlo odstrániť, a preto už od soboty 2.8.2014 bude spustená do prevádzky sedačková lanovka na Pasekách. Prevádzková doba lanovej dráhy Paseky: od soboty 2.8.2014 denne od 9:00 do 16:30 hod.

Lavína z kamení a suti zasypala viacero kabín v nástupnej stanici lanovky na Chlebe!  - © Facebook

Lavína z kamení a suti zasypala viacero kabín v nástupnej stanici lanovky na Chlebe!

Copyright: Facebook

Vrátna zastrešuje celý rad ďalších letných aktivít, ktorým sa v okolí tohto rezortu môžete venovať. Rozsiahly lanový park, ktorý je svojou miernou obťažnosťou prispôsobený pre všetky vekové skupiny, nájdete v Terchovej, neďaleko vychýreného terchovského amfiteátru. Vo výške 3 – 7 metrov nad zemou sa v priebehu asi 40 minút postavíte množstvu lanových prekážok.

Momentálne veľmi obľúbené kolobežky patria takisto do výbavy horského strediska Vrátna. Zapožičať si ich môžete za 3,80 €. A kde? To záleží na tom, akú dlhú trasu chcete na kolobežke absolvovať. Kratšia trasa, dlhá cca 3,5 kilometra, začína v Štefanovej. Dlhšia trasa (asi 6 km) začína pri dolnej stanici kabínovej lanovky v lokalite Chleb. Ciel obidvoch trás sa nachádza pod sochou Jánošíka v Terchovej.

Ešte jednu turistickú atrakciu treba zmieniť, keď hovoríme o Malej Fatre a o Vrátnej. Výlet na Jánošíkove diery si rozhodne nesmiete nechať ujsť. Prístup do tejto fascinujúcej sústavy tiesňav a kaňonov je možný z troch rôznych miest. Z Nového dvora od Hotelu Boboty, zo Štefanovej smerom na Podžiar a z Bieleho potoka od Hotelu Diery. Jánošíkove diery našťastie neboli bleskovou povodňou vôbec zasiahnuté. 

Jánošíkove diery  - © OnTheSnow

Jánošíkove diery

Copyright: OnTheSnow

Aj splavovanie rieky Orava na rafte je súčasťou letnej ponuky regiónu Malá Fatra. Toto dobrodružstvo si môžete dopriať aj s deťmi od 2 rokov veku, tri rôzne dlhé trasy splavovania sú totižto odstupňované aj podľa náročnosti. Tá najkratšia a najmiernejšia trasa vám zaberie necelú hodinku a pol a urazíte pri nej na rafte okolo 9 km medzi Žaškovom a Kraľovanmi. Ceny za splavovanie začínajú na 13 € na osobu (v prípade spomínanej najkratšej trasy).

V neďalekej obci Zázrivá môžete stráviť príjemné chvíle v areáli Jánošíkovho dvora, kde okrem ihriska, trampolíny a ďalších atrakcií ponúkajú osemnásť jamkový adventure golf v malebnom terasovitom prostredí. Na váš výkon v hre budú po celý čas dozerať kozy, bezpečne ubytované v ohrade nad golfovým ihriskom. 

Galéria

Leto vo Valčianskej doline - © Snowland
Vrátna - Malá Fatra - © Alžběta Novotná
Adventure golf v Zázrivej - © Vrátna FreeTimeZone
Jánošíkove diery - © OnTheSnow

Zobraziť všetko

 


POZRITE SI AJ

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA ORAVE

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA STREDNOM SLOVENSKU A NA POVAŽÍ

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA VÝCHODNOM SLOVENSKU A NA SPIŠI

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA KYSUCIACH

✔ LETNÉ AKTIVITY V JASNEJ

✔ LETNÉ AKTIVITY NA HOREHRONÍ A LIPTOVE

✔ LETNÉ AKTIVITY VO VYSOKÝCH TATRÁCH

 

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Leto v Jasnej otvára jedinečný Bike Up & Down ©TMR, a.s.

Leto v Jasnej otvára jedinečný Bike Up & Down

Adrenalínový výšľap dovrchu Bike Up a zjazd Bike Down si nadšenci horskej a terénnej cyklistiky užijú už najbližšiu sobotu 14. júna v ...

Reklama

Reklama