So stúpajúcimi teplotami sa raj lyžiarov v St. Anton am Arlberg mení na pokojnú, letnú horskú dedinu. Na viac ako 300 kilometrov dlhej sieti trás je tirolský alpský svet otvorený pre turistov na dlhé prechádzky v liečivom horskom vzduchu. Profesionálnejší turisti sa tak pohybujú po cezhraničných serpentínach, milovníci prírody obdivujú Rendl v záplave kvetov a rodiny na sennskom WunderWanderWeg zbystria nielen svoj čuch.

 

Pre milovníkov prírody

► "Horiaci" kopec na Alpenrosenweg

Najmä v mesiacoch jún a júl na svahoch Rendlu južne od St. Anton am Arlberg nájdu turisti "červené more". Dôvodom je veľa rozkvitnutých alpských ruží. Trasa začína za vrcholovou stanicou Rendlbahn (výstup pešo alebo gondolou), kde sa deti môžu vyšantiť na ihrisku a rodičia si zatiaľ užijú výhľad na Lechtalské Alpy a hory verwallskej skupiny. Potom je čas vydať sa na Rendlalm, skúsení turisti si okruh môžu predĺžiť na Zwölferkopf (2 558 m).

Trvanie: cca 4 hodiny (bez lanovky cca 6 hodín)
Náročnosť: stredná
Občerstvenie: vrcholová stanica Rendl (2 030 m), Rendlalm (1 791 m)

 

Pre zvedavcov

► Panoramatický chodník na Galzig

Rodiny sa kolísajú v lanovke Galzigbahn, ktorá je pohodlná a bohatá na vyhliadky, z centra na rovnomennú horu v dovolenkovej oblasti St. Anton am Arlberg.

Akonáhle prídu na vrchol, začína návštevníkom krátka cesta časom a históriou na chodníčkoch miestnych pionierov: Na panoramatickej trase Mutspuren na vás čaká interaktívna túra s hrami, prírodnou históriou a čľapkaním sa v nádrži. Okruh zahŕňa 5 kilometrov a 200 metrov prevýšenia.

Trvanie: cca 2,5 hod.
Náročnosť: ľahká
Občerstvenie: vrcholová stanica Galzig (2 185 m)

 

Pre gurmánov

► Pôžitok a úžas na Stöcklweg v Pettneu

Z Pettneu am Arlberg sa tiahne lesná a lúčna túra do Nessler Alm, kde kozy, kurčatá, ošípané a 60 kráv učaria najmä mladým turistom. Stöcklweg dlhá takmer 7,5 km vedie okolo Gridlonbach, Pleißereck a starého Nessler Alm. V miestnom múzeu ako by sa zastavil čas: historické medené kotly, maslové vane a zariadenia na výrobu mliečnych produktov svedčia o histórii Stanzertalu, ktorá siaha až do 12. storočia. Po výdatnej svačinke alebo domácej špecialite v podobe špenátovo-syrového knedlíka turisti putujú ďalej cez kalváriu, ktorá je známa ako miesto rozjímania, a okolo kaplnky, ktorá je chránenou pamiatkou.

Trvanie: cca 3,5 hodiny
Náročnosť: ľahká až stredná
Občerstvenie: Nessler Alm (1 610 m)

 

Pre cezhraničných turistov

► Berggeistweg medzi Tirolskom a Vorarlberskom

V okrese St. Christoph v st. Anton začína z vrcholku priesmyku Arlberg stúpanie na Kaltenberghütte. Za hostincom Valluga prechádzajú turisti po Berggeistweg a jej serpentínach, okolo Almmatten až k jazeru pod horou Maroikopf vo Vorarlbersku. Na tejto križovatke medzi mestami Klostertal a Verwall stojí horský hostinec s charakteristickými červenými oknami a výhľadom na okolité hory. Návrat vedie cez Paul-Bantlin-Weg späť k Albonaseen, celkovo 15 kilometrov a 675 výškových metrov.

Trvanie: cca 6 hod.
Náročnosť: stredná až ťažká
Občerstvenie: Kaltenberghütte (2 089 m)

 

Pre rodiny:

► Sennská WunderWanderWeg pre všetky zmysly

Pešia turistika pre všetky zmysly je mottom na sennskej WunderWanderWeg nad St. Anton am Arlberg. Dobrodružná trasa, ktorá je vhodná najmä pre deti, začína už na Maiensee neďaleko St. Christoph. Okolo Sennhütte potom vedie trasa alpských kvetín a bylín, ktorá poteší rodiny svojimi približne 1 000 rastlinami na ovoňanie, ochutnávku a obdiv; medzi 107 126 kvetmi nájdete aj najväčší plesnivec alpínsky v celých Alpách. Na týždennom programe Sennhütte je "pečenie bylinkového chleba" alebo "knajpovanie" (vodoliečba). V auguste sa tu zvyčajne koná rastlinný festival Arlberg - pozrite si ich webovú stránku a ani tento rok nezmeškajte ďalšie skvelé podujatia! 

Trvanie: cca 1,5 hod.
Náročnosť: ľahká
Občerstvenie: Sennhütte (cca 1500 m)

 

Tieto i ďalšie turistické tipy nájdete na www.stantonamarlberg.com