Slovak

Osem tipov na jarnú lyžovačku

Val d'Isère

Val d'Isère

Copyright: nuts.fr

V apríli už má väčšina tuzemských lyžiarskych stredísk po sezóne, ale aprílová lyžovačka má nepochybne veľa výhod. Najdôležitejšie je však naďabiť na správny areál, kde sú napriek jarným teplotám stále dobré podmienky na lyžovanie.

Aké sú výhody lyžovania v apríli? Predovšetkým dobrá cena, teda ak sa nechystáte na lyžovačku práve počas Veľkej noci. Hotely a penzióny v rámci boja o zákazníkov často znižujú ceny pobytov alebo ponúkajú zaujímavé balíčky obsahujúce okrem stravy aj skipasy v cene. Ďalšou výhodou je nepochybne menší počet lyžiarov na svahoch a s tým súvisiace kratšie rady pri vlekoch, a teda viac času na samotné lyžovanie.

V apríli sa zvyčajne môžeme spoľahnúť na nádherné slnečné počasie a dlhšiu otváraciu dobu vlekov. Aj keď kvalita snehu počas apríla či mája nemusí byť taká dobrá ako uprostred zimy, husté sneženie nie je v Alpách ani v apríli ničím neobvyklým.

Kľúčom k úspešnej jarnej lyžiarskej dovolenke je teda práve len správna voľba lyžiarskeho strediska. V spolupráci s turistickým portálom Crystal Ski vám prinášame prehľad ôsmich najpredávanejších lyžiarskych destinácií v Európe.

 

Tignes (2.100 m.n.m.) a Val d'Isere (1850 m.n.m)

Lyžiarsky areál Espace Killy je otvorený až do začiatku mája a je z hľadiska výšky snehovej pokrývky na konci sezóny jedným z najistejších miest. Výhodou Val d'Isère sú severné svahy. V Tignes majú lyžiari k dispozícii ľadovec Grande Motte (3400 m.n.m.), ktorý umožňuje stredisku až deväť mesiacov trvajúcu sezónu! Sieť 300 km zjazdoviek láka rodiny aj freeriderov.

Jedna z 11 kabínkovych lanoviek vo Val d'Isère  - © NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE

Jedna z 11 kabínkovych lanoviek vo Val d'Isère

Copyright: NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE

 

Val Thorens (2300-3200 m.n.m)

Val Thorens je najvyššie položené lyžiarske stredisko v Európe a jedna z najbezpečnejších destinácií, pokiaľ ide o množstvo snehu v závere sezóny, a to až do mája. Val Thorens je súčasťou obrovskej lyžiarskej oblasti Tri údolia, ktorá zahŕňa 600 km zjazdoviek, pričom väčšina zjazdových tratí leží v nadmorskej výške nad 2000 metrov. Bonusom je miestny ľadovec, na ktorom sa predtým lyžovalo aj cez leto. Vo Val Thorens si môžete byť istí, že zjazdovky aj v apríli bude pokrývať dostatočná vrstva snehu!

Val Thorens  - © Val Tho Tourism

Val Thorens

Copyright: Val Tho Tourism

 

St. Anton (1304-2450 m.n.m.)

Rakúskemu regiónu Arlberg čo do množstva snehovej pokrývky jednoznačne kraľuje St. Anton, ktorý ponúka možnosť lyžovania od konca novembra až do začiatku mája. Množstvo severne orientovaných svahov zaručuje dobré snehové podmienky napriek usilovnému jarnému slnku. Aj na južných svahoch ale môžete na jar lyžovať, a to vďaka umelému zasnežovaniu, vďaka ktorému pokrýva aj slnkom vyhriaté svahy dostatočná vrstva snehu. Toto prekrásne letovisko ponúka jedny z najlepších podmienok pre freeriderov v Európe a tiež širokú škálu apres-ski možností.

Prašan v St. Anton  - © St. Anton Tourism

Prašan v St. Anton

Copyright: St. Anton Tourism

 

Obergurgl (1930-3082 m.n.m.)

Obergurgl je najvyššie položená tradičná tirolská dedina v Rakúsku. Vďaka vysoko položeným zjazdovkám je jedným zo zaručených tipov na jarnú lyžovačku, aj keď sa nenachádza na ľadovci. Ak hľadáte očarujúce prostredie a stredisko s množstvom snehu, potom je Obergurgl jednou z najlepších možností.

Vysoká nadmorská výška Obergurgl-Hochgurgl zaručuje dostatok snehovej pokrývky aj v apríli.  - © Obergurgl Tourism

Vysoká nadmorská výška Obergurgl-Hochgurgl zaručuje dostatok snehovej pokrývky aj v apríli.

Copyright: Obergurgl Tourism

 

Ischgl (1377-2872 m.n.m.)

V Ischgli sú zvyčajne zjazdovky aj vleky otvorené až do začiatku mája, napriek tomu, že ani toto stredisko neleží na ľadovci. Za dobré snehové podmienky v jarných mesiacoch vďačí rezort svojim severne exponovaným svahom a ich vysokej nadmorskej výške – všetky zjazdovky okrem tých, ktoré vedú priamo do údolia, sa nachádzajú v nadmorskej výške nad 2000 metrov. V Ischgli nájdete tiež jeden z najlepších snowparkov v Alpách a rozľahlé plochy pre jazdu mimo zjazdovky. Už legendárne sú každoročné koncerty Top of the Mountain, najväčšie jarné podujatie v Alpách.

Nočný Ischgl  - © Eric Beallet

Nočný Ischgl

Copyright: Eric Beallet

 

Verbier (1500-3330 m.n.m.)

Tento dobre položený švajčiarsky lyžiarsky areál je tiež vychýrený pre svoje dobré snehové podmienky na konci sezóny. Aj keď vo Verbier majú početné najmä južné svahy, vysokú snehovú pokrývku sa tu darí udržiavať vďaka efektívnemu umelému zasnežovaniu. Priaznivé snehové podmienky ponúkajú aj svahy miestneho ľadovca Mt-Fort.

Verbier  - © Verbier Tourist Office

Verbier

Copyright: Verbier Tourist Office

 

Zermatt (1620-3899 m.n.m.)

Zermatt je nielen najväčší európsky lyžiarsky areál, ale aj najväčšie ľadovcové lyžiarske stredisko na kontinente, a nie je teda divu, že sezóna tu trvá celých 365 dní v roku. Na svete je len málo lyžiarskych stredísk, ktoré ponúkajú lyžiarom ešte väčšiu istotu snehu. Slávny švajčiarsky rezort investoval do nového zasnežovania, ktoré umožňuje vyrábať sneh aj pri plusových teplotách. V zime sa táto vymoženosť samozrejme nevyužíva, ale môže dobre poslúžiť najmä v letných mesiacoch v prípade, že by na ľadovci nebol dostatok prírodného snehu.

Jarná lyžovačka v Zermatt  - © Michi Portmann

Jarná lyžovačka v Zermatt

Copyright: Michi Portmann


La Plagne (1250 m.n.m.) a Les Arcs (2000 m.n.m.)

Lyžiarsky areál Paradiski ponúka na jar fantastické poloprázdne trasy v nadmorskej výške až do 3250 m, od lesných zjazdoviek až po široké svahy na ľadovci, kde lyžujete nad oblakmi. Na lyžiarov tu čaká dokopy 425 km zjazdoviek. Dôležité však je vybrať si niektorú z vyššie položených dedín – tak budete môcť zísť na lyžiach zo zjazdoviek priamo až pred hotel.

La Plagne  - © Beatrice Koumanov

La Plagne

Copyright: Beatrice Koumanov

Galéria

Val d'Isère - © nuts.fr
Opalovačka pod Matterhornom - lákavá možnosť v Zermatte - © Zermatt Tourism
Jedna z 11 kabínkovych lanoviek vo Val d'Isère - © NUTS.FR / OT.VAL D'ISÈRE
Nočný Ischgl - © Eric Beallet

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama