Na horách je najlepšie, že sa do nich môžeme vypraviť kedykoľvek, nech je leto či zima, nech je všedný deň, alebo štátny sviatok. Hory nie sú nikdy zatvorené. Takže ak dávate horám prednosť pred preplnenými morskými plážami, pozrite si spolu s nami päť najobľúbenejších letných horských aktivít, ktorým sa vám podobní jedinci na horách najčastejšie venujú.
 

◆ PEŠIA TURISTIKA 

Pešie túry až na vrcholky hôr... Neexistuje azda lepší spôsob, ako aktívne stráviť deň na horách, než hrebeňová túra či len prechádzka, pri ktorej môžete objavovať horskú faunu a flóru. Práve pešia turistika je najpopulárnejšia športová aktivita v letných horách. Je vhodná pre všetkých; aj pre tých, čo sa nechcú pri výstupe příliš zapotiť - stačí len zvoliť menej náročnú trasu v dostupnejšom teréne, dať si pauzu na občerstvenie alebo obed v niektorej z horských chát a robiť si krátke zastávky s výhľadom na okolitú prírodu. Dobrodruhovia a skúsenejší horskí turisti sa zase radšej vyberú na viacdenné dlhšie a náročnejšie treky a hrebeňové túry. Každá z lokalít, pre ktorú sa v priestore medzi Krkonošami, Tatrami, Alpami a Dolomitami rozhodnete, ponúka nepreberné množstvo alternatív.


◆ HORSKÁ CYKLISTIKA

Hory sú v lete rajom pre cyklistov. Ak sa chystáte prežiť dovolenku v sedle svojho horského bicykla, kvalitné cyklotrasy nájdete v každom kúte európskych hôr. Viac informácií o najobľúbenejších cyklistických regiónoch v Rakúsku, Taliansku a vo Švajčiarsku sa dozviete na stránkach www.bike-holidays.com. Prehľadne spracované rakúske stránky, ktoré navyše majú aj českú jazykovú mutáciu, vás zasvätia do možností cykloturistiky a môžete si tak lepšie naplánovať svoje aktívne prežité voľno.

Špeciálny areál pre milovníkov horských bicyklov vznikol v Taliansku - Alpi bike resort je jedinečný priestor, kde si môžete vychutnať všetky zaujímavé varianty horskej cyklistiky. Skladá sa z 3 údolí a 8 lokalít, ktoré ponúkajú viac ako 50 freeridových trás rôznych úrovní obtiažnosti a stovky jazdeckých tratí aj množstvo Bike parkov. Do projektu Alpi bike rezort sú momentálne zapojené horské strediská Bardonecchia, Cesana Torinese, Chiomonte, Claviere, Pragelato, Bili, Sauze d'Oulx a Sestriere, v ktorých vás aj vaše bicykle prepraví tiež 8 sedačkových a 2 kabínkové lanovky.


◆ HOROLEZECTVO

Kto má rád hory a chce zdolávať vrcholy, môže zabojovať na horolezeckých trasách. Pri prvých skúsenostiach s horolezectvom je vhodné využiť služieb lektora, ktorý vás naučí základy, a ak vás nadšenie neprejde a vybavíte sa potrebným lezeckým a bezpečnostným príslušenstvom, na svojich horolezeckých túrach by ste mali vždy využívať služby skúseného horského sprievodcu, ktorý dobre pozná vami zvolený terén.
 

◆ ADVENTURE PARKY

Ak si chcete zašportovať aj s deťmi, nemôžete si vybrať lepšie. Detské zábavné parky sa stávajú súčasťou aj slovenských horských stredísk; najčastejšie v ich výbave nájdete bobovú dráhu, lanové centrum, lezeckú stenu, zjazd na lanovke alebo tubing. A samozrejme rôzne druhy trampolín a preliezačiek a šmýkačiek pre najmenších. O tomto type letných aktivít v slovenských horských strediskách sme písali v našom seriáli.

Skutočne dobrodružnú zábavu si užijete aj v množstve talianskych Adventure parkov, ktorých výčet nájdete na stránke www.parchiavventuraitaliani.it/. Lanové parky, tirolské zjazdy cez les a rozličné prekážkové dráhy, na ktorých sa zaručene vyšantia tak deti, ako aj dospelí.

 

◆ GOLF

Kto nevyhľadáva dobrodružstvo a chce len relaxovať a tráviť pohodové chvíle na čerstvom vzduchu, môže si pobyt v prírode spestriť golfom. Veľa horských stredísk ponúka rôzne typy golfu, či už adventure minigolf, klasický deväť- či 18-jamkový golf na greene alebo práve sa rozvíjajúcu obdobu golfu - discgolf, pri ktorom sa hrá namiesto golfových loptičiek s lietajúcimi taniermi, inak povedané s frisbee, a vašou úlohou je trafiť sa na čo najmenej pokusov do drôteného košíka zaveseného na žŕďke, namiesto do jamky. Pozor: Trocha zdravej súťaživosti v golfovom turnaji s rodinou alebo priateľmi môže vyvolať veľa zábavy! :-)