Slovak

Lyžiarske strediská bez áut: ekologickejšie, bezpečnejšie, pokojnejšie

14. január 2016 | OnTheSnow

Správy z regiónu: Švajčiarsko, Taliansko, Francúzsko

Serfaus - Fiss - Ladis

Serfaus - Fiss - Ladis

Dopyt po lyžiarskych strediskách bez áut je na vzostupe. Najmä kvôli životnému prostrediu, bezpečnosti detí a túžbe po prázdninách bez hluku áut.

Rastúce ekologické povedomie o dôsledkoch nekontrolovaného využívania automobilov sa prejavuje rastom lyžiarskych stredísk bez áut. Association of National Mayors of Mountain resorts, ktorá je organizáciou zastrešujúcou zimné športy vo Francúzsku, predstavila ekologický audit 10 hlavných stredísk. Zistilo sa, že 57 % znečistenia pochádza z motorových vozidiel.

Guy Vaxelaire, viceprezident tejto asociácie, povedal OnTheSnow, ktoré kroky budú postupne prijaté na obmedzenie áut a zavedenie autobusov na elektrický pohon.

Pilotné projekty prebiehajú v Ax les Thermes v Pyrenejach a v La Bresse vo Vogézach. Vaxelaire uvádza: "Je to problém, ktorý bude musieť byť intenzívne riešený, pretože ľudia už nie sú ochotní tolerovať nadvládu motorových vozidiel a spolu s nimi aj znečistenie".

Lyžiarske strediská boli vďaka rastúcemu ekologickému povedomiu donútené sa touto témou intenzívne zaoberať.

La Bresse - Hohneck  - © Billiotte / OT de la Bresse Hohneck

La Bresse - Hohneck

Copyright: Billiotte / OT de la Bresse Hohneck

Prvé ekologické lastovičky medzi lyžiarskymi rezortmi nájdete vo Francúzsku a vo Švajčiarsku. Stredisko Zermatt má autobusy na elektrický pohon, mini vozidlá pre hotelových hostí a dokonca aj elektrické taxíky. Aj keď je takmer nemožné dosiahnuť toho, aby stredisko bolo úplne bez áut, dá sa alespoň zabezpečiť, aby vchádzajúce autá boli bez emísií. Inak povedané: na elektrický pohon. Aj elektrické vozidlá však vedia skomplikovať dopravu. Svoje o tom vedia práve v Zermatte, kde pred dvoma rokmi počas stavebného boomu elektrické autá vytvorili dopravné zápchy.

Zermatt  - © Riffelalp Resort

Zermatt

Copyright: Riffelalp Resort

Teraz už môžete po Zermatte chodiť úzkymi dláždenými uličkami alebo sa môžete zviesť v kočiari ťahanom koňmi. Zákaz pekelných spaľovacích motorov sa vyplatil – v Zermatte ochránili atmosféru aj výhľad na Matterhorn. Stredisko je plne elektrické.

Aj vo Švajčiarsku nájdete lyžiarske strediská bez áut: Bettmeralp, Braunwald, Mürren, Rigi, Sass Fee (od roku 1951), Stoos a Wengen. Wengen a Rigi sa môžu pochváliť horskou ozubnicovou železnicou. Stredisko Rigi má najstaršiu horskú železnicu v Európe, zavedenú v roku 1871, s očarujúcim výhľadom na hory.

V Taliansku je atraktívna dedina Chamois v údolí Aosty, ktorá je prístupná iba lanovkou. Ďalšie talianske stredisko Courmayeur má tiež staré dláždené centrum bez áut. V rakúskom Serfause sa nachádza známa najmenšia podzemná dráha postavená v roku 1985: Dorfbahn Serfaus je 1280 metrov dlhá a je schopná previezť 1500 cestujúcich za hodinu. Stredisko je spojene s ďalším strediskom Serfaus Fiss Ladis, ktoré je tiež bez áut.

Courmayeur

Courmayeur

 

Nie je "car free" ako "no car needed"

Avoriaz je francúzsky lyžiarsky areál, ktorý tvrdí, že je úplne bez áut. Z hľadiska ochrany životného prostredia má výhodu v tom, že bol navrhnutý tak, aby v celom stredisku bol používaný iba elektrický ohrev. Za toto dielo bol už v roku 1960 ocenený architekt areálu Jacques Labro. Jedno stredisko z dvoch stoviek v celom Francúzsku nie je veľa, avšak Les Arcs, La Plagne, Valmorel, Valmeinier, Plagne Soleil, Belleplagne, La Norma a Ax Bonascre v Pyrenejach sú tiež registrované ako “car-free”.

Na tomto mieste je dobré položiť si otázku, čo presne je myslené strediskom bez áut. Veľa moderných francúzskych stredísk sa snaží čo možno najviac oddeliť autá od ľudí. Ak môžete vyraziť na lyže priamo z vášho hotela alebo apartmánu, znamená to, že sa nemusíte vôbec starať o auto.

Napríklad v stredisku Flaine je povolené zaparkovať svoje auto pred hotelom iba po dobu 1,5 hodiny. Tento čas je vyhradený na naloženie alebo vyloženie batožiny. Potom musíte auto zaparkovať ďalej od hotela a zjazdoviek. Takže to nie je tak úplne bez áut, ale blíži sa to ideálu.

Flaine  - © Yann Havis

Flaine

Copyright: Yann Havis

Je dôležité rozlišovať medzi formuláciami "stredisko bez áut" a "stredisko, kde auto nie je potrebné". "Nemusíte mať svoje auto" nie je to isté ako "nie je vám dovolené používať auto". Strediská sa čoraz viac snažia oddeliť autá a ľudí, tak ako káže moderný trend. Turistické orgány v celej Európe si sú vedomé rastúceho zamerania na túto problematiku a v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov sa počet stredísk úplne bez áut bude musieť jednoznačne zvýšiť.

 

Galéria

Serfaus - Fiss - Ladis
Avoriaz - © OT d'Avoriaz
Wengen
Wengen  - © Mürren Lover

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama