Slovak

Szczawnica Palenica: Rodinná lyžovačka nad kúpeľným mestom

26. december 2013 | Matej Petőcz

Správy z regiónu: Poľsko

Strediská v tomto článku: Szczawnica - Palenica

Szczawnica Palenica

Szczawnica Palenica

Copyright: pkl.pl

Szczawnica Palenica je malé moderné lyžiarske stredisko s U-rampou v blízkosti Pieninského národného parku (poľ. Pieniński Park Narodowy). Od hraničného priechodu Lysá nad Dunajcom – Nedeca je vzdialené 22 km.

Nástup do strediska vrátane parkoviska sa nachádza priamo v centre kúpeľného mesta Szczawnica. Kúpele v Szczawnici majú viac ako 200 ročnú tradíciu, zameriavajú sa na problémy dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva. Vzdialenosť od Prielomu Dunajca je len 2 km.

Szczawnica Palenica  - © pkl.pl

Szczawnica Palenica

Copyright: pkl.pl

Skiareál

Z centra mesta premáva do hornej časti strediska expresná 4-sedačka s dĺžkou 757 metrov, prevýšením 263 metrov a kapacitou 2200 osôb za hodinu. Táto 4-sedačka priamo obsluhuje 1 km dlhú čiernu zjazdovku. Sprístupňuje ale tiež štyri lyžiarske vleky s menej náročnými terénmi. Tieto vleky ďalej pokračujú až do najvyššieho bodu strediska, vrchol Šafranovka (poľ. Szafranówka), do nadmorskej výšky 742 metrov.

Šafranovka leží priamo na slovensko-poľskej štátnej hranici, nad obcou Lesnica na Slovensku, a ponúka výborný výhľad na Vysoké Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki a celú Szczawnicu. Zo Šafranovky je potom možné zlyžovať 2 km dlhou červenou zjazdovkou späť do mesta k údolnej stanici lanovky. Táto zjazdovka je aj osvetlená pre potreby večerného lyžovania.

Požičovňu, servis lyží ako i lyžiarsku školu nájdete pri dolnej stanici 4-sedačky.

Szczawnica Palenica  - © pkl.pl

Szczawnica Palenica

Copyright: pkl.pl

Zaujímavosťou v stredisku je to, že lanovka prekonáva jeden z prítokov Dunajca – rieku Grajcarek. Križovanie rieky so zjazdovkou je vyriešené premostením.

Funpark

Veľkou atrakciou v Szczawnici – Palenici je obrovská U-rampa so šírkou 15 m a výškou 3,5 m. Rampa slúžila už počas Zimnej Univerziády 2001, kedy Szczawnica hostila všetky štyri snowboardové súťaže: obrovský slalom, paralelný slalom, boardercross a halfpipe.

 

Pozrite si tiež:

Snehové podmienky

Mapu zjazdoviek

Mapu príjazdu

Webkameru

 

Galéria

Szczawnica Palenica - © pkl.pl
Szczawnica Palenica - © pkl.pl
Szczawnica Palenica - © pkl.pl
Szczawnica Palenica - © pkl.pl

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama