Slovak

Horehronie a Liptov: Zábava pre celú rodinu aj adrenalínové výzvy

16. jún 2014 | Kamila Novotná

Správy z regiónu: Liptov, Horehronie

Strediská v tomto článku: Ružomberok - Malino Brdo, Jasná, PARK SNOW Donovaly, Ski Zbojská, Tále, Fun Park Žiarce

Paragliding: Tandemové lety na Donovaloch

Paragliding: Tandemové lety na Donovaloch

Náš seriál o letných aktivitách v slovenských horských strediskách pokračuje na Horehroní a Liptove.

 

Horehronie

Chata Zbojská, pri ktorej v zime premávajú dva kratšie lyžiarske vleky, je pre návštevníkov a turistov otvorená celoročne. Okrem turistických výletov a poznávania nádhernej prírody v národnom parku Muránska Planina sú priamo pri Chate Zbojská k dispozícii volejbalové a futbalové ihriská, pingpongový stôl, fitness centrum, sauna či krytý bazénvírivka.

Druhé horehronské stredisko, kde sa môžete počas vašich prázdninových potuliek po Slovensku zastaviť, sú Tále, ktoré nájdete 17 km severne od Brezna. Práve tu sa totiž nachádza golfové ihrisko Gray Bear, prvé 18-jamkové majstrovské golfové ihrisko na Slovensku, ktoré funguje už dvanásty rok a získava si čoraz väčšiu obľubu, a to aj pre malebnú scenériu horského údolia, v ktorom je situované. Ceny za majstrovské golfové dobrodružstvo si pozrite TU. Po vysiľujúcom pohybe po greene odporúčame využiť služby Wellness centra hotela Stupka, kde disponujú bazénom so slanou vodou a protiprúdom, viacerými saunami aj jacuzzi.

 

Liptov

Čím bližšie k Tatrám, tým bohatšie sú jednotlivé regióny na letné aktivity... Na Liptove sú počas leta v prevádzke tri horské strediská. Jasnej sme venovali samostatný článok, prečítať si môžete TU.

Ružomberok – Malinô Brdo

Obľúbené horské stredisko v pohorí Veľkej Fatry ponúka množstvo príležitostí na horskú turistiku aj cykloturistiku, počas leta tu premáva kabínková lanovka, ktorá vás vyvezie až na vrchol Malinô Brdo, odkiaľ môžete podnikať hrebeňové túry. Vychýrený je aj miestny Rock Machine Bikepark – terény pre downhill s rozličným stupňom náročnosti sú tu upravované už od roku 2009. Tento rok je pre bikerov pripravených 8 tratí vrátane 2200 metrov dlhej najnáročnejšej downhillovej zjazdovky, na ktorej prekonáte 400 výškových metrov. Pri dolnej stanici lanovky nájdete požičovňu športového vybavenia a značkových bicyklov. Bikepark je v dennej prevádzke od 14.6. do 15.9.2014 a ďalej až do polovice októbra počas víkendov.

Rock Machine BikePark  - © Ružomberok - Malinô Brdo

Rock Machine BikePark

Copyright: Ružomberok - Malinô Brdo

Ružomberok však neláka len bikerov a turistov. Adrenalínový zážitok si môžete dožičiť pri zjazde na horských kárach či kolobežkách. Stačí vyviezť sa lanovkou na vrcholovú stanicu a potom si zvoliť ľahšiu asfaltovú alebo jednu z bikeparkových tratí (tú najľahšiu, zelenú).

Najmä pre deti, ale aj pre lezenia chtivých tínedžerov a dospelákov je v blízkosti nástupnej stanice lanovky na Malinô Brdo pripravený lanový park Tarzania. Ako všetky atrakcie, aj táto je členená na rôzne trasy podľa úrovne náročnosti. Vyšantiť sa tu však môžu aj malé deti. Súčasťou lanového parku je aj 50 metrová trasa, na ktorej si môžete vyskúšať zjazd na kladke, teda takzvanú „lanovku“. Od 21.6. je lanový park otvorený denne, a to až do polovičky septembra.

 

PARK SNOW Donovaly

Či už ste rodinka s deťmi, parta nadšených bikerov alebo výletníci obľubujúci turistiku, na Donovaloch si každé leto prídete zaručene na svoje. Letné adrenalínové centrum Fun Aréna funguje na Donovaloch už od roku 2008 a ponúka čoraz viac atrakcií. Dominantou je jednoznačne toboganová bobová dráha so 7 skokmi a 11 ostrými zákrutami, čo činí z jazdy skvelý adrenalínový zážitok. Pre najmenších je tu nafukovací hrad a sústava ôsmich trampolín. Väčšie deti aj mládež a dospelých potešia bungee trampolíny, na ktorých môžete vyskočiť až do výšky 7 metrov! Ďalšia adrenalínová atrakcia, lanové centrum, je sprístupnená všetkým osobám nad 150 cm výšky. V lanovom centre máte na výber z viacerých rôzne náročných okruhov.

PARK SNOW Donovaly v letnej sezóne  - © PARK SNOW Donovaly

PARK SNOW Donovaly v letnej sezóne

Copyright: PARK SNOW Donovaly

Priamo vedľa nástupnej plošiny na okruhy lanového centra stojí lezecká stena. Vidno ju už pri príjazde na Donovaly smerom od Ružomberka. A nie náhodou – táto lezecká stena je momentálne najvyššia na celom Slovensku, je vysoká 21 metrov.

Najmä deti, ale určite aj dospelých, ktorí si radi zaspomínajú na detské roky, zaujme malebný svet Pavla Dobšinského – dedinka HABAKUKY. Okrem rozprávkových príbehov, ktorým sa môžete prizerať, sa tu deti vyšantia na hojdačkách či preliezkach, dozvedia sa viac o remeslách vďaka ukážkam remeselných zručností a nájdu tu aj minizoo.

Keď sme spomínali bikerov, tí si prídu na svoje v Bike Parku. Upravovaná je jedna trať dlhá 2100 metrov, na ktorej zdolávajú prevýšenie 420 metrov. Bicykel je možné si požičať na centrálnom parkovisku alebo pri údolnej stanici lanovky TELEMIX Nová hoľa.

Kto sa na svet najradšej pozerá z výšky a nebojí sa nových výziev, nech sa vrhne na tandemové paraglidingové lety. Práve paragliding je na Donovaloch veľmi obľúbený, miestne výborne poveternostné podmienky predurčili Donovaly ako miesto konania viacerých medzinárodných majstrovstiev v paraglidingu. Jeden tandemový let vás bude stáť 50 € (v cene je doprava na štartovaciu plochu, poistenie aj zapožičanie výstroje).

Počas celého leta je v dennej prevádzke lanovka TELEMIX Nová hoľa, ktorá vás pohodlne vyvezie nielen za adrenalínovými atrakciami donovalského rezortu, ale aj na východiskový bod pre rôzne turistické trasy, dovolenkové prechádzky či vyhliadku na prekrásnu panorámu Nízkych Tatier a Veľkej Fatry.

Na Donovaly premáva od konca mája aj cyklobus z Banskej Bystrice, a to vždy cez víkendy a sviatky o 9:30, 10:05 a 10:20 zo Strieborneho námestia. Jedna jazda stojí 2 € (vrátane bicykla). Ide teda o vítané priblíženie viac ako 40 cyklotrás, ktoré v oblasti Starohorských vrchov nateraz nájdete.

 

Pavčina Lehota – Žiarce

Len 8 kilometrov južne od Liptovského Mikuláša, pri vstupe do Demänovskej doliny sa nachádza horské stredisko Žiarce (v katastri obce Pavčina Lehota). Každoročne sa tu od apríla do októbra môžete povoziť na najstrmšej bobovej dráhe na Slovensku. Táto bobovka je prístupná pre deti od 7 rokov a samozrejme aj pre dospelých. Trať bobovej dráhy je dlhá 1000 metrov a pri jazde zdoláte prevýšenie 120 metrov. Zaujímavou novinkou tohto leta je báječná možnosť získať nanuky zdarma – keď si zakúpite 5 alebo 10 jázd na bobovej dráhe, automaticky získate jeden alebo dva nanuky. Odporúčame zjesť až po dokončení jazdy ;-)

 

Galéria

Adrenalínové leto na Donovaloch
Ski&Golf Tále - © Tále
Letná sezóna v PARK SNOW Donovaly - © PARK SNOW Donovaly
Leto vo Veľkej Fatre - © Ružomberok - Malinô Brdo

Zobraziť všetko

 

POZRITE SI AJ

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA ORAVE

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA STREDNOM SLOVENSKU A NA POVAŽÍ

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA VÝCHODNOM SLOVENSKU A NA SPIŠI

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA KYSUCIACH

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY V JASNEJ

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY V MALEJ FATRE A TURCI

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY VO VYSOKÝCH TATRÁCH

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama