Slovak

Veľké znižovanie dĺžky zjazdoviek v alpských strediskách

22. december 2013 | OnTheSnow/Tomasz Wojciechowski

Monterosa

Monterosa

Copyright: Liam Doran/MSP

Sezóna 2013/2014 priniesla nečakané zmeny v trendoch. Počet kilometrov zjazdoviek, ktoré ponúkajú lyžiarske strediská v Alpách namiesto nárastu, ako tomu bolo v minulosti, klesá. Mnohé lyžiarske strediská dĺžku zjazdoviek redukovali. 30 hlavných stredísk v Rakúsku znížilo dĺžku svojich zjazdoviek celkovo o 442 km. Ekológovia, ktorí hlasno protestovali proti rozvoju lyžiarskej turistiky majú teda dôvod na radosť.

 

Množstvá kilometrov

Zástupcovia lyžiarskych stredísk už dávno zistili, že počet kilometrov trás v stredisku je jedným z najdôležitejších ukazovateľov, ktorý lyžiarov vedie pri výbere miesta pre zimnú dovolenku. Nezávislé výskumy však ukázali, že tieto hodnoty sú veľakrát veľmi nadhodnotené. To sa teraz zmenilo. Mnoho stredísk úplne vypustilo tieto dáta z ich marketingovej komunikácie. Ak ich chcete na stránkach stredísk nájsť, je to až detektívne umenie.

Thyon 4 Vallées

Thyon 4 Vallées

Copyright: www.thyon.ch

Dokonalým príkladom areálu, ktorý má skutočne dôvod k väčšej skromnosti, je francúzsky región Les Sybilles, ktorý v minulej sezóne udával 310 km zjazdoviek, pričom skutočná dĺžka je menej ako polovica - 141 km. Les Sybelles odstránil túto informáciu zo svojich stránok - falošné údaje zostali iba v angličtine a španielčine. Na druhej strane sa v tomto stredisku zamerali na propagáciu počtu zjazdoviek a vlekov, čo je údaj ľahko overiteľný pomocou panoramatickej mapy.

Strediská vysvetlujú umelé navýšenie skutočného počtu kilometrov tak, že široké zjazdovky počítali dvakrát, keďže žiadny lyžiar ich pri zlyžovaní plne nevyužije.

Údaje o dĺžkach trás sú skryté aj na stránkach slávnych stredísk a regiónov, ako je Via Lattea (Mliečna dráha), Alpe d'Huez, Les Sept Laux, Les 2 Alpes alebo Monterosa Ski. Predtým nahlásené údaje boli v niektorých prípadoch až o 150 kilometrov vyššie než v reále. Pravdepodobne aj špecialisti z marketingu sú z toho zmätení. Ako prezentovať dáta pre klientov, aby sa necítili podvedení?! Na túto otázku sa pokúsili odpovedieť niektoré rakúske strediská, ktoré nachádzajú rôzne spôsoby, ako vysvetliť náhle znižovanie dĺžky zjazdoviek. Napríklad stredisko Ischgl, ktoré na svojich stránkach uvádza až tri spôsoby ako počítať dĺžku trás. Prvým z nich je vodorovná dĺžka na základe GPS meraní vykonaných špecializovanými inžiniermi. Dĺžka tratí v Silvretta Arena vypočítaná týmto spôsobom je 163 km. Druhý spôsob je diagonálna dĺžka medzi dolnou a hornou stanicou (na niektorých trasách v Ischgli to však nie je moc dobrý nápad). Celková dĺžka svahov v Ischgli je 172 km. Rozdiel vyplýva zo skutočnosti, že lyžiar prekonáva nielen horizontálnu vzdialenosť ale aj výšku - ak ste v škole pri preberaní Pytagorovej vety dávali pozor, tak určite nepotrebujete ďalšie vysvetlenie.

Zaujímavý je tretí spôsob, kedy sa priečna dĺžka trasy vynásobí konštantou: pri čiernej zjazdovke 1,55; 1,44 pri červenej a 1,18 pri modrej. Tieto konštanty umožňujú vypočítať skutočnú vzdialenosť, ktorú lyžiar urobí. Či sú tieto faktory vybrané správne, je už druhá vec.

Aká je realita

Najväčší pokles dĺžky trás bol zaznamenaný v stredisku Hochzillertal-Hochfügen. Počet kilometrov zjazdoviek klesol zo 181 na 88,3. Na druhej strane v Kals-Matrei udávajú v tejto sezóne 37 kilometrov zjazdoviek oproti 110km v predchádzajúcej sezóne, aj keď v skutočnosti majú 50km zjazdoviek.

Isola 2000  - © R Palomba - Stations du Mercantour

Isola 2000

Copyright: R Palomba - Stations du Mercantour

Dôvodom týchto úprav sú odporúčania pre meranie zjazdoviek vydané národnými organizáciami prevádzkovateľov lanoviek v Rakúsku a Švajčiarsku. Prísnejšie predpisy v tejto oblasti prijali aj medzinárodné zväzy FIANET a OITAF. Odporúčania týchto organizácií nie sú záväzné. Preto mnoho stredísk naďalej propaguje svoje zveličené informácie o počte kilometrov svojich zjazdoviek. Vo Švajčiarsku, okrem St. Moritz, neurobilo úpravu svojich dĺžok trás žiadne ďalšie stredisko.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————

Christoph Schrahe zverejnil na začiatku roku 2013 výsledky svojich výpočtov vykonávaných okrem iného pomocou systému GPS. Výsledky ukazujú, že niektoré z najväčších lyžiarskych stredísk v Európe falšovali dĺžky svojich zjazdoviek. V niektorých prípadoch boli rozdiely až do 150 percent. Publikovanie týchto výsledkov spôsobilo rozruch medzi lyžiarmi. Strediská to vysvetlili tak, že široké zjazdovky počítali dvakrát, keďže žiadny lyžiar ich pri zlyžovaní plne nevyužije. Výsledky prieskumu ukázali, že neexistujú jednotné štandardy a pravidlá pre výpočet dĺžky trás.

Najväčšie klamstvá majú na svedomí: francúzsky Vars (pôvodne 185 km zjazdoviek, podľa výpočtov Schraheho je tam len 73 km), Isola 2000 (120 km / 54 míľ), 4 Vallées (362 km / 164 míľ) a vyššie spomenutý región Les Sybelles (310 km / 141 km). Najväčšia lyžiarska oblasť na svete francúzske Tri údolia (Trois Vallées) takisto precenila svoje údaje. Podľa Schraheho je tam 493 km zjazdoviek (namiesto 600 km). Ľadovec Stubai sa chválil 129,5 km zjazdoviek, kým Schrahe nameral iba 47 kilometrov.

Galéria

Monterosa - © Liam Doran/MSP
St Sorlin v oblasti Les Sybelles
Stubaier Gletscher
Isola 2000 - © R Palomba - Stations du Mercantour

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama