Vallée Blanche má neuveriteľné prevýšenie 2755 m a vytvára zjazdovku s dĺžkou 22 km. Tá sa tiahne od 3790 m.n.m do 1035 m.n.m - najdlhšia zjazdovka na svete s fungujúcim vlekom po celej dĺžke.

Lyžiari si predstavujú ako budú v krásnom počasí brázdiť túto zjazdovku plnú prašanu, ale kvôli poveternostným podmienkam to tak často nie je.

Po prvé, poďme si vyjasniť, čo lyžovanie vo Vallée Blanche vyžaduje. Je nutné byť aspoň priemerne dobrý lyžiar. Väčšina z obvyklej trasy (a existuje mnoho ďalších) je modrej obtiažnosti. Potrebujete ale aj dobrú kondičku na celú cestu dole a potom ešte na cestu po 350-tich schodoch späť ku železničnej stanici Montenevers (lepšie je mať snowboardové topánky ako lyžiarske) na spiatočnú cestu do Chamonix.

Ďalej budete potrebovať sprievodcu – nachádzate sa vo vysokej nadmorskej výške, v ľadovcovom teréne a bohužiaľ každú zimu jeden či dvaja ľudia spadnú do trhliny alebo sa stratia v pri nejakej inej nehode. Ísť osamote do Vallée Blanche je veľmi hlúpe riešenie.

 

Miesto športovej smrti

"Ak nepoznáte Vallée Blanche dobre ako miestny, choďte tam so sprievodcom," hovorí Richard Sinclair z cestovnej agentúry Sno.co.uk. "Dokonca aj mierne pokročilí lyžiari môžu zlyžovať tento ľadovec a to so správnym sprievodcom, ktorý pozná ich schopnosti, ale pamätajte si, je to ľadovec s mnohými smrteľnými trhlinami, často skrytými pod snehovými mostmi. Vyberte si spoľahlivý miestny outfit ako napríklad Chamonix Experience, navrhnutý legendárnym horolezcom Russellom Brycom. Chamonix bol nazývaný hlavným mestom športovej smrti, ale nemusí byť nebezpečný, ak k nemu zvolíte správny prístup. "

Po tretie potrebujete pre takýto výstup dostatočne pevnú psychiku. ¨Váš deň začína závratným 2800m vertikálnym výstupom na Aiguille du Midi. Pre mnoho ľudí je najťažšia časť skúsenosti Vallée Blanche prechod pozdĺž ľadovej "Arete", ktorá spája stanicu lanovky so začiatkom zjazdovky (pre skúsených horolezcov je to bezpochyby len prechádzka). Môžete sa držať lana, ale nesiete lyže a na nohách máte lyžiarske topánky. Skoby a zviazanie celej skupiny jedným lanom patria medzi ďalšie bezpečnostné opatrenia. Snowboardisti majú výhodu bezpečnejšej obuvi, ale nevýhodu, že do snowboardu sa lepšie zapiera vietor.

Inak vám stačí len dobrá výbava vrátane helmy, štandardnej lavínovej súpravy, fotoaparátu, sendviča a nejaký ten nápoj na cestu dole.

Celý zážitok závisí od počasia. Ak natrafíte na zlé počasie, ak bude zlý a tvrdý sneh, lyžovačku si tak neužijete. Avšak ľudia, ktorí si zalyžovali, keď boli dobré snehové podmienky, označili túto skúsenosť ako jednu z najlepších a najnapínavejších skúseností ich života.