Slovak

5 tipov na perfektnú zimnú dovolenku pre nelyžiarov

11. február 2014 | Tomáš Harach

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Taliansko, Bulharsko, Francúzsko, Rakúsko

Strediská v tomto článku: Engadin St. Moritz, Ellmau - SkiWelt, Avoriaz, Cervinia - Breuil, Bansko

St. Moritz - Corviglia

St. Moritz - Corviglia

Lyžiarske strediská vedia, že nie každý vydrží na svahoch celý deň. Štúdie trhu ukázali, že práve tí lyžiari, ktorí sú už mimo svahov, majú tendenciu míňať najviac peňazí. Je na čase, aby sa o nich niekto postaral.

Tu je päť najlepších stredísk pre nelyžiarov:

 

Avoriaz, Francúzsko

Lyžiarsky areál: Vhodný pre všetky úrovne

Avoriaz je súčasťou komplexu Portes du Soleil, ktoré spája osem francúzskych a štyri švajčiarske strediská s celkovou dĺžkou 650 km zjazdoviek. Nájdete tu všetky úrovne zjazdoviek od známej Swiss Wall po ľahké modré zjazdovky.

Pre nelyžiarov: Stredisko Avoriaz je ideálne pre rodiny s deťmi, ktoré chcú rozdeliť svoj čas medzi pobytom na svahoch a mimo nich. Stredisko Avoriaz získalo na každoročnom oceňovaní lyžiarskych stredísk World Ski Awards cenu za najlepší rodinné stredisko a bolo ocenené aj ako ekologické stredisko – je to jediné francúzske stredisko skutočne bez áut. Avoriaz má veľký náskok pred inými strediskami v tom, že ponúka uvoľnenú a bezpečnú obec pre tých, ktorí trávia veľa času mimo zjazdovky. Centrum má kaviarne, reštaurácie a mnoho obchodov - všetko je prístupné peši alebo na saniach ťahaných koňmi.

Virginie Dupé, šéfka komunikácie v turistickej kancelárii, povedala OnTheSnow o rastúcom záujme o nelyžiarske aktivity: "Urobili sme prieskum trhu zdôrazňujúci význam nelyžiarov v našich strediskách a vytvorili sme pre nich lepšie podmienky. Umožnili sme ubytovanie pre viac rodín v jednom apartmáne, pretože často bývajú nelyžiari práve starí rodičia, ktorých zobrali ich deti na dovolenku s vnúčatami.“

Aquariaz – vodný park v Avoriaz  - © Pierre et vacances

Aquariaz – vodný park v Avoriaz

Copyright: Pierre et vacances

Medzi obľúbené patrí nový aquapark, subtropický Aquariaz, vhodný pre všetky vekové kategórie. Udržuje sa tu konštantná teplota 29 °C. Park sa môže pochváliť vodopádom a radom bazénov, vodných trysiek, šmykľaviek. Môžete si tu zacvičiť vodnú gymnastiku alebo sa naložiť do jacuzzi pod holým nebom.

K dispozícii je tiež Village des Enfants v centre, kde sa môžu vyšantiť malé deti. Rodičia či starí rodičia na nich môžu ľahko dohliadať. Toto centrum prijíma deti od 3 do 16 rokov a poskytuje im okrem iného aj hravú formu lyžiarskych kurzov.

Nezvyčajné aktivity zahŕňajú organizované guľovačky a sumo na snehu. V neďalekom tradičnom meste Morzine nájdete mnoho butikov na nakupovanie.

 

Ellmau, Rakúsko

Lyžiarsky areál: Najlepší pre rodiny s deťmi a začiatočníkov.

Tradičné Ellmau je v SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental (279 km), čo je najväčšia lyžiarska oblasť v Rakúsku a jedna z najlepších na svete. Tí, ktorí sa učia lyžovať, tu budú nadmieru spokojní, a to aj vďaka prijateľným cenám. Deti do 15 rokov lyžujú zadarmo, ak si ich rodič kúpi minimálne trojdňový Ski Welt skipas.

Jazda na saniach pod Wilder Kaiser, Ellmau  - © Ellmau

Jazda na saniach pod Wilder Kaiser, Ellmau

Copyright: Ellmau

Pre nelyžiarov: Pohodlný spôsob, ako navštíviť toto stredisko, je vydať sa horskou železnicou Hartkaiserbahn a dať si obed v jednej z očarujúcich lyžiarskych chát a snehových barov. Jazda na saniach ťahaných koňmi je najlepšia voľba, ako si vychutnať veľkolepé scenérie. Popoludní sa vydajte do Kitzbühelu, sofistikovaného stredovekého mesta s elegantným centrom lemovaným butikmi a luxusnými hotelmi. Vo večerných hodinách sa vydajte na 11 km dlhú osvetlenú sánkarskú dráhu. Je z nej krásny výhľad na more svetiel v údolí. Po sánkovačke si zájdite do niektorého z barov so skvelou atmosférou.

 

St Moritz, Švajčiarsko

Lyžiarsky areál: Najlepší pre stredne pokročilých lyžiarov, bežeckých lyžiarov a freeride nadšencov

Dvojnásobný hostiteľ zimných olympijských hier, St Moritz, má 350 km zjazdoviek všetkých úrovní. Zjazdovky sú rozdelené do troch oblastí, všetky sú bezchybne upravené a tiahnu sa od 1850 m do 3300 m nad morom.

Pre nelyžiarov: Možnosti sú nekonečné: vydajte sa na prechádzku do najvyššie položenej nákupnej ulice v Európe "Via Serlas", kde nájdete všetky top značky a butiky. Užite si Cartier Polo World Cup a kriket na ľade, alebo choďte na čaj do jedného z najlepších hotelov. Môžete ísť aj na prehliadku miestneho národného parku.

St. Moritz - Corviglia

St. Moritz - Corviglia

Vydajte sa na večerný výlet až do Alp Grüm, kde môžete ochutnať fondue. Na spiatočnej ceste vám vo vlaku vypnú svetlá a vy sa môžete kochať krajinou ožiarenou mesiacom. Prípadne sa vydajte na vrchol Muottas Murago, kde sa nesmie lyžovať, avšak môžete tu sledovať západ slnka.

St Moritz je tiež snom každého gurmána. Nájdete tu päť reštaurácií s hviezdami Michelin a každoročne sa tu koná Gourmet festival.

Ak potrebujete viac energické aktivity, môžete sa vydať na výlet na snežniciach alebo na bežky. Ak sa cítite na trochu adrenalínu, zvezte na sa olympijskými bobamisaňami s profesionálnym pilotom a zažite 130 km/h, 4.5 G a 75 sekúnd čistého adrenalínu.

Mimochodom, v St Moritz svieti slnko priemerne 300 krát do roka.

 

Bansko, Bulharsko

Lyžiarsky areál: Najlepší pre začiatočníkov a mierne pokročilých

Bansko je prvotriedny lyžiarsky areál, ktorý vyrástol nad tradičným bulharským mestom. Má 65 km zjazdoviek, ktoré sú najvhodnejšie pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov.

Pre nelyžiarov: Môžete sa vydať na 2 skvelé výlety: na ohromujúci kláštor Rila z 11. storočia, ktorý patrí medzi pamiatky UNESCO, alebo do divokej horskej dedinky Kovachevitsa, ktorá sa nachádza v blízkosti horúcich prameňov. Ak nechcete ísť príliš ďaleko, zájdite priamo na trhy v Banskom.

Stredisko má tiež všetky obvyklé alternatívy k zjazdovému lyžovaniu: korčuľovanie, sánkovanie, bežecké lyžovanie, výlety na snežniciach, kúpele a sauny.

Kempinski Hotel Grand Arena Bansko  - © Kempinski Hotel Grand Arena

Kempinski Hotel Grand Arena Bansko

Copyright: Kempinski Hotel Grand Arena

Budete príjemne prekvapení úrovňou služieb a vybavenia. Marion Telsnig z cestovnej kancelárie Crystal Holidays OnTheSnow hovorí: "Bulharsko stále dopláca na sovietske pozostatky. Zabudnite na stereotypy betónových bunkrov a vydajte sa do hotelu Kempinski Grand, čo je prvotriedny hotel aj podľa západoeurópskych štandardov.“

 

Breuil-Cervinia, Taliansko

Lyžiarsky areál: Najlepší pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Skúsených lyžiarov poteší, že je spojený so strediskom Zermatt.

Stredisko Cervinia na švajčiarskych hraniciach v údolí Aosty je unikátne v tom, že spája talianske a švajčiarske lyžovanie. Cervinia má pravý taliansky nádych a je oveľa lacnejšia ako Zermatt, kde je káva zhruba trikrát drahšia. Lacnejšie sú aj skipasy, rovnako ako požičovňa lyží.

Breuil-Cervinia - prírodné klzisko  - © Breuil-Cervinia

Breuil-Cervinia - prírodné klzisko

Copyright: Breuil-Cervinia

Pre nelyžiarov: Stredisko je dobre zamerané na deti a ich rodičov. Nájdete tu snowparky pre deti a detské ihriská spojené s veľkým počtom oddychových zón pre rodičov. K dispozícii je tiež prírodné klzisko s barom a slnečnou terasou.

Vydajte sa na rodinný výlet do najvyššie položených ľadových jaskýň v Európe (4000 m.n.m.) a navštívte starobylú dedinu Chamois. Chamois je prístupná iba lanovkou, ktorá vychádza z Buisson hneď za Valtournenche. Centrum športov Sportif de Valtournenche taktiež ponúka tenis a plávanie.

 

Galéria

St. Moritz - Corviglia
Village des Enfants v Avoriaz - © Avoriaz
Bobová dráha v Saint Moritz - © www.engadin.stmoritz.ch
Cervinia - Breuil - © Cervinia Tourism

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama