Slovak

Adrenalínové letné novinky v Jasnej vás dostanú do varu!

11. jún 2014 | Kamila Novotná

Správy z regiónu: Slovensko, Liptov, Horehronie

Strediská v tomto článku: Jasná

Horské káry na Chopku

Horské káry na Chopku

Copyright: TMR

Dnes sa v našom seriáli letných aktivít v slovenských horských strediskách zameriame na bod, ktorý spája Horehronie a Liptov. Ten bod nie je nič iné ako druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier, Chopok – a naše najznámejšie a najväčšie horské stredisko Jasná, ktoré sa rozprestiera na jeho svahoch. Rezort, ktorý sa ešte v roku 2012 prezentoval ako dva osobitné areály (Chopok sever a Chopok juh) sa vďaka prepojeniu 15-miestnym funitelom spojil a od roku 2013 vystupuje pod novým názvom Jasná Nízke Tatry.

Okrem turistiky, vysokohorskej turistiky, cykloturistiky a nordic walking-u sa v Jasnej môžete venovať aj mnohým ďalším aktivitám. Atraktívnou novinkou, ktorú môžete vyskúšať už od soboty 14.6. po celú letnú sezónu, sú Mountain káry. Pri jazde z Chopku na Priehybu sa stíhate pokochať aj nádherným panoramatickým výhľadom na Liptov. Na Mountain kárach sa môžu zviezť všetci, vrátane detí od 12 rokov veku. Jedna jazda vás bude stať 10 €, ak ste vlastníkom GOPASS karty, cena jednej jazdy je 5 € + 100 bodov. Celá trasa meria 4350 metrov a počas jazdy na Priehybu prekonáte 662 výškových metrov - smerom dole samozrejme ;)

Keď už budete na Priehybe, vyskúšajte bungee trampolínu, ďalšiu adrenalínovú novinku pod Chopkom. Za päťminútové skákanie zaplatíte 2 €.

Ďalšie dve aktivity priamo súvisia s vodou. Po minuloročnom úspechu bude toto leto znovu možné člnkovať sa na hladine zasnežovacieho jazierka na Bielej Púti. V požičovni Tatry Motion si za 5 € na ½ hodiny požičiate vodný bicykel alebo čln pre dve osoby a o perfektný zážitok máte postarané! Cena požičanej výbavy samozrejme pri použití GOPASS karty opäť klesá.

Druhá spomínaná „vodná“ aktivita je rovnako spojená s nenáročnou turistikou. Príjemná prechádzka po žltej od hotela Grand vás zavedie po náučnom chodníku Demänovská Dolina až k Vrbickému plesu, najväčšiemu prirodzenému jazeru v Nízkych Tatrách. Toto ľadovcové pleso je už takmer 40 rokov prírodnou pamiatkou, kde platí najvyšší stupeň ochrany.

Vrbické pleso - Jasná Nízke Tatry  - © TMR

Vrbické pleso - Jasná Nízke Tatry

Copyright: TMR

Keby sa o letnej Jasnej písala kniha, samostatnú kapitolu by si bezpochyby zaslúžil tamojší Bike park. Jeho presný názov znie Rocky Mountain Bike World JASNÁ a toho roku ponúka 5 downhillových tratí rôznych náročností. Najťažšia z nich, Rocky Face DH začína na Rovnej Holi. Ďalej sú tu dve stredne ťažké trate: Dear Track so začiatkom na Priehybe a Fun Track, ktorá štartuje z Chopku. Druhá menovaná má však aj ľahkú variantu pre rodinný zjazd. Aj posledné dve downhillové trasy majú ľahkú náročnosť: na trať Summit Flatline nastúpite tiež priamo z Chopku, južnú South Track zachytíte na Kosodrevine.

Bicykle sú prepravované na štart 6-sedačkovou lanovkou Záhradky-Priehyba B2 a z Priehyby ďalej kabínovým Funitelom až na Chopok. O podujatiach v bikeparku sme písali TU.

Leto v Jasnej – letné aktivity na Chopku  - © TMR, a.s.

Leto v Jasnej – letné aktivity na Chopku

Copyright: TMR, a.s.

Rodiny s menšími deťmi isto poteší, že po úspechu rozprávkovo-náučného chodníku Karkulka prichádza tento rok na scénu drak Demián. Práve poklad draka Demiána sa bude po celé leto hľadať s pomocou mapy, ktorá je k dispozícii pri pokladni v Záhradkách, v infocentre na Bielej Púti a v pokladni lanovky Chopok juh. Pri plnení viacerých úloh sa deti veľmi dobre zabavia a ak pri turistickej prechádzke v Jasnej navyše vylúštia aspoň tri záhady v mape, čaká ich na Bielej Púti či v pokladni lanovky Chopok juh odmena!

 

Ktoré lanovky budú počas leta v prevádzke?

Všetky letné atrakcie a aktivity na svahoch Chopku sú samozrejme poprepájané lanovkami. Tohtoročnou novinkou je výprava lanovkami až na opačnú stranu Chopka a späť v cene jedného lístka. Deti do 12 rokov sa navyše lanovkami prepravia len za 1 €. Viac o tejto akcii si prečítajte TU.

Počas letných prázdnin budú v prevádzke štyri lanovky na severnej strane, a to štvorsedačka s označením B3 na trase Biela Púť – Jasná, pozemná lanovka, tzv. twinliner A4 na trase Jasná – Priehyba a 15-miestny Funitel z Priehyby na Chopok (A1). Zo Záhradiek na Priehybu bude premávať expresná 6-sedačka (B2).

Po južnej strane Chopka sa vyveziete dvoma lanovkami. Zo Srdiečka (1213 m) štvorsedačkou na Kosodrevinu (1494 m) a z Kosodreviny na Chopok kabínkovou lanovkou. Podrobnejšie informácie o prevádzke lanoviek počas letnej sezóny nájdete TU.

✔ Pozrite si fotogalériu Leto v Jasnej ✔

 

POZRITE SI AJ

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA ORAVE

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA STREDNOM SLOVENSKU A NA POVAŽÍ

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA VÝCHODNOM SLOVENSKU A NA SPIŠI

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA KYSUCIACH

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY V MALEJ FATRE A TURCI

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY NA HOREHRONÍ A LIPTOVE

✔ TIPY NA LETNÉ AKTIVITY VO VYSOKÝCH TATRÁCH

 

 

Galéria

Leto v Tatrách - © TMR
Jasná Nízke Tatry
Chopok v lete – Jasná Nízke Tatry - © TMR, a.s.
Chopok v lete – Jasná Nízke Tatry - © TMR, a.s.

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Galéria

Tropical Paradise Tatralandia - © TMR, a.s.
Chopok v lete – Jasná Nízke Tatry - © TMR, a.s.
Chopok v lete – Jasná Nízke Tatry - © TMR, a.s.
Leto na Chopku - Jasná Nízke Tatry - © TMR, a.s.

Reklama

Reklama