Najväčšie prevýšenie v Severnej Amerike nájdete v Revelstoke. Tiahne sa od 1713 m do 2495 m, čo znamená 782 m prevýšenia (môžete si vyjsť trochu smerom na Mount Mackenziea, tým si jazdu dole ešte predĺžite). Takáto zjazdovka je prístupná od lyžiarskej sezóny 2008-2009, kedy stredisko Revelstoke otvorením novej gondoly prebralo prvenstvo v najväčšom prevýšení susednému stredisku Whistler Blackcomb (hoci Whistler je stále najrozľahlejšie stredisko v Severnej Amerike).

Je protikladom Vallée Blanche: je tu nespočetné množstvo rôznych trás na zjazdovkách aj mimo nich. Najznámejšou je asi 15,2 km dlhá zjazdovka “Last Spike“, ktorú zdolá každý začiatočnícky lyžiar s dobrou kondičkou na konci svojho prvého týždňa.

Ak chcete zjazdovky typu Chamonix, môžete si zvoliť jednu z neskutočne strmých v North Bowl. Tam si určite vyberiete aj z tých najnáročnejších zjazdoviek s príznačnými názvami ako Jalapeno alebo Roller Coaster. Čierne zjazdovky nájdete aj v Snow Rodeo, Cannonball a Pitch Black.

Rovnako ako vo Vallée Blanche, podmienky sa tu menia. Na konci sezóny v apríli je už posledných 100 m prevýšenia zatvorených. V Revelstoke máte lepšiu šancu nájsť hlboký prašan uprostred zimy, a to v priemere až 14 metrov snehu každú zimu, v porovnaní s 11 metrami v Chamonix

Sprievodcu na lyžovanie v Revelstoke určite nepotrebujete. Ale ak budete chcieť, môžete sa zaregistrovať na celodennú súkromnú lekciu, ktorá zahŕňa lyžovanie po celej dĺžke zjazdoviek rôznymi cestami.

Hoci má Chamonix lepšiu povesť čo sa týka extrémnych podmienok, obe strediská patria medzi hŕstku, ktoré hostia súťaž Freeride World Tour, takže nad Revelstoke netreba ohŕňať nos.

 

Chamonix Vs Revelstoke

Pozrite si porovnanie . . . 

 

Chamonix, France

Revelstoke, Canada

 

 

 

Prevýšenie

2,769m

1,713m

Nadmorská výška vrchol

3,804m

2,495m

Nadmorská výška údolie

1,035m

782m

Dĺžka zjazdovky

17-22km

15.2km

Požadovaná úroveň

Stredne pokročilí --> expert

Začiatočník --> expert

Druh zjazdovky

Freeride

Zjazdovka

Ľadovec

Áno

Nie

Pod hranicou lesa

25%

95%

Zasnežovanie

Nie - ľadovec

Nie - až 20m snehu za rok

Skupinová lano na vrcholu

Áno

Nie

Potrebný sprievodca

Áno

Nie

Vleky na vrchol

Dve kabínkové lanovky

Gondola and sedačka

Výhľad

Úžasný

Úžasný

Adrenalínový faktor

stredný až vysoký

Mierny až stredný

Cena

€ 116 (sprievodca + skipas)

€ 55 (76 CAD)

Trvanie

Celý deň

30-90 minút

Web

chamonix.com

revelstokemountainresort.com