Lyžiarske strediská, ktoré ostali od nového roka zatvorené, sa zrejme v tejto zimnej sezóne už neotvoria. Nepriaznivý vývoj pandemickej situácie na Slovensku pokračuje a namiesto uvoľnovania opatrení tak prichádza ďalšie sprísnenie.

Článok je priebežne aktualizovaný.


----- AKTUALIZÁCIA k 1.3.2021 -----

Lyžiarom sa sezóna skončila skôr, ako sa začala

Hoci začiatkom zimy to vyzeralo ako zlý sen, na začiatku marca je už viacmenej jasné, že lyžovať sa nezačne. Na obnovenie prevádzky lyžiarskych stredísk je podľa platných pandemických opatrení potrebné, aby výstraha v COVID Automate pre celú krajinu klesla aspoň o jeden stupeň. Vyhliadky na zlepšenie sú však veľmi vzdialené a čas beží. 

 

► Bude sa na Slovensku v marci lyžovať?

S veľkou pravdepodobnosťou sa na Slovensku lyžovať nebude. Platné pandemické opatrenia zakazujú prevádzku lyžiarskych stredísk a aktuálne prijaté sprísnenie (viď nižšie) bude platné aj v ďalších týždňoch. Prevádzke lyžiarskych stredísk príliš nenahráva ani počasie - oteplenie v minulom týždni pripravilo svahy o podstatnú časť snehu prinajmenšom v dolných partiach svahov.

Navyše, za bežných okolností zvyčajne menšie lyžiarske strediská končia lyžiarsku sezónu hneď potom, ako dobehnú všetky turnusy jarných prázdnin. A tie sa končia práve teraz, v prvom marcovom týždni.

Hoci väčšie a vyššie položené rezorty môžu ponúkať lyžovačku ešte aj počas Veľkej noci, je skôr nepravdepodobné, že tomu tak bude aj tento rok.

 

► Aké sú ďalšie dôležité opatrenia, ktoré sa dotýkajú lyžiarov a turistov?

Aktuálne platné opatrenia definujú zákaz vychádzania od piatej hodiny ráno do jednej hodiny v noci. Opustiť domov je možné len za účelom dochádzky do zamestnania (s potvrdením od zamestnávateľa a negatívnym testom každých 7 dní), zaobstarania základných životných potrieb, starostlivosti o osobu blízku, venčenia psa či mačky a za účelom pobytu v prírode, to však bez testu len v rámci okresu. Nateraz platí, že tí, ktorí chcú za pobytom v prírode cestovať do iného okresu, musí sa vedieť preukázať certifikátom o negatívnom teste.

Ubytovanie v hoteloch nateraz nie je možné. Zatvorené sú aj reštaurácie - dovolený je výdaj cez okienko alebo rozvozom.

Sprísnenie od 3.3.2021 prináša aj

» prísnejšie kontrolovaný zákaz vychádzania od 20.00 do 1.00 hodiny nasledujúceho dňa

» zákaz cesty do prírody mimo okres

» ľudia v čiernom okrese budú aj pri ceste do prírody v rámci okresu potrebovať test, nie starší ako 7 dní (osoby 15-65 rokov)

» zrušenie výnimky pre covid pozitívnych - už nebudú môcť do obchodu, len k lekárovi a do lekárne v nevyhnutných prípadoch

» povinnosť nosiť respirátor FFP2 v obchodoch a v hromadnej doprave - s platnosťou od pondelka 8.3. O týždeň neskôr, teda od 15.3. budú respirátory FFP2 povinné vo všetkých vnútorných priestorách. 

Okrem týchto sprísnených pandemických opatrení treba dodržiavať aj všetky ďalšie platné opatrenia v súvislosti so závažnou pandemickou situáciou na Slovensku. Dodržiavanie opatrení bude v zvýšenej miere kontrolované bezpečnostnými zložkami.

 

COVID-19 » Obecné pravidlá na Slovensku

Slovensko sa nachádza v režime zákazu vychádzania s pár výnimkami. Tento stav je platný od 18. decembra. Zakázané sú všetky hromadné podujatia, zatvorené sú všetky maloobchodné prevádzky a služby ako divadlá, kaderníctva, autoškoly, kúpaliská či fitness.

Platí zákaz vzájomných návštev osôb, ktoré spolu nežijú v spoločnej domácnosti, ako aj ich stretávanie sa. Takisto prišlo k zatvoreniu kostolov a lyžiarskych stredísk aj k obmedzeniu pohybu len v rámci okresu.

Cestovanie

Platí prísny zákaz vychádzania s niekoľkými výnimkami ako:

- cesta do zamestnania, ktoré nemožno vykonávať formou práce z domu (avšak s potvrdením zamestnávateľa a negatívnym testom)
- cesta v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb
- cesta na poštu, pohreb, svadbu, krst, k lekárovi, na test
- cesta za účelom starostlivosti o osobu blízku, zverené zviera
- pobyt v prírode - v rámci okresu bez nutnosti testu, v prípade čiernych okresov do prírody len s negatívnym testom (od 3.3.2021)

Viac o zákaze vychádzania si prečítajte na oficiálnej stránke korona.gov.sk/zakaz-vychadzania

Zakrytie úst a nosa

Povinnosť zakrývať si nos a ústa platí na všetkých verejných priestranstvách v intraviláne obce aj vo vnútorných priestorách verejných budov a zariadení.  Od 8.3.2021 je v MHD a v obchodoch povinnosť nosiť respirátor FFP2. Od 15.3. bude respirátor FFP2 povinný vo všetkých vnútorných priestorách.

Bary a reštaurácie

Reštaurácie a bary sú zatvorené a jedlá a nápoje možno objednať len rozvozom alebo kúpiť pri výdajnom okienku. Konzumácia v interiéri aj exteriéri (pred reštauráciou) je zakázaná.

Obchody a supermarkety

Obchody sú nateraz zatvorené, s výnimkou obchodov s potravinami, drogérie a lekární. V supermarketoch je zákazné predávať nepotravinový tovar. V obchodoch platí obmedzenie 1 osoba na 15m². Zavedené sú "hodiny pre seniorov" - v pracovných dňoch denne medzi 9-11 hod.