Slovak

Desať adrenalínových výziev pre pokročilých lyžiarov

25. január 2016 | Tomáš Harach/OTS

Správy z regiónu: Argentína, Chile, Francúzsko, Rakúsko, USA

Strediská v tomto článku: Jackson Hole, Kitzbühel, Mad River Glen, St. Anton am Arlberg, Verbier, Las Lenas, Ski Portillo, Flaine

Portillo, Chile

Portillo, Chile

Copyright: Ski Portillo

OnTheSnow vám prináša zoznam tých najväčších výziev pre lyžiarov. Tieto výzvy oddelí mužov od chlapcov, pretiahnu vám každý sval na tele a ochromí vaše zmysly. Sú to naozaj výzvy pre adrenalínových závislákov. Prejdite si tento zoznam a urobíte si predstavu, čo je skutočná výzva. Tieto výzvy pre vás vybrala dvojica skutočne pokročilých lyžiariek:

Chemmy Alcottová je najlepšia lyžiarka v Británii. Súťaží na svetových majstrovstvách v lyžovaní a umiestnila sa na 11. mieste na ZOH v Turíne a na 19. mieste na ZOH v Soči. V Británii bola zvolená za zimného atléta roka.

Jess McMillanová pochádza z Jackson Hole z Wyomingu. Je to tá najlepšia freeriderka a zúčastnila sa množstva pretekov. Jess je pravidelnou účastníčkou Freeride World Tour a umiestnila sa ako druhá v celkovom poradí.

Obe sú naozajstné športovkyne. Ak zdoláte nasledujúce výzvy, môžete sa aj vy považovať za profíka.

 

❶ Bec des Rosses, Verbier, Švajčiarsko

Keď už je považovaná za najhroznejšiu zjazdovku freeride súťaží, musí byť Bec des Rosses hrozne strmá. Väčšina tratí na nej má sklon medzi 55 a 60 stupňami, čo spôsobuje, že lyžiari letia dolu závratnou rýchlosťou. Jazda na nej nie je ani lyžovanie, to je skôr kontrolovaný pád! Sklon je tak strmý, že nie je miesta, kde by ste si mohli oddýchnuť. Ak zastavíte, musíte sa pridržiavať zjazdovky rukami nohami.

Jess lyžovala v Bec ako účastník závodu Verbier Xtreme. Opisuje to ako "jazdu plnú strachu a ostrých skál, aj za dobrých podmienok je dosť desivé na nej lyžovať. Je fakt náročná. "

V svojom blogu pred pár rokmi po pretekoch napísala: "Ak chcete zvíťaziť, musíte splniť tieto podmienky: majte odvahu, nebojte sa veľkých skokov, lyžujte rýchlo a dožeňte sami seba až na svoje hranice."

Verbier  - © Richard C Jones

Verbier

Copyright: Richard C Jones

 

❷ Valluga Nord, St Anton, Rakúsko 

Ani St Anton nesklame tých, ktorí hľadajú fakt náročnú zjazdovku. Chemmy Alcottová ju radí medzi najťažšie, na ktorých lyžovala. Takže ako si dokážete svoju odvahu? Ak ste veľmi zdatní lyžiari, miestni sprievodcovia vás pustia na Valluga Nord. Rozhodnutie, či sa tam vydáte, totiž vôbec neleží na vás.

Kabína vás vyvezie až na 2809 metrov vysoký vrchol, kde si môžete prezliecť nohavice (ak sa príliš bojíte, budete to potrebovať). Potom sa môžete spustiť dole na 40 až 55 stupňovú severnú stranu zjazdovky. Prvých 100 metrov je veľmi náročných, sú strmé a tesne pod sebou vidíte útesy. Niet divu, že na tejto zjazdovke je zakázané padať. Ak totiž spadnete, stratíte nad pádom kontrolu a zrútite sa, čo môže mať fatálne následky. Táto bezpádová zóna vyžaduje od lyžiara presnosť a absolútnu kontrolu nad lyžami. Jazdu na tejto zjazdovke si vychutná každý skúsený nadšenec adrenalínu.

Po dobytí tejto zjazdovky si môžete vychutnať zjazd až do Zürs.

St. Anton am Arlberg  - © Roderick Parks

St. Anton am Arlberg

Copyright: Roderick Parks

 

Jackson Hole, USA

O Jackson Hole sa dá povedať veľa dobrého, a to nielen preto, že jedna z našich lyžiarok odtiaľto pochádza. Stredisko je jedným z troch najvyhľadávanejších miest adrenalínového lyžovania. Ski Magazine nedávno zaradil miestny terén medzi najťažšie v Severnej Amerike a ocenil ho za kvalitné služby, ktorých sa tam lyžiarom dostáva.

Dá sa povedať, že Jackson Hole má všetkého dostatok: dostatok terénu, hromady prašanu a jedny z najlepších vlekov v USA. Podľa Jess "má Jackson Hole najlepší terén na výrobu skokov v celých Spojených štátoch".

Ak sa na túto technicky náročnú zjazdovku chcete dostať, musíte nastúpiť na lanovku Rendezvous, ktorá vás vyvezie do výšky 3185 m a ďalšia až do 3276 m. Potom sa otočte doprava a budete čeliť 60 stupňovému sklonu miestnej extrémnej zjazdovky.

Ak ju zvládnete raz a budete sa cítiť na to, že ju dáte aj druhýkrát, určite sa do toho pustite.

Jackson Hole  - © Jackson Hole Mountain Resort

Jackson Hole

Copyright: Jackson Hole Mountain Resort

 

❹ Lyžovačka na zjazdovkách Tower Three a Alta Chutes, Jackson Hole, USA

Jess má dve svoje obľúbené zjazdovky: Tower Three a Alta Chutes. Jess o nich hovorí: "Na začiatku sezóny nie som tak silná ako v jej polovici, preto trénujem na týchto zjazdovkách denne."

"Veľa ľudí zvládne túto zjazdovku zísť až dole, ale koľko z nich to dokáže štýlovo a s eleganciou? Keď hovorím o štýle a elegancii, myslím tým techniku. Podľa môjho názoru môže lyžiar aj na najťažšom teréne vyzerať elegantne. Jednoduché lyžovanie je zároveň to najkrajšie."

Ak sa chcete dostať do Alta Chutes, zvezte sa lanovkou Sublette a potom hurá do žľabov, ktoré sa nachádzajú po oboch stranách lanovky.

Uvedomte si, že cieľom tohto zjazdu je, aby ste ho zvládli s eleganciou. Miestne žľaby sú strmé a nepočíta sa, keď nimi prejdete bez oblúčikov, len plužením.

Tower Three je ďalšia populárna zjazdovka, ale nie je taká prudká ako Alta 1, 2 alebo 3. Je celá posiata stromami, a preto je potrebné dávať si pozor, aby ste do niektorého z nich nenarazili. Ešte horšie by bolo, keby ste narazili do skalnej steny na pravej strane. Ak ste ale dosť odvážni, dostanete sa na dolnú časť tejto zjazdovky bez toho, aby ste sa zapotili.

Jackson Hole  - © Andrew104

Jackson Hole

Copyright: Andrew104

 

❺ Corbets Couloir, Jackson Hole, USA

Zjazd Corbets je v lyžiarskej komunite dobre známy. Rozdeľuje lyžiarov na tri tábory: "Lyžoval som na Corbets (a dostal tričko)", "Raz si na Corbets zalyžujem" a "V žiadnom prípade!".

Tí, ktorí si túto zjazdovku už prešli, hovoria, že to je najmä mentálna výzva. Vyžaduje od lyžiara plnú sústredenosť a odhodlanie vrhnúť sa dopredu. Keď už ste sa vrhli dolu voľným pádom a pristáli na 55 stupňovom svahu, zvyšok je jednoduchý.

Na vrchole Corbets Couloir, Jackson Hole  - © Tristan Greszko/Jackson Hole Mountain Resort

Na vrchole Corbets Couloir, Jackson Hole

Copyright: Tristan Greszko/Jackson Hole Mountain Resort

 

❻ Super C Couloir, Portillo, Čile

Množstvo najlepších svetových profesionálnych lyžiarov chodieva na letné sústredenia do Portillo. Nájdete tu najvyšší vrchol na južnej pologuli, Aconcagua, a jeden z najlepších zjazdov v Andách: Super C Couloir. Jess tu bola s Warrenom Millerom počas nakrúcania v lete 2011 a bola z toho zjazdu tak nadšená, že ho vybrala ako najlepší z celej Južnej Ameriky.

Super C Couloir je prístupná z hornej časti pomy Roca Jack, ale musíte počítať aj s dvojhodinovou cestou k nej. Takže si priviažte lyže k batohu a hurá na ňu!

Portillo vás očarí aj v mnohých ďalších ohľadoch, medzi ktoré patrí rozmanitý terén, veľké prepadliny a veľa veľa prašanu, ktorý sa vám zíde pri zjazde po Super C Couloir. Pridajme nádherný výhľad na Aconcagua a budete sa cítiť ako v krajine zázrakov.

 

❼ Hahnenkamm, Kitzbühel, Rakúsko

Ak chcete skutočne profesionálny zjazd plný rýchlosti a snehu, potom je pre vás Hahnenkamm v Kitzbüheli ideálna výzva. Podľa Chemmy je Hahnenkammana "tá najvyzývavejšia zjazdovka na svete," ktorá je "v určitých ročných obdobiach pomerne ľahká aj pre priemerného lyžiara."

Samozrejme má pravdu. Záleží na aktuálnych snehových podmienkach, ktoré zásadne menia charakter zjazdu. Ale poďme to dať do súvislostí. Chemmyho "priemer" nie je bežný lyžiar, skôr lyžiar "úžasný". Preklad pre nás, obyčajných smrteľníkov: Hahnenkamm nie je pre rekreačných lyžiarov, len pre tých veľmi skúsených.

Ak to pre vás nie je dosť odstrašujúci, uvedomte si, že na tejto zjazdovke dosiahnete rýchlosť až 140 km/h. Ale keďže je Kitzbühel jedným z najkrajších rakúskych miest s dláždenými uličkami a historickými budovami, bude sa vám tam páčiť, nech si na Hahnenkamm trúfnete, alebo nie.

Kitzbühel: Hahnekamm  - © Albin Niederstrasser

Kitzbühel: Hahnekamm

Copyright: Albin Niederstrasser

 

Mad River Glen, Vermont, USA

Ak sa chcete vypracovať na profíka, musíte vedieť lyžovať aj v tých najdrsnejších podmienkach. To je dôvod, prečo sme do tohto zoznamu zaradili aj Mad River Glen. Mad River Glen má minimálne zasnežovanie a obmedzená je tu aj úprava zjazdoviek.

Znamená to, že ak je matka príroda štedrejší na sneh, určite to na Mad River Glen pocítite. Terén tvorí nebezpečný ľad, veľké balvany a ďalšie prírodné prekážky, čím sa stáva technicky veľmi ťažká. Ak sa tejto kombinácie nezľaknete, vydajte sa slávnou jednosedačkovou lanovkou na Patrol Hut, odkiaľ sa do tejto divokej oblasti dostanete. Dávajte si ale pozor na stromy. Za odmenu vaše telo zaplaví toľko adrenalínu, že sa budete cítiť jednoducho skvele.

Mad River Glen

Mad River Glen

 

❾ Frankie, Las Lenas, Argentína

Las Lenas ponúka rozmanitý terén, ktorý sa vám určite zapáči. Neprehliadnite ani úchvatnú scenériu, ktorá sa pred vami rozostrie.

Jess strávila osem rokov lyžovaním práve v Las Lenas, v najväčšom stredisku v Argentíne. Najlepšie sú podľa nej zjazdovky Frankie, Hour Glass a Antres Rios.

Ďalším skutočným lákadlom Las Lenas je sedačková lanovka Marte, ktorá prepraví zdatnejších lyžiarov k nekonečnému počtu extrémnych tratí. Nájdete tu stovky strmých svahov, veľkých prepadov a neuveriteľných skokov. Najlepšie na tomto stredisku je to, že aj keď je tu veľa lyžiarov, vďaka rozlohe strediska si to ani neuvedomíte.

Nevýhodou je andské počasie, silný vietor a lavínové nebezpečenstvo. Najviac si to tu užijete, ak na miestne zjazdovky vyrazíte niekedy v septembri.

Las Lenas, Andy, Argentína  - © Christoph Schrahe

Las Lenas, Andy, Argentína

Copyright: Christoph Schrahe

 

❿ La Combe to Gers, Flaine, Francúzsko

Naša posledná výzva je La Combe, na ktorej Chemmy Alcottová vo veku štyroch rokov prvýkrát lyžovala. Áno, boli jej ešte len štyri! Aby ste sa cítili trochu lepšie, Chemmy hovorí, že na pome to nahoru zvládla prvýkrát sama až v siedmich rokoch.

Gers, Flaine  - © Tania Ho

Gers, Flaine

Copyright: Tania Ho

Hovoríme o La Combe to Gers vo Flaine. Veľká časť svahu je v tieni, čo vytvára ideálne podmienky pre prašan počas celej sezóny. Flaine je samo o sebe skvelé všestranné stredisko. Leží v centre lyžiarskej oblasti Centrálny masív, ktorá spája Morillon, Les Carroz, Samoens a Sixt-fet-Cheval. Ak máte pocit, že lyžujete vážne dobre, môžete si vybrať niektorú z miestnych čiernych zjazdoviek.

Galéria

Portillo, Chile - © Ski Portillo
Na vrchole Corbets Couloir, Jackson Hole - © Tristan Greszko/Jackson Hole Mountain Resort
Mad River Glen
Jackson Hole - © Jackson Hole Mountain Resort

Zobraziť všetko

Reklama

Reklama

Reklama