Slovak

Trojdňová lyžovačka v Engelberg

26. október 2013 | OnTheSnow/Tomáš Harach

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Centrálne Švajčiarsko

Strediská v tomto článku: Engelberg

Engelberg Titlis

Engelberg Titlis

Copyright: Engelberg-Titlis Tourismus AG

Stredisko Engelberg sa nachádza vo švajčiarskom regióne Obwalden. Má celkom 82 km zjazdoviek, rozdelených do dvoch častí na oboch stranách strediska: Titlis a Brunni.

Stredisko Engelberg prevzalo názov od stredovekého benediktínskeho kláštora, ktorý podľa legendy založili na príkaz anjela. Jedna vec je istá: lyžovanie je nebeské.

Útulná dedinka je obklopená majestátnymi zasneženými vrcholkami. Lyžiari využívajú zjazdovky od októbra do mája. 3028 metrov vysoký ľadovec Titlis je najvyššou lyžiarskou destináciou v strednom Švajčiarsku. Nájdete tu rotujúcu lanovku Rotair Titlis, ktorá vám ponúkne nádherný výhľad.

Rotair Titlis - rotujúca lanovka  - © Björn Söderqvist

Rotair Titlis - rotujúca lanovka

Copyright: Björn Söderqvist

 

Takto sme strávili perfektné 3 dni v Engelberg...

 

DEŇ PRVÝ: ZAČÍNAME Z VRCHU

Lanovky vozia lyžiarov cez stanice Gerschnialp (1262 m), Trübsee (1796 m) a Stand (2428 m), až na vrchol hory Klein Titlis (3028m). Ráno začnite s lyžovačkou úplne od vrchu. Zjazdovka vás zavedie na návštevu ľadovcovej jaskyne. 150 metrov dlhý umelý tunel vedie do srdca ľadovca, 20 m pod ľadovou plochou. So svojimi krásnymi kryštály je tento priestor naozaj magický. Poriadne sa oblečte lebo v tomto tuneli je zima. Vstupné je zdarma.

Ľadová jaskyňa  - © Michael Springmann

Ľadová jaskyňa

Copyright: Michael Springmann

 

Keď ste na vrchu ľadovca, máte dve možnosti ako sa dostať dole. Prvá z nich je najať si profesionálneho horského sprievodcu a vybrať sa cestou cez ľadovec a ďalej až na vrchol Titlis. Druhou možnosťou je zlyžovanie najdlhšej zjazdovky v stredisku Engelberg, tiež jednej z najdlhších v Alpách. 12 kilometrová zjazdovka s prevýšením 2000 metrov začína pri reštaurácii Alpstubli Trübsee Untertrübsee a vedie cez Kanonenrohrpiste a Schuß do Engelberg.

V dedine si môžete oddýchnuť v hoteli Central. Začnite s drinkom v útulnom bare Dream Life a potom pokračujte do reštaurácie Central na výdatnú švajčiarsku večeru. Vyskúšajte tradičné Älplermagronen (makaróny s jablkovým kompótom).

Lyžovačka v Engelbergu  - © Engelberg-Titlis Tourist Office

Lyžovačka v Engelbergu

Copyright: Engelberg-Titlis Tourist Office

 

DEŇ DRUHÝ: ČAS NA VÝZVU

Stredisko Engelberg bude najviac vyhovovať stredne pokročilým a pokročilým lyžiarom. Modré zjazdovky pod sedačkovou lanovkou Rindertitlis sú dobré na zahriatie svalov na začiatok každej lyžovačky. Ak ste sa už dostatočne zahriali, zamierte na známu čiernu zjazdovku Rotegg, ktorá je preslávená svojimi ľadovými výmoľmi. Freeride nadšenci by mali zamieriť na 'Stone Mountain ", ktorá vedie z vrcholu Klein Titlis do Trübsee a má celkové prevýšenie 1200 výškových metrov.

Po obede v útulnej horskej chatke si zájdite na jednu zo zábavných aktivít ako napríklad snowXpark, snowtubing alebo na snehový bicykel (dve krátke lyže miesto kolies). Nenechajte si ujsť 3,5 kilometra dlhú sánkarskú dráhu z Gerschnialp do Engelberg. Dráha je otvorená od polovice decembra do začiatku marca. Piatky a soboty tu nájdete aj nočné sánkovanie.

Začiatočníci a rodiny. . . Ak nie ste skúsený lyžiar, alebo máte malé deti nájdete veľa príjemných a širokých zjazdoviek v Trübsee, Untertrübsee a na Gerschnialp. Slnečné Brunni, na druhej strane údolia, je vhodné aj pre začiatočníkov a deti. Tam nájdete aj ihrisko Yeti Snow Park.

 

DEŇ TRETÍ: FREESTYLE & PRIESKUM

Freestyle nadšenci by mal určite navštíviť TerrainPark Titlis, ktorý nájdete pri dolnej stanici lanovky Joch Express. Je tu postavených veľa skokov, zábradlí, nájdete tu aj U-rampu.

Engelberg má takmer 40 kilometrov tratí určených na bežecké lyžovanie. Krásna zimná krajina a unikátny pohľad na ľadovce vás dokonale uvoľnia – dokonalé zakončenie dňa na svahoch. 10 km dlhý turistický chodník z Gerschnialp Untertrübsee vás cez prevedie cez zasnežené lesy.

Záujmové body: choďte sa pozrieť ako sa vyrába syr vyrobený v benediktínskom kláštore (založený v 1120) a navštívte miestny barokový kostol, v ktorom nájdete najväčší orgán vo Švajčiarsku.

Navečerať sa môžete v panoramatickej reštaurácii na Titlis (3020 m).

 

UBYTOVANIE

V dedine nájdete široký výber ubytovania: luxusné hotely, chaty a moderné apartmány. Pre úplne iný zážitok, skúste Igloo Village Engelberg Titlis v Trübsee. V iglu môže naraz bývať šesť ľudí, čo je skvelá voľba pre rodiny s deťmi alebo pre skupiny priateľov. Zamilované páry si môžu zarezervovať špeciálne romantické "iglu". Všetky sú vybavené teplými spacákmi a prikrývkami z ovčej kože. Ubytovanie v iglu môžete využiť od Vianoc do Veľkej noci.

Ubytovanie v iglú  - © Engelberg-Titlis Tourismus AG

Ubytovanie v iglú

Copyright: Engelberg-Titlis Tourismus AG

 

Pozri viac informácií o lyžovaní v Engelberg alebo stránky strediska.

Čítaj viac našich článkov v rubrike Najlepšie lyžiarske dobrodružstvá

 

 

Galéria

Engelberg Titlis  - © Engelberg-Titlis Tourismus AG
Rotair Titlis  - © Björn Söderqvist
Engelberg Titlis  - © Engelberg
Snowtubing v Engelbergu - © Engelberg Tourism

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama