Slovak

Nocľah na snehu: v stanoch, v iglu a v ľadových hoteloch

29. máj 2015 | OnTheSnow/Patrick Thorne

Blue Marine v Ice hoteli

Blue Marine v Ice hoteli

Copyright: Paulina Holmgren/William Blomstrand/Andrew Winch/Ice Hotel

Spanie na posteli zo snehu a ľadu nemusí byť práve vaša šálka čaju. Zvlášť pre tých, ktorí obľubujú útulné chaty s praskajúcim krbom a veľkými nadýchanými perinami, to nemusí byť zrovna príjemná predstava. Avšak odkedy sa otvoril prvý Ice Hotel v severnom Švédsku, tento koncept sa stále rozvíja a stáva sa obľúbeným po celom svete, najmä v lyžiarskych strediskách.

Spánok v iglu vysoko na kopci si môžete vyskúšať nad niektorými z najznámejších stredísk v Európe. Môžete si vybrať hi-tech tábor navrhnutý v NASA pre prežitie v extrémnych podmienkach alebo si jednoducho vykopať jamu v snehu (samozrejme pod odborným dohľadom) a spať v nej.


Aké to je ?

Redaktori z OnTheSnow hrdinsky vyskúšali všetky voľby na spanie v snehu (okrem nocľahu vo vykopanej diere, to vynechali) – hodnotenie kladov a záporov každej varianty a môžu teda vyhodnotiť klady a zápory každej varianty z vlastnej skúsenosti.

Väčšina ľudí si myslí, že spálne vyrobené zo snehu či ľadu sú magické a majú zvláštne čaro. Teploty v nich navyše nie sú tak nízke, ako si možno myslíte. Ak klesne teplota vonku na -30°C, bude sa teplota vo vnútri pohybovať len okolo bodu mrazu alebo tesne pod ním. Pre väčšinu ľudí je pohodlné pri tejto teplote spať (a všeobecne príjemnejšie ako v miestnostiach, kde je teplota príliš vysoká). Zvyčajne sa spí vo vysoko kvalitných spacích vakoch s dobrou izoláciou oddeľujúcou človeka od snehu či ľadu.

Rovnako ako v stane, ani v iglu a v ľadových hoteloch nie sú klasické dvere, len provizórne závesy. Silné steny zo snehu a ľadu ale dobre tlmia zvuk, takže len ťažko budete počuť ľudí v susedných miestnostiach.

Niektoré iglu majú samostatné kúpeľne a toalety, postavené pomimo, vo vykurovaných dreveniciach.


Prečo sú tak populárne ?

Okrem toho, že je to exotická novinka, sa nájdu aj ďalšie dôvody, prečo je spanie v iglu alebo v ľadových hoteloch veľmi zvláštne.

Za prvé je to preto, že sa väčšina týchto stavieb nachádza na odľahlých miestach v krásnom prírodnom prostredí. V Ice Hoteli máte veľkú šancu, že uvidíte polárnu žiaru. V Iglu v Alpách a Pyrenejach si môžete vychutnať výhľad na hviezdami posiatu oblohu a nerušene pozorovať východ a západ slnka.

"Väčšinu ľudí iglu očaria hlavne svojim vzhľadom a veľkosťou. Nečakajú, že budú také veľké. Okrem toho sú ohromení prírodou. Keď si môžete ráno pozrieť východ slnka a prázdne zjazdovky bez lyžiarov, je to jednoducho úžasné," hovorí Géraldine Pucken z Iglu-Dorf.

Umiestnenie v hornej časti zjazdoviek so sebou navyše prináša bonus: Kým prví lyžiari ešte len čakajú na lanovku v údolnej stanici, vy už ste na vrchu zjazdoviek pripravení na prvú rannú jazdu v prašane.

A ľadové umenie robí toto miesto podľa Géraldina ešte čarovnejším.

Ice Hotel bar  - © Paulina Holmgren/Sofi Ruotsalainen/Mikael Suite/Ice Hotel

Ice Hotel bar

Copyright: Paulina Holmgren/Sofi Ruotsalainen/Mikael Suite/Ice Hotel

Myslíte si, že idete len prespať?

Väčšina ľadových hotelov a iglu dedín sú turistickými atrakciami a denne sem príde na prehliadku zo zvedavosti veľa turistov. Miestnu prehliadku si spríjemnia návštevou baru alebo reštaurácie.

Ice Hotel vo Švédsku organizuje mnoho ďalších aktivít a má aj ľadovú kaplnku, v ktorej sa ľudia môžu zosobášiť. Každý rok sa tu odohrá asi 140 svadieb a 20 krstov. V minulosti tu stálo aj Shakespearove divadlo, v ktorom sa konali mnohé známe predstavenia. Ice Hotel ponúka aj tradičné ubytovanie.

Iglu dediny v Zermatte a Engelbergu ponúkajú aj tzv "hot-iglu", ktoré majú vo vnútri zabudovaný krb, útulnú manželskú posteľ a pohodlné kreslá, kde si môžete oddýchnuť. Ako nám povedala Geraldine, tento druh iglu je najobľúbenejší.


Kde sa ubytovať

Ice Hotel

Kiruna, Švédsko

Ice Hotel na švédskom polárnom kruhu je najúspešnejší hotel tohto typu. Nachádza sa v blízkosti mesta Kiruna (toto mesto je samo o sebe slávne, v minulosti bolo celé presunuté kvôli ťažbe medi a nájdete tu aj hlavné európsku vesmírnu základňu). Ice Hotel slaví v posledných rokoch neskutočné úspechy. V súčasnej dobe ponúka 65 izieb vrátane apartmánov Deluxe a umeleckých apartmánov, navrhnutých ľadovými rezbármi z celého sveta.

Hotel sa každý rok buduje z približne 30.000 metrov kubických "snice" – zmesi snehu s ľadom – a asi 2000 ton ľadu z miestnej čistej rieky Torn. Všetky jeho časti (vrátane tisícky ľadových pohárov používaných v bare) sa rozpúšťajú na jar do rieky. Každý rok sem zavíta až 60.000 klientov.

Priamo pri tomto hoteli nenájdete zjazdovku, ale jedno malé stredisko je v neďalekej Kiruna (10 minút jazdy) a väčšie medzinárodné stredisko nájdete v neďalekých Björkliden a Riksgransen.

Blue Marine v Ice hoteli  - © Paulina Holmgren/William Blomstrand/Andrew Winch/Ice Hotel

Blue Marine v Ice hoteli

Copyright: Paulina Holmgren/William Blomstrand/Andrew Winch/Ice Hotel

Iglu - Dorf

Švajčiarsko, Andora, Nemecko

Po úspechu Ice Hotela sa ukázalo, že spanie na snehu by mohlo byť skutočne populárne. Preto sa tieto hoteli rozrástli ako huby po daždi. V horskom prostredí sa ich objavilo hneď niekoľko, väčšina z nich však neobstála v konkurenčnom boji s najúspešnejšou spoločnosťou, ktorá sa stavbe tohto typu ubytovanie venuje, Iglu - Dorf. Nájdete ich vo švajčiarskych strediskách Davos, Engelberg, Gstaad a Zermatt, na Zugspitze nad Garmisch Partenkirchen v Nemecku či v Grandvalire v Pyrenejách.

Čo sa týka pobytu, nájdete tu mnoho podobností s Ice Hotelom: spálne nádhernych tvarov, bar a reštauráciu a dokonca aj vírivky v luxusných apartmánoch.

Jacuzzi v Iglu Dorfe  - © Iglu Dorf GMBH

Jacuzzi v Iglu Dorfe

Copyright: Iglu Dorf GMBH

Ale nájdu sa tu aj zásadné rozdiely – predovšetkým iglú spoločnosti Iglu - Dorf prvé sú postavené iba zo snehu, a preto sú teplejšie. Za druhé sú umiestnené nad lyžiarskymi strediskami, takže okrem krásneho prostredia sa môžete ráno spustiť ako prvý po panenskom snehu dole zjazdovkami. Skvelý spôsob ako začať deň.


Whitepod

Les Cerniers, Švajčiarsko

Ak radi kempujete trochu viac futuristicky, Whitepod je pre vás tým pravým. Tento kemp ponúka ubytovanie v  hi-tech stanoch, testovaných v NASA, ktoré poskytujú ozaj komfortné ubytovanie. Každý zo stanov má napríklad svoj vlastný krb a navyše aj malú chatku. Okrem komfortu a kvality je tu aj prísny štandard v ekologickej rovine - v maximálnej možnej miere sú tu využívané prírodné a miestne zdroje.

Interiér Whitepod, Les Cerniers  - © Whitepod

Interiér Whitepod, Les Cerniers

Copyright: Whitepod

Whitepod bol najprv postavený nad strediskom Villars, no neskôr sa presťahoval nad Les Cerniers, kde má vlastnú súkromnú zjazdovku, 7 km dlhú a so 700 m prevýšením, takže budete mať pre sebo úplne všetko!


Kakslauttanen Igloo Village

Kakslauttanen, Laponsko

Táto arktická iglu dedina umiestnená 10 km od zjazdoviek strediska Saariselkä ponúka všetky typy ubytovania - hotel, zruby a snehové iglu spolu s ľadovým barom a kaplnkou. Hotel má tiež budovu v tvare iglu s presklenými strechami, kde môžete ležať, relaxovať a pozerať sa na nočnú oblohu. Stačí len dúfať, že budete mať hviezdnatú noc.

Kakslauttanen - iglu dedinka, Laponsko  - © Kakslauttanen

Kakslauttanen - iglu dedinka, Laponsko

Copyright: Kakslauttanen

Snow Hole

Cairngorm, Škótsko

Ak sa vám myšlienka na pripravené ľadové iglu alebo hotel zdá jednoducho príliš ľahká, potom by ste si mohli vykopať vlastnú snehovú dieru a spať v nej. Na stránkach Mountain and Sea Guides ponúkajú v zimných mesiacoch trojdňový výlet so sprievodcom na náhornej plošine nad Aviemore Cairngorm v Škótsku.

Váš sprievodca vás zoberie na náhornú plošinu Cairngorm, čo je najvyššia, najdivokejšia, sub-arktická plošina v Británii. Ukážu vám, ako si vykopať dieru na spanie, kde sa budete môcť udržať v noci v teple svojho spacáku.

Cairngorm - Príprava nocľahu v snehových dierach  - © Mountain and Sea Guides

Cairngorm - Príprava nocľahu v snehových dierach

Copyright: Mountain and Sea Guides

"Nezáleží na tom, koľko krát ste boli v divočine. V zimnom horskom teréne sa každý naučí nové zručnosti a dve noci strávené v snehovej diere sa nevyrovnajú zážitku zo žiadneho hotela," hovorí Mike Arkley, sprievodca z Mountain & Sea Guides.

Neformálny kurz tiež zahŕňa doučovanie z navigácie, školu lezenia so zimným vybavením a základnú prácu s lanom. Všetky tieto veci vám môžu pomôcť aj v iných situáciach, nielen pri nocľahu v snehovej diere. 

 

Galéria

Blue Marine v Ice hoteli - © Paulina Holmgren/William Blomstrand/Andrew Winch/Ice Hotel
Interiér Whitepod, Les Cerniers - © Whitepod
Iglu Dorf - © Iglu Dorf GMBH
Bar v Iglu Dorf - © Iglu Dorf GMBH

Zobraziť všetko

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Reklama

Reklama