Alpínske túry sú pre mnohých turistov vyhľadávaný spôsob, ako stráviť dovolenku na horách. Nezáleží na tom, či to máte radi náročné a strmé, alebo skôr pohodlné a čo najľahšie, pri pešej turistike na vysokohorských lúkach si každý nájde vhodnú výzvu. Ale počkať, čo to alpínske lúky vôbec sú?

Či je horská lúka alpínska alebo nie, súvisí s jej využitím ako pastviny pre dobytok. Len vtedy, keď letný dobytok ostane na lúke najmenej 60 dní (a to nepretržite), obdrží majiteľ tzv. "alpínsku prémiu" a môže svoju horskú lúku označiť za alpínsku. Musí to byť poľnohospodársky dobytok, takže domáca zoo sa neráta. Podľa toho existujú kravie a dobytčie alpínske lúky, teľacie lúky, ovčie lúky, konské lúky alebo zmiešané pastviny. Najčastejšie sa kravské pastviny vyskytujú v severných Alpách - dojnice produkujú mlieko, ktoré sa prepravuje z tzv. "Melkalmu" do údolia alebo sa na pastierskych lúkach spracúva na mlieko a syr.

Najmä pre deti sú vysokohorské túry prírodným zážitkom bohatým na učenie sa nových vecí. Často človek dostane možnosť na cestách pristúpiť rovno k zvieratám. Kto dodrží pár pravidiel správania, môže mať úplnú istotu a pokoj, pretože kravy, ovce aj kone sú v podstate veľmi mierumilovné zvieratá. Kto neopustí vyznačené chodníky, zvieratá nevystraší ani im príliš nepôjde na nervy, môže sa pri pešej turistike so zvieratami aj zabaviť. Pri pozorovaní teliat je potrebné postupovať opatrne, pretože sú chránené svojimi matkami - je dôležité udržiavať správnu vzdialenosť. Dokonca aj psy musia byť na alpských pastvinách nevyhnutne na vodítku. Ak sa budete riadiť týmito jednoduchými pravidlami, ťažko nájdete niečo lepšie ako prechádzku po čerstvých a čistých horských lúkach, pozorovanie zvierat pri ich každodenných činnostiach a pauzu zaliatu slnkom na mnohých desiatových "odpočívadlách"!

 

Túry na alpínskych lúkach v Tirolsku

Ľahká dostupnosť, krásna krajina, vynikajúca infraštruktúra a v neposlednom rade kulinárske špeciality robia z Tirolska najobľúbenejšiu rekreačnú oblasť horských turistov. Samozrejmosťou sú nespočetné vysokohorské túry všetkých stupňov náročnosti, ktoré sa dajú absolvovať od Arlbergu až po Kitzbühelské Alpy. Vo všetkých regiónoch Tirolska sa ponúka množstvo krásnych prechádzok a túr, ktoré majú alpínsku pastvinu ako cieľ cesty alebo aspoň ako zastávku. Často je tiež otvorený "snack bar", kde pastieri servírujú domáci syr, mlieko a slaninu. Zadarmo k tomu je prvotriedny výhľad na hory, ktorý je typický pre mnohé horské pasienky. Kde by jedlo chutilo lepšie? A na komentovaných prehliadkach či exkurziách o výrobe výrobe syra, ako napríklad na Burgeralme v Rettenschössu alebo v zážitkovej mliekarni Zillertal, sa môžete dokonca aj niečo naučiť.

Predstavujeme Vám päť vysoko odporúčaných vysokohorských túr cez alpínske lúky v Tirolsku. Každý turista by si tu mal nájsť to svoje, keďže vyberáme túry od najľahších prechádzok až po vysokohorské túry s prevýšením okolo 1000 metrov.

 

► Turistický tip č.1: Fallerschein (ľahká)

Fallerschein je najväčšia alpská dedina v Tirolsku a dokonca aj jedna z najväčších v Alpách, s viac ako 40 rustikálnymi drevenými zrubmi. Alpská dedina sa nachádza v prírodnom parku na trase medzi Stanzach a Namlos. Na východiskový bod sa dostanete z Reutte tak, že budete pokračovať po Lechtaler Straße do Stanzachu a tam odbočíte doľava na Berwang Namloser Straße. Krátko pred dedinkou Namlos odbočuje doprava cestička, ktorá je východiskovým bodom pre krátku túru do dedinky Fallerschein. Mierne stúpajúca turistická trasa (spolu 135 m.n.m.) vás len za 45 minút privedie do Fallerschein. Niektoré z chát vo Fallerschein je možné si prenajať: päť chát si totiž môžu prenajať hostia. Zvyšok však využívajú samotní majitelia. V "Michl's Fallerscheinstube" a v "Sennstüberl Fallerschein" turistov čaká dobrá alpská kuchyňa, domáce pokrmy z Lechtalu a vybrané špeciality z alpských pasienkov.

Východiskový bod: Odbočka na Fallerschein z križovatky medzi Stanzach a Namlos
Cieľ túry: alpská dedinka Fallerschein
Pohorie: Lechtalské Alpy
Dĺžka: 4,6 km
Trvanie túry: 1 h 30 min
Stúpanie: 135 m
Klesanie: 100 m
Kondícia: * (1 z 5)
Technika: * (1 z 5)

 

► Turistický tip č.2: Brentenjochalm (ľahká)

Útulné malé chyže, svieža paleta kvetov okolo domu a spokojní hostia sediaci na priedomí chaty na slnku a užívajúci si domáci orechový koláč alebo jablkovú štrúdľu: na idylickom Brentenjochalm (otvorenom od konca mája do konca septembra), ktorý je obzvlášť ľahko prístupný vďaka lanovke Kaiserlift, sa stretávajú gurmáni, turisti a niekedy aj priateľskí alpskí duchovia na spoločenskej schôdzke. Ale kde sú potom kravy? Počas dňa ležia v čistej stajni a na pastvinu sa dostanú až večer, dojnice sa pasú na asi pol hodiny vzdialenej lúke Steinbergalm na svahu oproti.

Okruh na úpätí Gamskogel začína v Kufsteine pri údolnej stanici lanovky Kaiserlift. Cez Hinterdux, Vorderdux, hostinec Duxer Alm a lesy Stadtbergu vystúpate o 710 výškových metrov za zhruba tri hodiny ku Brentenjoch a Brentenjochalm. Tu si môžete dôkladne oddýchnuť a vychutnať si výhľad predtým, než sa vydáte po chodníku naspäť do údolia.

Východiskový bod: údolná stanica lanovky Kaiserlift, Kufstein
Cieľ túry: Brentenjochalm
Pohorie: Kaisergebirge
Dĺžka: 13,8 km
Trvanie túry: 6 h 30 min
Stúpanie: 710 m
Klesanie: 710 m
Kondícia: *** (3 z 5)
Technika: * (1 z 5) 

 

► Turistický tip č. 3: Feldalm (ľahká)

Priamo na krásnom Walchsee v blízkosti nemeckých hraníc začína denná túra do Feldalm, ktorá vyzerá s niekoľkými svojimi horskými chatami takmer tak, ako mohli alpské pasienky vyzerať pred polstoročím. Čas sa tu však nezastavil: Feldalm je jednou z mála komunálnych alpínskych lúk, ktoré majú bio certifikáciu. Na organickej horskej pastvine sa žiadnemu poľnohospodárovi nepovoľuje konvenčné kŕmenie kráv, ktorých mlieko steká do spoločných mliečnych kotlov. Vo Feldalm ide o mlieko od približne 70 kráv, z ktorých mnohé patria rodine Heinza Gstira, známeho tirolského ekologického priekopníka a zakladateľa značky „Bio vom Berg“. Na tejto tradičnej vysokohorskej pastvine sa nenachádza žiadny snack bar, ale určite tu dostanete pohár organického cmaru priamo od alpských farmárov. Vynikajúci organický alpský syr si môžete zakúpiť v mliekarni Hatzenstädt na Niederndorferberg.

Východiskový bod: Parkovisko Ostufer Walchsee
Cieľ túry: Feldalm
Pohorie: Kaisergebirge
Dĺžka: 21 km
Trvanie túry: 6 h
Stúpanie: 930 m
Klesanie: 930 m
Kondícia: *** (3 z 5)
Technika: * (1 z 5)

 

► Turistický tip č. 4: Hohenau Alm

Na tejto vysokohorskej túre do krásneho Hohenau Alm musíte vyjsť až do výšky takmer 2000 metrov nad morom. Hoheanu Alm je často označovaný ako Malý Tibet Zillertalu. Sú tu "Šerpovia", modlitebné kolesá aj modlitebné vlajky. Ale inak všetko prebieha veľmi tradične tirolsky, hoci sa chata s dvoma malými miestnosťami prezentuje kuriózne. Na pastvinách všade navôkol sa zo života teší približne 30 kusov dobytka (medzi nimi aj anguské kravy). Okrem toho si tu alpínske letá užíva pár kôz, tri ošípané a nejaké kurčatá. Tí, ktorí sa usadia na terase chaty, majú nádherný výhľad na Zillertalské Alpy a oslnivé vody nádrže Zillergrund, ktorá odráža za priaznivého počasia modrú oblohu.

Začiatok túry je v hostinci Bärenbad v Zillergrund, bočnej doline Zillertalu. Odtiaľ to trvá asi 2,5 hodiny pozdĺž jazera a okolo pekných vodopádov a mnohých vyhliadkových lavičiek do Hohenau Alm. Cesta naspäť je rovnaká ako cesta tam.

Východiskový bod: Gasthof Bärenbad
Cieľ túry: Hohenau Alm
Pohorie: Kitzbühelské Alpy
Dĺžka: 12,8 km
Trvanie túry: 4 h 30 min
Stúpanie: 1040 m
Klesanie: 1040 m
Kondícia: *** (3 z 5)
Technika: * (1 z 5)

 

Túra na Mauchele Alm

► Turistický tip č. 5: Mauchele Alm

Horský vzduch s alpským nádychom: Prírodný park Kaunergrat ponúka nielen fascinujúcu prírodu vo všetkých možných alpských výškach, ale aj tradičnú kultúrnu krajinu. Pitztaler Almenweg spája Söllberg, Mauchele, Neuberg, Tiefentalalm a Arzler Alm. Všetky sú umiestnené v nadmorskej výške približne 1800 m, na ceste poskytujú nádherný výhľad na Pitztal a Kaunergrat. Mauchele Alm nad dedinou St. Leonhard v Pitztale je príjemná alpská pastvina, kde sa stretávajú turisti a cyklisti na horských bicykloch počas krásnych letných dní. Sedia v tieni borovíc, smrekovcov a smrekov, pretože chata tesne hraničí s lesom. Mnohí hostia sa tu pripravujú na mimoriadne pekné stúpanie: z Mauchele Alm je to asi 300 metrov nadmorskej výšky a asi hodinu cesty na idylické jazero Brechsee.

Najlepšie sa na Mauchele Alm dostanete zo St. Leonharder Weiler Rehwald. Od hostinca Alpengasthof Felsenhof vedie k pasienku cesta, ktorá je dostupná aj pre deti.

Východiskový bod: Weiler Rehwald/St. Leonhard
Cieľ túry: Mauchele Alm
Pohorie: Ötztalské Alpy
Dĺžka: 8,6 km
Trvanie túry: 2 h 30 min
Stúpanie: 570 m
Klesanie: 570 m
Kondícia: ** (3 z 5)
Technika: * (1 z 5)